Muhammed Ali Clay Belgeseli “I Am Ali” İncelemesi
Muhammed Ali Clay Belgeseli “I Am Ali” İncelemesi

Muhammed Ali Clay Belgeseli “I Am Ali” İncelemesi

Muhammed Ali Clay – Ali Bomaye

Muhammed Ali Clay'in gazetecilerle konuşurken arkadan çekilmiş görseli.

I AM ALI; Muhammed Ali Clay’in kendisini tanımlamak için kurulan bir cevaptan daha ötede bir anlam taşıyor. Bir mücadele, bir dava, bir sembol gibi…  

Ali, bisikletinin çalınmasıyla tesadüf tanıştığı boksla, ulaştığı başarılar sonucu önce kendini tanımaya sonra tanıtmaya başlamıştır.

O tarihten itibaren dünya üzerinde herkes tarafından tanınacak aynı zamanda etkisi hissedilecek bir karakter olacaktır.

Boksörlerin seyirciler karşısında çekilen görseli.

Yaşadığı tüm engellere rağmen kendisini sevenlerin desteği ayrıyeten kendisinin inatçı azmi, adını tüm dünyaya duyurmuştur. 1974 yılındaysa yüzyılın maçı olarak tarihe geçen Ali ve Foreman maçında gösterdiği mücadeleyi dünya görmüştür.

Zaire’de yapılan George Foreman ve Muhammed Ali maçı boks tarihinin unutulmaz maçlarından biri olmuştur. Aralarındaki maçın öncesinde, Zaire halkı hissettikleri etkiyle Foreman’a karşı “Ali, öldür onu” anlamında “Ali Bomaye” tezahüratları yapıyordu. 

Muhammed Ali Belgeseli “I Am Ali”

Muhammed Ali Clay'in antrenmanda çekilmiş görseli.

I Am Ali, Muhammed Ali Clay hakkında ABD ve İngiltere ortak yapımı olan, yönetmenliğini Clare Lewins’in üstlendiği, 2014 yılında yayınlanan bir spor belgeselidir.

Bu belgesel, tüm yaşanmışlıkları kullandıkları müzikle de yansıtmıştır. Bu sebeple izleyenleri duygusal anlamda da etkileyen arşivdeki videoları bir filmin içindeymiş gibi kullanarak, gerçekleri gözler önüne seren bir yapımdır.

Geçen bunca zamana rağmen en iyi dövüşçü olarak nitelendirilen bir isimdir. Tüm yönleriyle ele alındığı ve uğruna mücadele ettiği davası için yaşadıklarını perdeye aktaran bir belgeseldir.

I Am Ali belgeselinde yaşanılan tüm olaylar, Ali ile yakın olan insanların kendi hikayeleri ayrıca yine Ali’nin kendi tutmuş olduğu ses kayıtları üzerinden izleyenlere aktarılmaktadır.

Bu bağlamda I Am Ali, efsanenin sadece antrenman endeksli hayat sürmediğini tüm yaşanılanlarla izleyenlere gösterir. 

Ayrıca Ali ile ilgili yazılmış otobiyografisini “Muhammed Ali ve Kitap İncelemesi” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. ?

Aktivist Muhammed Ali

Muhammed Ali ve Malcolm X'in birlikte çekilmiş görseli.

Belgesel, Ali’nin sadece sporcu kimliğine odaklanmamaktadır. O zamanların ABD’sinde siyah – beyaz ayrımcılığı (black lives matter) ve Vietnam Savaşı boy göstermektedir.

Ali, siyahi bir müslüman olarak, bu ayrımcılığa ve savaşa karşı dini hassasiyetlerinden dolayı göstermiş olduğu mücadele ile aktivist kimliğiyle de ele alınmaktadır.

Yaşına rağmen zirveyi bir çok kez koruyan, içindeki mücadele hırsını hiçbir zaman kaybetmeyen, parkinson teşhisi ile Ali’nin yavaş yavaş durulmaya başladığı sürece kadar I AM ALI; akıcı kurgusuyla, duygulara tercüman olan müzik tercihiyle hatta arşivdeki orijinal belgelerle izleyenlere seyir zevki yaşatan enfes bir yapımdır. 

Boksla ilgilenenlerin, spora gönül verenlerin ve bir davanın uğruna mücadele edenlerin, ders çıkarmaları için I AM ALI belgeselini izlemelerini kesinlikle tavsiye ediyorum.

En Büyük Muhammed Ali

M. Ali'nin yaşlanmış halde yumruk atarak poz verdiği görseli.

“Bu tarihti. Her zaman tarihi düşünüyorum. Eğer herhangi biri, ben Muhammed Ali’nin bu kayıtları neden yaptığını düşünüyorsa bunları yapıyorum, çünkü tarih çok güzel. Çünkü yaşarken bunu fark edemiyoruz.”

Bizlere bu tarihi anlamlı kıldırdığın için teşekkür ederiz Muhammed Ali.

Huzur içinde yat!

Belgeselin sonunda Muhammed Ali misali; 

Bugün 3 Haziran 2020, saat 00:2I.

Kayıttan çıkıyoruz.

Hepinize hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir