Cristiano Ronaldo ve Hayatındaki Dönüm Noktaları
Cristiano Ronaldo ve Hayatındaki Dönüm Noktaları

Cristiano Ronaldo ve Hayatındaki Dönüm Noktaları

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo, tüm dünyanın tanıdığı evrensel bir isimdir. Futbol tarihine yaşarken ismini altın harflerle yazdıran ve kırılması güç birçok rekora imza atmayı başarmıştır.

Yeşil sahalarda oynadığı her maçta çocuk ruhlu olması ve tutku ile oynaması herkesin takdirini toplamıştır. Bu tutkusu sayesinde beş kez Ballon d’Or ödülünü de kazananmıştır.

Peki futbolda elde ettiği başarılar dışında Cristiano Ronaldo‘nun hayatındaki dönüm noktalarına bakmaya ne dersiniz?

Cristiano Ronaldo ve futbola başladığı ilk yıllara ait görsel.

Futbol tarihinin en önemli figürleri arasında olan Cristiano Ronaldo, 1985 yılında Portekiz’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Cristiano Ronaldo Alana Martia Dos Santos Aveiro‘dur.

Yıldız futbolcu, çok küçük yaşlardan itibaran futbol oynamaya başlamıştır. Ronaldo, profesyonel kariyerine başlamadan önce çocuk yaşlarında Andorinha takımında oynamaya başlamıştır. Artık bir efsanenin doğuşuna neden olan adımlar, yaptığı koşular burada atılmaya başlanmış oldu.

Gösterdiği performans ile kısa süre içerisinde adını duyurmaya başlayan Ronaldo, ülkenin önemli takımlarından Nacional’ın altyapısına transfer olur. Daha sonrasında ise yolu Sporting Lizbon ile çakışır ve denemelerden sonra takımdaki yerini alır. 

Altyapı bakımından en iyiler arasında yer alan Sporting Lizbon, Ronaldo için Avrupa’nın kapılarını da aralama fırsatını sunmuş oldu. Luis Figo gibi Cristiano Ronaldo’da artık dışarı açılmaya başlayacaktır. 

Avrupa Serüveni

Cristiano Ronaldo ve Alex Ferguson'nun yan yana görseli.

Efsane teknik direktör Alex Ferguson, genç yeteneği fark etmesiyle birlikte hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Cristiano Ronaldo, artık İngiltere devi olan ayrıca Kırmızı Şeytanlar olarak da bilinen Manchester United takımına katıldı.

Alex Ferguson yönetiminde yıldızı daha çok parlayan Ronaldo, M. United tarihindeki önemli isimlerden biri olacağının da sinyallerini verdi. İlerleyen zamanlarda ise artık tüm dünya takımlarının peşinden koştuğu bir futbolcu oldu.

Ronaldo'nun Real Madrid forması ile bir görseli.

2003-2009 yılları arasında Manchester United ile güzel bir ivme yakalayan Ronaldo, daha sonrasında ise İspanya devi Real Madrid’e transfer oldu. 

Real Madrid ise Ronaldo için birçok rekorun ve başarının sağlanacağı ayrı bir dönüm noktası olacaktır.

Birden fazla Ballon d’Or ödülünü kazanması, takım tarihinin en golcü ismi olması, gerek La Liga’da gerek diğer büyük turnuvalarda kazandığı şampiyonluklar saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Ronaldo'nun gol sevinci yaşadığı ana ait bir görsel.

Real Madrid’den sonra ise 2018 yılında İtalyan devi Juventus’a transfer olmuştur. Burada inişli çıkışlı dönemler yaşamış olsada Serie A tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. 

Ronaldo, yaşı ilerledikçe durdurulması daha da güç olan biri futbolcu haline geldi. Yaşına rağmen İngiltere, İspanya ve İtalya liglerinde bir sezonda 25 gol atan ilk oyuncu oldu.

Cristiano Geri Döndü!

Manhester United'in twitter hesabında yaptığı bir paylaşım görseli.
Kaynak: manutd.com

Juventus’da etkili olmasına rağmen diğer liglere nazaran burada üç yıl gibi kısa bir süre oynadı. Üç yılın ardından Manchester City ile transfer haberleri gündeme gelen yıldız futbolcu, kimsenin beklemediği bir anda Manchester United ile anlaşmaya vardı. 

Bu karar aşamasında hiç şüphesiz Alex Ferguson faktörü büyük bir etken olmaktadır. Bundan sonraki yıllarda ise Premier Lig’de performans gösterecek olan Cristiano Ronaldo’yu ve futbolseverleri neler bekleyecek hep birlikte göreceğiz. 🙂

Ayrıca Ronaldo ile birlikte dönemin önemli bir figürü olan “Lionel Messi” konulu içeriğimizi de okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir