Michael Phelps Efsanesinin Olimpiyat Hükümranlığı ve Biyografisi
Michael Phelps Efsanesinin Olimpiyat Hükümranlığı ve Biyografisi

Michael Phelps Efsanesinin Olimpiyat Hükümranlığı ve Biyografisi

Michael Phelps Yüzme İle Tanışıyor

Mİchael Phelps çocukluk görseli.

Michael Phelps 1985 yılında ABD’de dünyaya gelmiştir. Phelps, doğduktan sonra 5 yaşına geldiğinde hiperaktif olduğundan dolayı ebeveynleri tarafından hastaneye götürülmüştür. İncelemelerin ardından Phelps, doktorun yönlendirmesiyle beraber yüzmeye başladı. 

Tedavi amaçlı yüzmeyle tanışan efsane şampiyon, bu sporda yeteneklerini fark etmeye ve ettirmeye başlamıştır. Bu durumla birlikte Phelps, ilerleyen zamanlarda daha15 yaşına geldiğinde ABD milli takımına çağırılmıştır.

1932’den beri günümüze gelindiğinde  ABD’nin Olimpiyat takımına seçilen en genç sporcusu olmuştur. 

Michael Phepls Hakimiyetindeki Olimpiyatlar

Kazandığı madalyalar ile Michael Phelps görseli.

Phelps, 2000 Sidney Olimpiyat Oyunların’a katıldı. Bu olimpiyatta ise 200 metre kelebekte 5. olmuştur. Elde ettiği bu sıralama sonucuyla kendi yaş gurubuna ait ABD rekorunu da kırmıştır. 

16 yaşına geldiğinde ise 200 metre kelebekte 1 dakika 54.92 saniye ile erkekler yüzmede en genç sporcu olarak dünya rekoruna sahip olmuştur.

Michael Phelps, ilerleyen yıllarda 2004 Atina Olimpiyatları’nda da kula atmıştır. Bu olimpiyatta toplam 6 altın, 2 bronz toplamında 8 madalya kazanmıştır.

Kazandığı bu madalyalar ile 1980 yılında Alexander Diyatin’in bir olimpiyatta en fazla madalya kazanma rekorunu ortak olmuştur. 

Sporcunun yüzerken çekilmiş görseli.

Daha sonrasında düzenlenen 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da yüzdüğü her branştan altın madalya ile ayrılmıştır.

Aynı zamanda da yedi etkinlikte dünya rekoru kırması onu sadece yüzmenin değil tüm spor tarihinin efsane ismi haline getirmiştir.

2012 Londra Olimpiyatları’nda ise aynı başarıyla yüzmüş ve 4 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır. Daha sonrasında ise bu oyunların ardından emekli olduğunu açıklamıştır.

2014 yılında bir çok eleştiriye maruz kalmasına rağmen yüzme kulvarlarına geri dönmüştür. Konuyla ilgili ise şu sözleri söyledi;

“Bunu kendim için yaptım. Gerektiği kadar başarılı olmadığımı düşünüyorsanız ve bunun kariyerime gölge düşürdüğünü sanıyorsanız bu sizin görüşünüz. Bunu geri dönmek için yaptım. Havuzda olmayı seviyorum, yüzmeyi seviyorum. Yaptığım işi seviyorum.”

Son Olimpiyat Rio ve Son Emeklilik Kararı

Sporu bıraktığı anda Michael Phelps'in görseli.

Geri dönüş kararının ardından iki sene sonra 2016 Rio Olimpiyatları’nda da kulaç atmıştır. Son olimpiyat katlımında ise 5 altın olmak üzere 6 madalya daha kazanarak toplamda 23 altın, 3 gümüş, 2 bronz ile 28 madalyaya sahip olmuştur.

Olimpiyat tarihinde ise ulaştığı bu madalyaların rakamı Phelps’i en çok madalya kazanan sporcu konumuna getirmiş oldu.

2016 Rio Olimpiyatları’nda da damga vurduktan sonra bu kez kesin olarak emekli olduğunu ve aktif spor hayatını bitirdiğini açıklamıştır. Konuyla ilgili ise şu sözleri söyledi; 

“Kariyerimi bu şekilde tamamladığım için çok mutluyum. Bundan sonra golfle ilgileneceğim, kendimi rahatlatacak şeyler yapacağım. Nişanlım Nicole ile aileme odaklanacağım. Güneşin tadını çıkaracağım”

Biliyor muydunuz?

Kollarını açmış olan Phelps'in görseli.

1,93 metro boyu olan Phelps’in kol uzunluğu 2,10 metredir. Elleri büyük ve ayak numarası 48,5 numaradır. Bu sayede yüzerken rakip yüzücelere karşı avantaj sağlıyordu. 🙂

Michael Phelps demek olimpiyat demekle bağlantılı olduğu için “Olimpiyat Oyunlarının Kısa Öyküsü” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir