Avokadonun Faydaları ve Antrenmana Etkisi
Avokadonun Faydaları ve Antrenmana Etkisi

Avokadonun Faydaları ve Antrenmana Etkisi

Son Dönemlerin Fenomen Gıdası

Avokadonun faydaları, spor yapan-yapmayan herkes için önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı kalmak, fit olmak ayrıca formda bir hayat sürmek için dengeli beslenmek gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlamak için dengeli beslenmenin son zamanlardaki fenomen gıdası avokadoyu, sizler için ele almak istedik. 

Avokadonun Faydaları

Avokadonun faydaları hakkında kullanılan bir görsel.

Avokado, potasyum, çinko, demir ve fosfor bakımından içeriğinde birçok fayda sağlayan özelliklere sahip bir gıdadır. Antioksidan özelliği bakımından da zengin bir kaynak olması, avokadoyu daha fenomen hale getirmektedir. Ayrıca yüksek antioksidan değeri sayesinde ise, hücrelerin hızla yenilenmesini de sağlamaktadır. 

İnsan vücudu için yağ kritik bir değere sahiptir. Sağlıklı olmak veya sağlıklı kalmak denildiği zaman yağ faktörü özel bir konu haline gelmektedir. Bu bağlamda avokadonun faydaları arasında yağ bileşeni de yer almaktadır. İçeriğindeki yağın %70’i oleik asitten oluşmaktadır. Kalp sağlığını korumak noktasında oldukça doğal ve faydalı bir yağ kaynağıdır. Avokado, bu özelliğinden dolayı sağlıklı yağa yönelik listede ilk sıralarda yer alan bir gıdadır.

Düzenli olarak avokado tüketildiği takdirde, kişilerin iyi kolestrol seviyesini artırırken, kötü kolestrol seviyesini de düşürmektedir. Bu dengeyi sağlamak adına avokado alternatif bir besin kaynağı olmaktadır.

Aynı zamanda yüksek oradan lif kaynağı olan avokadonun faydaları, diyet yapanlar için de ayrı bir yere sahiptir. Bu özelliği sayesinde metabolizmayı hızlandırır, enerjiyi yükseltir ve de yağ yakımını yüksek seviyelere çıkarır. 

Avokado ve Antrenman İlişkisi

Avokadonun faydaları ile ilgili bir görsel.

Düzenli aralıklarla antrenman yapanların normalden fazla enerjiye ihtiyaçları olmaktadır. Hatta bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, normal beslenme ile sağlayamadıklarını takviye ürünler ile sağlamaya çalışmaktadırlar. 

Bazı bileşenler için ekstra olarak dışardan takviye almaya ihtiyaç bırakmayacak olan avokado ise, bu anlamda tüketilebilecek gıdalar arasındadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere içeriğindeki yağ, vücut için alınan vitamin, mineral ve diğer besin değerlerinin emilimini sağlamaya da yardımcı olmaktadır. 

Vücut için en etkili enerji kaynağı olarak yağlar önemli bir yere sahiptir. Çoğu kişilerce bilinen avokadonun içeriğinde bulunan sağlıklı yağ ise, enerji sağalamak noktasında antrenman yapanlar için iyi bir alternatiftir.

Antrenman yaparken harcanan belli efor, fazla terlemeye sebep olmaktadır. Bu sebeple ter yoluyla birçok vitamin ve mineral kaybı ortaya çıkmaktadır. Kayıpları yerine koymak ve yenilenmek için antrenman sonunda genellikle tüketilen ilk besin, potasyum bakımından zengin olan muz olmaktadır. Bu noktada avokadonun potasyum değeri, muzdan daha çoktur. Bu sayede vücudun olduğundan daha hızlı toparlanabilmesine yardımcı olmaktadır. 

Avokadonun faydaları, içeriğindeki yağ ve potasyum bileşenlerinin yüksek oranda olmasıyla antrenman yapanların beslenmesinde bulunmalıdır. Hem sağlıklı yağ ihtiyacını karşılarken hem de birçok faydasının dışında potasyum anlamında da harika bir takviye üründür. 

Avokado İle İlgili Püf Noktaları

Ortadan ikiye kesilmiş bir avokado görseli.
Peki Hangi Avokado!

Avokado seçiminde hemen tüketilecek ise, ilk olarak yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşak avokado bulunmadığında ise, sert avokadolar muz veya elmanın yanında birkaç gün bekletilerek, yumuşaması sağlanır.

Avokadonun Çıkarılması

Belli bir yumuşaklığa ulaşan avokado artık yenilebilir hale gelmiştir. Yumuşak kıvamdaki avokado, boydan ikiye bölünerek bir kaşık yardımıyla kabuğundan ayrılır ve servise hazır hale gelir.

Avokado Nasıl Saklanmalıdır?

Avokado, kesildikten sonra hemen kararabilen bir meyvedir. Bu sebeple kesildikten sonra avokado saklanırken su doldurulmuş kaseye ters çevirilerek konulmalıdır. Böylece avokadonuz kararmamış olur.

Avokado ile birlikte tüketebileceğiniz ve spor yapanlar için önemli olan “Yumurtanın Faydaları” hakkındaki yazımızı da ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir