Kış Sporları ve Bireysel Olarak Yapılan Spor Branşları
Kış Sporları ve Bireysel Olarak Yapılan Spor Branşları

Kış Sporları ve Bireysel Olarak Yapılan Spor Branşları

Kış Sporları

Kış sporları yaparken kullanılan kar gözlüğüne ait bir görsel.

Kar, insanoğlunun hayatını kimi zaman çekilmez kılmaktadır. Bu bağlı olarak buzun üzerinde keyifli zaman geçirebileceğini keşfetmesiyle kış sporları ortaya çıkmıştır. Kış sporları bugün milyonlarca sporcuyu heyecan ve adrenalin ile buluşturmaktadır. 

Kış sporları, en temel haliyle karda ve buzlu zemin üzerinde gerçekleştirilen sportif aktiviteler olarak tanımlanabilmektedir. Özel tasarım spor malzemeleri kullanılarak suni kar ve buz üzerinde kış harici zamanlarda da gerçekleştirilmektir. Bu sporların bir kısmı Olimpiyat oyunlarına girecek kadar da önem kazanmıştır.

Günümüz sporcularının sadece spor yaparak değil, sağlıklı beslenme ve çeşitli spor branşlarında bireysel ya da takım oyunlarında amatör olarak da olsa hem stres atmak hem sportif faaliyet olarak antrenmanlarına destek amacıyla bir çok spor branşı ile ilgilenmektedir. 

Kış sporları da bunun için en ideallerinden olduğunu söyleyebiliriz. Kuvvet, çeviklik, esneklik gerektiren kış sporları aynı zamanda adrenalini yüksek ekstrem sporlar olarak ilgi görmektedir. 

Ülkemizde ve dünyada popüler bireysel kış sporları snowboard, kayak, Biatlon, buz pateni,  kar motor yarışı olarak farklı branşlarda ayrılıyor diyebiliriz. Hepsinin ortak noktası kar üzerinde ya da buz olan alanda yapılabilmesidir.

Bireysel yapılabilen kış sporlarında bu branşlarda hem amatör olarak heyecanını yaşamak, spor olarak yapabilmek ve profesyonel olarak yapabilmek için gerekli pist ve bu spor branşlarına ait alanlar bulunmaktadır.

Bireysel Kış Sporları Branşları

Kayak

Kış sporları denince akla ilk gelen spor kayağa ait bir görsel.

İnsanların karda batmamak için çeşitli parçalardan gereçler yapması sonucunda Sibirya, Moğolistan, Altaylar, İskandinavya ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde ortaya çıkmıştır. Geçmişi 5000 yıl önceye uzanan ilk kayakların da dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapıldığı bilinmektedir.

Kış sporu denilince ilk akla gelenlerden bir tanesi kayaktır. Kar üzerinde gerekli ekipmanlar yardımıyla ilerlemeye dayanan spor dalına kayak denir. Küçük yaşlardan itibaren yapılabildiği için çoğu kayak merkezinde çocuklar için ayrı pistler bulunmaktadır. Ne kadar erken başlarsak o kadar geç kalmamış oluruz.

Snowboard  

kara saplanmış snowboard görseli.

Snowboard’un tarihi kayak kadar eskilere uzanmıyor. Kaykayın ya da sörfün karda yapılan hali olarak tanımlanabilecek snowboard, ilk defa 1960’lı yıllarda ortaya çıktı.

Özel olarak üretilen board yardımı ile özgürce kaymanın zevkini yaşatan spor yediden yetmişe tüm sporcular için uygundur. Özellikle denge ve alt ekstremite kuvvetine dayalı bir spor branşıdır. Bana soracak olursanız kuvveti çevikliği esnekliği bilmem ama verdiği heyecan ve adrenalin fazlasıyla ayırdığınız zamanın karşılığını veriyor diyebilirim.

Biathlon

Kış sporları arasında yer alan biathlon branşına ait bir görsel.

Kayak ile belli mesafedeki kulvar geçilerek atış ile tamamlanan heyecanlı bir spordur. Mesafe kat ettiğin alan içinde yanı sıra üzerinizde bu branşa özel silahta taşıyarak atış alanına kadar kayak ile gelinerek yatarak ya da ayaktan atış yapılarak, belirlenen yarış alanı içinde tüm atışları yaparak tamamlanmaktadır. Kayak ile atıcılığı birleştiren biathlon farklılık arayanların gözde sporlarındandır.

Kızak

Kızak yapan bir sporcuya ait görsel.

Kızak, farklı stillerde kayma imkânı sunan keyifli bir kış sporudur. Dar bir kabinde özel yapım pistten kayarak köpeklerin çektiği özel arabalarla yapılan yarışlara kadar çeşitlilik arz eder. 

Sportif olarak olimpiyatlarda yapılan kızak yarışması ise farklıdır. Küçük kızak üstünde bir veya iki sporcunun sırt üstü şekilde kızağın üstüne gelmektedir. Özel olarak buz zeminli dar bir kabin içerisinde zamana karşı kayılarak yapılan bir spordur.

Fakat benim tercihim kesinlikle kuzey kutbunda veya dünyanın neresinde olursa olsun husky köpekleri ile keyifli bir sürüş keyfi çıkarmak da ayrı bir keyif olacaktır.

 Buz Pateni

Buz pateni yaparken kullanılan ayakkabılara ait bir görsel.

Buz üzerinde tek ve çift olarak kayarken uçma hissi veren kış sporlarındandır. Artistik buz pateni, buz dansı ya da yüksek hızlara varılabilen sürat pateni tercih edilebilecek aktivitelerlerdir.

Günümüzde hemen hemen bu pistler halkın kullanımına açıktır. Tek veya çift ayak paten üzerinde kayarken uçma hissi aniden konsantrasyon kaybına sebep olabilmektedir.

Bu branşda ise yukarıdaki görselde sağ tarafta yer alan Burak Demirboğa, ülkemizde buzun prensi olarak tanınan yakından tanıdığım üniversite yıllarında aynı sıraları paylaştığım arkadaşım ülkemizde en üst noktada yer almaktadır. 

Kar Motor Yarışı

karda motor yarışı yapan iki sporcunun görseli.

Kar sporları ile motor tutkunlarını buluşturan kar motoru yarışı, belirlenen pist ve güzergâh üzerinde gerçekleştirilen oldukça maliyetli bir kış sporudur. Bana kalırsa belirli bir güzergâh üzerinde yarış formatında değil de karla kaplı olan ormanın içine girilerek hem adrenalin dolu anlar yaşamak hem de keşfetmek daha da ilgi çekici olabilmektedir.

Özetle diyecek olursak kış sporları büyük bir tutku aynı zamanda büyük bir heyecana sahiptir. Hem rekreatif amaçlı hem sportif aktivite amaçlı mükemmel bir alan olarak değerlendirilmektedir. 

Unutmamak gerekir ki “insan yağmur yağarken içeri kaçar, kar yağarken ise dışarı koşar” 

Bir başka spor branşı hakkında bilgi edinmek için “Boks Branşı Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir