Adem Pervan
Adem Pervan

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir Kitap İncelemesi

Adem Pervan

Büyük Bir Endüstri

Futbol endüstirisi için kullanılan bir görsel.

Futbol, gencinden yaşlısına kadar herkes için ilgi konusu olan bir spor hatta büyük bir endüstridir.

Özellikle gençlerin, günlük hayatta birbirleriyle sık konuştukları, çay muhabbetlerinde yapılan maçları değerlendirdikleri kritik bir alandır.

Toplum nezdinde etkisi bakımından da, diğer branşlara nazaran daha etkin bir yere sahip olmaktadır. Özellikle Türkiye’de ayrı bir değer görmektedir.

Ekonomik, politik, sosyolojik ve başka çeşitli açılardan değerlendirildiğinde, birçok unsuru  içinde bulundurmaktadır.

Futbol, gerçekten dışardan görüldüğü gibi 90 dk boyunca sadece 22 kişinin bir topun peşinden koşturduğu, anlamsız gibi görülen ya da basite indirgenen bir oyun mu?

Kitabı okuyunca cevap bulacaksınız. 🙂

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir

Futbol sadece asla futbol değildir kitabının bir görseli.

Bu bağlamda oyunun sadece sahalarda değil, saha dışında da nasıl etkin olduğuyla ilgili detayları görebilmek için, Simon Kuper tarafından kaleme alınan, çevirisini Sinan Gürtunca’nın yaptığı ve İthaki Yayınları’ndan çıkan, “Futbol Asla Sadece Futbol Değildir” kitabını okuyabilirsiniz. 

İlk olarak 1994 yılında İngiltere’de yayımlanmıştır. Okurlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılanması kitabın kült bir eser haline gelmesini sağlamıştır. 

Kitap 1996 yılında ise Türkçe’ye çevrilmiştir. Simon Kuper, kitabının Türkiye’de yeniden basılması sebebiyle, Türk futbolu için de uzun ve detaylı bir önsöz yazmıştır.

Kitap, yazarı tarafından bir çok ülkenin gezilmesi ve o ülkenin futbol kültürünün incelenmesi ile çeşitli alanlarda, kültürel ilişkisi üzerinden araştırma olarak sayfalara aktarılmıştır.

Ülkerin bir top üstünde yer aldığı bir görsel.

Kitabı okuyacak olanlar, futbol hakkında hiçbir bilgi ve tecrübesi olmayan siyasilerin, iş adamlarının ve farklı statükodaki insanların, bu endüstri içinde yer almaya çalıştıklarını göreceklerdir. 

Bu endüstrinin perde arkasında, seyirci olanların farkında olacağı ama neler döndüğünü anlayamayacağı konular mevzu bahistir.

Özellikle sonu izm ile biten bütün siyasi akımlar, futbolu idealleri için bulunmaz bir hint kumaşı olarak görmüş ve kullanmışlardır.

Perde arkasında nelerin olduğunu görmek ve körü körüne bağlanmak yerine, bilinçli bir şekilde değerlendirmek isteyenler için futbol sadece asla futbol değildir diyoruz. 🙂

No To Racism

futbol sadece asla futbol değildir için ırkçılığa karşı yapılan bir eylemin görseli.

Konuyla bağlantılı olarak spor, toplumsal sorunlara karşı dik duruş sergilemek ve örnek olmak için de güzel şeylere öncülük etmektedir.

En son 08.12.2020 salı günü yapılan PSG – Başakşehir maçında, 4. Hakemin Başakşehir’in yardımcı antrenörü Webo’ya kullandığı ırkçı söylemine karşılık, her iki takım oyuncularının da sahayı terk etmişlerdir.

Bir gün sonra tekrar edilen maçın başlangıcında sahaya çıkan oyuncular, orta saha da diz çökerek yumruk kaldırmaları ile “ırkçılığa hayır” diyerek örnek bir duruş sergilemişlerdir.

Sporun, olaylara karşı sergilemiş olduğu eylemlerin etkisini görebilmek için Black Power Salute Hareketinin Hikayesi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

1 Yorum

  1. Serkantatat - 4 ay ago

    Super👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir