Muhammed Ali ve Kitap İncelemesi
Muhammed Ali ve Kitap İncelemesi

Muhammed Ali ve Kitap İncelemesi

En Büyük Ali

Ali'nin nakavt ettiği bir görsel.

Muhammed Ali, Dünya’nın gördüğü iradesi en güçlü ve davası uğruna mücadele eden bağımsız Dünya Şampiyonudur.

Şöhretinin tadını çıkarmak yerine, ırkçılığa karşı göstermiş olduğu mücadele sebebiyle, kendi halkının antipatisini topladı. 

Kariyerinin zirvesinde çoğu şeyi göze alarak, Vietnam Savaşı’na katılmaya karşı çıktığı mahkeme tarafından yargılanmıştır. Bu sebeple kendi eyaleti tarafından lisansı iptal edilmiştir.

Yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen idealleri doğrultusunda mücadelesinden ödün vermemiştir. Hedefleri doğrultusunda azim gösteren Ali, ringlere geri döndüğü zaman En Büyük Muhammed Ali idi.

Elinde kitap tutan birinin görseli.

Ali, 1960 – 1970 yıllarında sadece boks ringlerinde mücadele etmemiştir. Aynı zamanda Amerikaya karşı ırkçılık ve din konusunda da yukarıda bahsedildiği üzere ter dökmüştür. 

Yeni nesil ise Muhammed Ali’yi, 1996 yılında parkinson rahatsızlığı sebebiyle titreyerek Olimpiyat meşalesini yaktığında tanıdı.

Verdiği mücadelenin karşılığını görerek, hatta en büyük olmanın gururunu yaşayarak 2016 yılında son nefesini vermiştir.

Muhammed Ali Kitabı

Muhammed Ali kitap görseli.

Muhammed Ali kitabı, yine kendisinin anlatımı ve Richard Durham’ın kaleme almasıyla yayınlanmıştır. Bu kitap aynı zamanda otobiyografi özelliği taşıyan tek kitaptır.

Kitap, Türkiye’de ilk baskısı 2002 yılında Suat Ertüzün’ün çevirmenliğiyle Kaknüs Yayınları tarafından basılmış bir kitaptır. 

Profesyonel kariyerini bitirdikten ve vefat ettikten sonra en iyi dövüşçü olarak kabul edilmeye devam etmiştir. Yaşadıklarını kendi ağzından yaşanılanları tüm yönleriyle okurlara aktardığı bir kitaptır.

Bu bağlamda kitap, efsaneleşmiş bir insanın sadece antrenman endeksli bir hayat sürmediğini de perdeye aktarmıştır. Yaşanılanları yalın anlatımıyla okurlara göstermektedir. 

Ali ve Malcolm X'in birlikte bulunduğu görseli.

Boks sporundaki başarılarının arka planında yatan detaylarını, elde ettiği başarılar nedeniyle, siyahi bir kimlik olarak beyazlara karşı yaşamış olduğu zorlukları ve yapmış olduğu boks müsabakalarının hazırlık sürecine odaklanmaktadır.

Kitap, Ali’nin sadece sporcu kimliğine odaklanmamaktadır. O zamanların ABD’sinde siyah – beyaz ayrımcılığına, dini konulara ve Vietnam Savaşı’na karşı göstermiş olduğu mücadeleyi de ayrıca gözler önüne sermektedir.

Kitap, aynı zamanda Ali’nin sadece şampiyonlukları ile değer görmediğini, hayatının ise sadece boks endeksli olmadığını, ırkçılık konusunda yaşamış olduğu zorluklar ve inancı uğrunda yaşamak için verdiği mücadeleyi akıcı bir dille aktarmaktadır.

Spora gönül verenlerin ve bir dava uğruna mücadele edenlerin, Muhammed Ali kitabını okumalarını tavsiye ederiz.

Saygıyla…

Muhammed Ali'nin ringde dua ettiği bir görsel.

Tüm dünyanın saygısını kazanmış, dünya tarihine yaşarken efsane olarak geçen, vefat ettikten sonra tüm dünyanın ortak yas tuttuğu Muhammed Ali, mücadelenin bir simgesidir.

Bizlere, göstermiş olduğun azim ve inanç ile yaşamanın önemli olduğunu göstererek hayatınla örnek olduğun için teşekkür ederiz. 

Tüm dünya, yaşadıklarına ve mücadelene şahit oldu. Tarih ise gelecek nesilleri de şahit kılacaktır.

Huzur içinde yat!

I Am Ali belgeselinin sonunda, Muhammed Ali’nin“Bu tarihti. Her zaman tarihi düşünüyorum. Eğer herhangi biri, ben Muhammed Ali’nin bu kayıtları neden yaptığını düşünüyorsa bunları yapıyorum, çünkü tarih çok güzel. Yaşarken bunu fark edemiyoruz.” cümleleri ile bitiriyorum.

Aynı zamanda Ali ile ilgili belgeselin incelemesine “Muhammed Ali Clay Belgeseli ve I Am Ali İncelemesi” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir