Adem Pervan
Adem Pervan

Muhammed Ali İstanbul Ziyareti ve Yaşanılanlar

Adem Pervan

İki Gün Sonra İstanbul

Muhammed Ali İstanbul ziyaretinin bir görseli.

Muhammed Ali spor tarihinin en ünlü sporcuların başında geliyor desek yanılmış olmayız. Yaptığı maçları Dünya’nın her yerinden izlemek için sabırsızlanan insanların olduğu kabul görmüş bir gerçektir.

Aynı zamanda ayak bastığı her ülkede akın ederek fiziksel manada kendisini görmeye gelen insanlar da bu gerçekliğin bir parçasıdır. 

Ali ve Ken Norton maç afişinin bir görseli.

28 Eylül 1976 yılında Muhammed Ali ve ezeli rakibi Ken Norton Dünya Şampiyonluğu için karşı karşıya gelmiştir. Bu maç daha öncekilerle birlikte aralarında geçen üçüncü maçtır.

Önceki ilk maçı Ken Norton kazanmıştır. Sonraki maçı ise Muhammed Ali kazanmıştır. Bu yaptıkları üçüncü maç ise en iyinin kim olduğunu belirleyecek olan maçtır.

Sonuç olarak Muhammed Ali son maçı kazanarak bu bilinmezliğe son vermiştir.

Muhammed Ali İstanbul ‘da

Muhammed Ali Clay'in Türkiye'ye inerken çekilmiş görseli.

Tüm Dünya’nın büyük bir ilgiyle takip ettiği bu maçın iki gün sonrasında, Türkiye’nin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın misafiri olan Wallace Muhammed’den gelen ricayı kırmayarak, İstabul uçağında yerini almıştır.

1 Ekim tarihinde ise Atatürk Havaalanı binlerce hayran tarafından hınca hınç dolmuştur.

Türkiye’de Muhammed Ali’nin maçlarını gece yarısı kalkıp izleyen insanların, onu karşılamak için yola çıkmamaları düşünülemezdi.

Ali, uçak piste indiği gibi yoğun kalabalığın tezahüratlarıyla birlikte istanbul’a ayağını basmıştır.

Muhammed Ali, ünvanını koruğu o zorlu maçın ardından yorgunluğu tam geçmeden ve yüzündeki sıyrıklar iyileşmeden aynı yoğun ilgi ile ziyaretine devam etmiştir.

Muhammed Ali'nin namaz kılarken ki gazete manşetinin görseli.

Ali kısa süren İstanbul ziyaretinde Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Sultan Ahmet Camii gibi değerli yerleri gezmiştir.

Ayrıca Necmettin Erbakan ve Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş’le birlikte Sultan Ahmet Camii’nde cuma namazı kılmıştır. 

Erbakan İle Kucaklaşmak

Sultan Ahmet Meydanı’ında Ali ve Erbakan bir kamyonetin arkasına çıkarak kalabalığı selamlamıştır.

Muhammed Ali, ziyaret esnasında kendisini karşılayan ve ilgilenen Erbakan için “İlk defa bir beyaz lider ile kucaklaştığını” ifade etmiştir.

Erbakan ve Muhammed Ali

Muhammed Ali İstanbul ziyaretinden iki yılın sonra şampiyon olarak ringlere veda etmiştir.

Bu ziyaretten üç yıl sonra ise Erbakan, dünyaya gelen oğluna bu anlamlı günlerin hatırına Muhammed Ali Fatih isminini koymuştur. 

Ayrıca Muhammed Ali’nin hayatıyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyenler, “I Am Ali” belgeselini izleyebilirler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir