Fıstık Ezmesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Fıstık Ezmesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fıstık Ezmesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Beslenme İhtiyacı

Beslenme, tüm canlılar için elzem olan bir ihtiyaçtır. Hayat döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesi buna bağlıdır. Tabii ki her ne kadar ihtiyaç üzerine beslenme yapılsa da lezzet ve tat faktörü de işin içerisindedir. 

Hayatta kalmak uğruna hiç kimse her gün aynı yemeği yemek istemez. Yiyebilecek olsa bile her gıda, kendine özel alınması gereken yararlı içeriklere sahiptir. Bu içeriklerin sahip olduğu; vitamin, mineral, kalsiyum vb. bileşenlerin ayrıca alınması ve diğer gıdaların sunduklarıyla desteklenmesi lazımdır.

Kimileri sadece mideyi doldurmak amacıyla beslenirken, kimileri yaptığı spora/antrenmana yönelik verim artırmak amacıyla da beslenmektedir. Biz de daha çok bu konuya yönelik içerik hazırlamak ve ayrıca sizlerle paylaşmak istedik. 

Kasların hipertrofi anlamında gelişebilmesi için protein ağırlıklı beslenmek gerekmektir. Buna paralel olarak kasların yeteri kadar çalıştırılıp, yorgunluğa dair direnç gösterebilmesi için de enerji sağlaması adına karbonhidrat ağırlıklı beslenme yapılmaktadır. 

Buradaki beslenme rutini daha çok hayatta kalmak amacından ziyade daha spesifik bir hedef uğrunda yerine getirilmektedir. Herkesin tahmin edeceği, birçoklarınızın ise gözlemlediği üzere ileri seviye sporcular çok çeşitli beslenmezler. Beslenme içeriğinde genellikle ana yemekler aynı kalırken yanında aldıkları takviye gıdaları çeşitlendirirler. Tam aksine, hedef üzere lezzetli bir şeyler tatmak için de alternatifleri mevcuttur. 

Bu alternatifler arasında ilk akla gelen lezzet de sanırım fıstık ezmesi olabilir. Antrenman öncesi, antrenman sonrası, sabah kahvaltıda, ara öğünlerde vs. her an ve/veya her yerde çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir. Gerçeği söylemek gerekirse, ben de fıstık ezmesinin faydaları kadar lezzetini de çok seviyorum. 🙂

Fıstık Ezmesinin Faydaları

Kase içinde fıstık ezmesinin faydaları ile ilgili bir görseli.

Fıstık ezmesinin faydaları ve lezzetli oluşu, yoğun tüketilen bir besin kaynakları arasında yer almasını sağlamaktadır. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu etkileri sunmaktadır. Fıstık ezmesi, içeriğinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineral ile birlikte kalori yönünden de ideal besin kaynağıdır. 

 • Enerji sağlamaktadır. 
 • Tokluk hissini artırır. 
 • Sağlıklı yağ deposudur.
 • Yüksek lif içermektedir.
 • Yüksek protein kaynağıdır.
 • Kalp sağlığını korumaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Antioksidan bakımından zengin kaynaktır.

Aşırı Tüketiminden Kaynaklı Zararları

Ekmeğe sürülmüş fıstık ezmesi görseli.

Her konuda olduğu gibi fayda sağlayan şeylerin bile fazlası zarar ortaya çıkarmaktadır. Yukarıda olumlu taraflarından bahsettiğimiz fıstık ezmesinin faydaları yeterli miktarda tüketildiği takdirde istenileni vermektedir. Aksi takdirde aşırı tüketildiğinde istenmeyen sonuçlara kapı açmış olursunuz. 

 • Kilo artışını sağlamaktadır.
 • Kolestrolü yükseltmektedir. 
 • Ciltte bazı sorunlara neden olabilmektedir.
 • Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. 
 • Hamilelik sürecinde olan kadınların kontrollü tüketmesi gerekmektedir. 

Genel hatları ile beslenme ihtiyaçlarının belirlenen hedefler doğrultusunda farklı yönler alabildiğini belirtmeye çalıştık. Özelde ise fıstık ezmesinin faydaları ve zararları üzerinde durarak spor/sağlık açısından etkilerine dikkat çektik. 

Tüm bunlardan ayrı sağlık yağ kaynağı olması hasebiyle “Avokadonun Faydaları” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir