Lionel Messi Devri ve Barcelona’ya Yolculuğu
Lionel Messi Devri ve Barcelona’ya Yolculuğu

Lionel Messi Devri ve Barcelona’ya Yolculuğu

Altı Kez Ballon d’Or Kazanan Lionel Messi

Lionel Messi, futbolla ilgilenen ilgilenmeyen herkesin duyduğu ve bildiği bir isimdir. Futbol dünyasında en iyiler arasında yerini almış bir futbolcudur. Futbol sahalarında arkaya arkaya attığı çalımlar ve attığı gollerle altı kez Ballon d’Or ödülünü evine götüren efsane bir isimdir.

Peki futbol yetenekleri ve ulaştığı sayısız başarılar dışında Lionel Messi’yi daha yakında tanımaya ne dersiniz? 🙂

24 Haziran 1987 yılında babası bir fabrika işçisi olan Jorge ve annesi ise temizlikçi olan Celia’nın çocuğu olarak Arjantin’de dünya gelmiştir.

Dünya’ya gelen kendi futbol jenerasyonunun en iyileri arasında yer alacak efsane bir yetenek doğmuş oldu.

Futbol, doğduğu andan itibaren Lionel Messi’nin hayatında yer alan bir aktivite olmuştur. Yakınlarının söylediklerine göre, “Annesi onu bakkala gönderdiği her seferinde Messi, topunu da yanına alırmış. Eğer topu yoksa da plastik çantalardan veya çoraplardan kendine top yapardı.”

Futbolcu Olmaya Doğru

Lionel Messi gençlik zamanlarında top sektirirken çekilmiş bir görseli.

İlerleyen zamanlarda Messi, ülkesinin yerel takımı olan Grandoli’de oynayan abilerini izlemeye maçlara giderdi. O yıllarda dönemin teknik direktörü Salvador Aparicio, takımında bir oyuncusunun eksik olması sebebiyle oyuncu arayışına girmişti.

Hikayenin geri kalanını ise kendisinin Goal’a verdiği demeçten dinleyelim. 🙂 

“Etrafıma baktım ve onu topla oynarken gördüm ama çok küçüktü ve dolayısıyla başka bir oyuncuya şans verdik. Ama o gelmeyince Lionel’in annesine oğlunu ödünç alıp alamayacağımı sordum. Bu durum hoşuna gitmedi. Bana Leo’nun bugüne dek hiçbir maçta oynamadığını söyledi. Ama büyükannesi de oradaydı ve ona ‘Bırak çocuğu oynasın’ dedi.

Top ona ilk kez geldiğinde bir göz attı ve topun geçip gitmesine izin verdi. Hareket bile etmedi. Ama ikinci seferde top Leo’nun sol ayağına geldi, Leo topu kontrol etti ve koşmaya başladı. Herkesi birer birer çalımladı. Ona şut atması için bağırıyordum. O günden sonra her zaman takımımda yer aldı.”

9 yaşına geldiğinde ise Messi  Newell’s Old Boys takımına katılmıştı. Bu takımda ise yine tarihi bir başarıya imza atmıştı. Bu takımla oynadıkları dört yıl boyunca sadece tek bir maç kaybetmişti. Evet yanlış duymadınız sadece tek bir maç! Hatta bu tarihe geçen başarılarının sonrasında da bu jenerasyon ’87 Makinesi’ olarak adlandırılmıştır.

Lionel Messi ve Büyüme Hormonu Bozukluğu

Lionel Messi gol sevinci yaşarken çekilmiş bir görseli.

Lionel Messi, daha sonrasında 11’li yaşlarında bir sağlık problemi ile karşılamıştı. Futbolu yakından takip edenlerin Messi ile ilgili kulak aşinalığı olduğu büyüme hormonu bozukluğu bu problemin ana konusudur.

Ter döktüğü takımı Newell’s Old Boys, Messi’nin tedavisini karşılamayı üstlendiler. Ancak kulübün ekonomik krizden dolayı durumu sürekli ertelemeleri istenilen sonucu vermedi. Bu durum ise ailesinin bir hamle yapmasına yol açtı. 

Babası Jorge Messi, ilk olarak Avustralya’ya taşımayı düşündü. Sonrasında oğlunun futbola olan yeteceği sayesinde problemlerin daha farklı çözüme kavuşabileceğini düşündü. Ardından belli çözüm yollarının peşine düştü. 

Barcelona İle Tanışma

Messi'nin formasını gösterdiği bir görsel.

Farklı yollar denedikten sonra Jorge, Messi’nin portakal ve tenis topunu sektirdiği bir videoyu Barcelona takımının scoutu Jose Minguella‘ya gönderdi.

Bu videolar sonucunda Messi’de bir ışık gören Barcelona yetkilileri, futbolcuyu daha yakında görmek için deneme antrenmanına davet ettiler. 

Bu daveti geri çevirmeyen Lionel Messi’nin yakınları soluğu İspanya’da aldılar. İşte bu yaşanılanlardan sonra tüm dünyanın tanıyacağı isim olan Lionel Messi, artık özdeşleştiği kulüp Barcelona ile beyaz mendil üzerinde imzaları attılar. Evet yine yanlış duymadınız beyaz mendil üzerine… 🙂

Altyapı ile gelişmelere başlayan Messi, 17 yaşına geldiğinde A takım ile ilk maçına çıkma fırsatını elde etmişti.

İlk maçı Barcelona kulübünün ne kadar doğru bir karar verdiğinin ispatı olmuştu. Çünkü daha ilk maçında Messi rakip fileleri havalandırmıştı. Aynı zamanda La Liga’nın gol atan en genç oyuncusu olmuştu. 

Bu gol sonrasında gelecek daha nice gollerin sadece ilk olanıydı. Daha sonrasında attığı ve attırdığı gollerle nice başarılara ve ödüllere sahip oldu. 

Bir Devir Kapandı

Messi ödülünü kaldırırken çekildiği bir görseli.

Barcelona tarihinde bir devir olan Lionel Messi, uzun bir zamanın ardından kulüp ile yollarını ayırdı.

Barcelona Kulübü’den yapılan açıklamada, “Messi’yle anlaşmaya varılmasına ve yeni bir sözleşme imzalamaya hazır olunmasına karşın, LaLiga yönetiminin ekonomik ve yapısal engelleri nedeniyle anlaşma resmileşemiyor. Bu durumla karşı karşıya kalan Messi, Barcelona’ya bağlı kalmaya devam etmeyecek” ifadelerine yer verildi.

Şu an itibariyle resmen serbest oyuncu durumunda olan efsane isim Messi’yi bakalım neler bekliyor. Hep birlikte izleyip, göreceğiz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir