Nike ve Ayakkabı Gurusu Kitap İncelemesi
Nike ve Ayakkabı Gurusu Kitap İncelemesi

Nike ve Ayakkabı Gurusu Kitap İncelemesi

Nike ve Spor Markalarının Etkileri

Nike ayakkabısına ait bir görsel.

Son zamanlarda oluşan küresel düzene ve teknolojiye ayak uyduran birçok sektörde olduğu üzere spor da nike gibi markaların etkisi ile belli alanlara uyum sağlamaktadır.

Dünya çapında çeşitli başarılara imza atan ayrıca yaptıkları özel davranışlarla insanların sevgisini kazanan birçok sporcu, markalar için küreselleşme yolunda önemli olmaktadırlar. 

Sporcular, sporcu oldukları kadar kullandıkları markaların logolarıyla aynı zamanda daha farklı şekilde kimlik de sergilemektedirler.

Spor dünyasında önemli yere sahip markaların, sektörel anlamda ne kadar söz sahibi olduğunu herkes bilmektedir. İşin perde arkasında spor severlerin göremediği ama etkin olduğu bilinen markalardan birisinin güzel bir hikayesi…

Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Kısa Hikayesi

nike ayakkabı kutularına ait bir görsel.

1963 yılında babasından aldığı 50 dolar borç ile bugün bir dünya devi olan spor markası nike ve kurucusu Phil Knight’ın başarı yolculuğu, Ayakkabı Gurusu ile markanın temellerinin atıldığı ilk yılından itibaren yaşanılanları akıcı bir dilde biz okurlarına aktarmaktadır.

Phil Knight, durumu iyi olan bir ailenin çocuğu olarak ABD’nin o zamanlarda atletizm ile etkin olan Oregon eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Phil Knight atletizme olan sevgisi, koşuya olan merakıyla tam bir spor insanıdır. Hatta yetenekli olmasına rağmen ulusal düzeyde gerekli başarıları gösteremediği için aktif spor hayatına veda etmiştir. 

Dünya’yı gezme tutkusuyla kendisini Japonya’da bulan Knight, önüne çıkan fırsatları değerlendirmesiyle ayakkabı sektörünü tanımış olur.

Koşuyla ilgilenmesi, sporcular için ayakkabı konusunda yapılabilecek olanlar, kendisini bu konuda düşünmeye sevk etmiştir. 

Nike Kitabı Hakkında Bir Kaç Söz

ayakkabı gurusu kitabına ait bir görsel

AYAKKABI GURUSU, Pegasus Yayınları tarafından türk okurlara sunulan, çevirmenliğini Hüseyin Gündoğdu’nun yaptığı, 1. Baskısı 2017 yılında yayınlanan bir otobiyografi kitabıdır.

Kitap tüm yaşanmışlıkları Phil Knight’ın başarılı hikaye anlatıcısı özelliği ve betimleme yeteneğiyle okurları kendine çekmektedir.

İlk dönemden itibaren en iyilerin arasında olan nike’ın hikayesi, kurucusu Phil Knight’ın tarafından okurlara aktarılmaktadır. Bu bağlamda Ayakkabı Gurusu, etkili markaların başında yer almış ve spor sektöründe etkin bir yere sahip olan şirketin kolay yollardan doğmadığını, perde arkasında yaşanılanlarla okurlara aktarmaktadır.

Kitap, aynı zamanda NIKE’ın kurucusu Phil Knight’ın da hayatına değinmektedir. Markanın kurulmasından itibaren 40 yıl boyunca şirketin CEO’su olarak görev yapan Knight, sonrasında 12 yıl boyunca da yönetim kurulu başkanlığını yürütmüş ve emekliye ayrılmıştır. 

Anekdot

Nike markasının kurucusu olan Phil Knight'ın görseli.

Phil Knight, emekliye ayrıldıktan sonra doğduğu eyalet olan Oregon’da eşi Penny Knight ile birlikte yaşamaktadır.

Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz. 🙂

Spora dair “Spor Koçluğu Kitap İncelemesi” başlıklı bir başka inceleme yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir