Lewis Hamilton ve İstanbul’da Tarihi Şampiyonluk
Lewis Hamilton ve İstanbul’da Tarihi Şampiyonluk

Lewis Hamilton ve İstanbul’da Tarihi Şampiyonluk

Lewis Hamilton’ın Çocuklara Mesajı

Lewis Hamilton'un kazandığı yarış sonrası bir görsel.

Mercedes’in pilotu Lewis Hamilton, Formula 1 2020 Türkiye Grand Prix’ini kazanarak 7. kez Dünya Şampiyonu oldu.

Ayrıca Hamilton bu şampiyonluğuyla Micheal Schumacher’le birlikte en çok şampiyonluk yaşayan pilot rekoruna sahip oldu.

Bu şampiyonluğuna birini daha eklediği zaman Hamilton, rekoru kırmış ve tarihi bir anı yaşatmış olacak.

Hamilton, aynı zamanda en çok pole pozisyonu kazanan pilot olarak da kayıtlardaki yerini almıştır. Portekiz Grand Prix’sini ilk sırada bitirmesiyle podyumda 92. kez yer almıştır.

Bir f1 aracının görseli.

Lewis Hamilton’ın, kendisinden önce rekoru elinde bulunduran efsane pilot Schumacher’dir. Son dünya şampiyonu olduğu 2004 yılının ardından 16 sene sonra Hamilton zirvedeki koltuğa ortak olmuştur.

Hamilton, yarışı kazandığı anda gözyaşları içinde telsizi ile takımıyla yaptığı konuşmada; “Çok teşekkürler… İmkansızın hayalini kuran tüm çocuklar, bunu siz de yapabilirsiniz. Size inanıyorum” ifadelerini kullanarak çocuklara mesaj verdi.

Formula 1’in İlk Siyahi Pilotu Lewis Hamilton

Formula 1 pistlerinde mücadele eden ilk siyahi pilot olan Hamilton, elde ettiği başarılarla gündeme gelmiş olsa da ayrıca ırkçılığa karşı göstermiş olduğu mücadele ile de gündeme gelmektedir.

Renginden dolayı ırkçılığa maruz kalan insanlara destek veren Hamilton, bunun ömür boyu süren bir mücadele” olduğunu dile getirerek bu mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğinin sözünü verdi.

Lewis Hamilton'ın elini kaldırdığı bir görsel.

Formula 1 Avusturya Styrian Grand Prix’isini kazanan ayrıca ırkçılığa dair tepkisini göstermek için ilk kez 1968 Meksika Olimpiyatları’nda yaşanan “Black Power Salute” selamını, podyumda sağ yumruğunu havaya kaldırarak verdiği için gündeme gelmişti.

Olimpiyatların tarihinde bir ilk olan ve tepki olarak gösterilen bu selamı hakkında, “Black Power Salute Hareketinin Hikayesi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilton'ın elleri arkada olduğu bir görsel.

Mart ayında Louisville, Kentucky’deki evine giren polisler tarafından öldürülen Breonna Taylor, olayıyla ilgili, Formula 1 Toskana Gran Prix’sindeki galibiyeti sonrasında podyumda ırkçılığa tepki olarak “Breonna Taylor’ı öldüren polisleri tutuklayınyazılı tişört giyerek dikkatleri üstüne çekmişti.

Son olarak mayıs ayında George Floyd adlı siyahi kişinin polis tarafından öldürülmesine yönelik yapmış olduğu açıklama ile ırkçılık ve adaletsizliğe karşı duruş sergileyerek, “Black Lives Matter” hareketini desteklediğini göstermiştir.

Bir f1 pilotunun görseli

Konuyla ilgili açıklamasında Hamilton; “Sessiz kalanlarınızı görüyorum, bazılarınız yıldızların en büyüğü, yine de adaletsizliğin ortasında sessiz kalıyorsunuz. Beyazların egemen olduğu bir spor olan benim sektörümdeki hiç kimseden bir işaret yok. Oradaki yegane renkli insanlardan biriyim ama yine de tek başıma duruyorum. Şimdiye kadar bunu neden olduğunu anlayacağınızı ve bir şeyler söyleyeceğinizi düşünmüştüm ama yanımda durmazsınız. Sadece kim olduğunuzu biliyorum ve sizi görüyorum.” ifadelerini kullandı. (1)

Lewis Hamilton İçin Tarihi Ana Bir Adım

Tüm bunlarla birlikte Lewis Hamilton, motor sporlarının yaşayan efsanesi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. 

Elde edeceği bir dünya şampiyonluğunun ardından, daha önce kimsenin yapamadığı kırılacak zor bir rekorun sahibi olacak ve zirvedeki koltukta tek başına oturacak isim olarak tarihe geçecek.

Lewis Hamilton'ın aracı içinde bir görseli.

Lewis Hamilton’un Dünya Şampiyonluklarını kazandığı yıllar.; 

  • 2008  
  • 2014 
  • 2015
  • 2017
  • 2018
  • 2019
  • ve 2020 Türkiye Grand Prix’si

Bakalım Formula 1 tutkunlarını ve diğer tüm insanları gelecek yıllarda neler bekliyor. 

Hep birlikte görmek ve tarihi ana tanıklık etmek dileğiyle. 🙂

Lewis Hamilton ve diğer formula 1 pilotlarının, antrenman rutinleri ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

NOT: İşin perde arkasında yaşananları, pisti hazır bulundurmak için gösterilen gayreti, bu tarihi ana tanıklık etmemize ve kendi ülkemizde tarihe geçmesine vesile olan kişinin göstermiş olduğu özverili çalışmaları da bahsetmeden geçmemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir