Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter Çikolatanın Faydaları

Küçük-büyük birçok kişi çikolatayı severek tüketir. Çikolata çoğu damak lezzetine hitap eden çeşitli seçeneklere sahiptir. Bu açıdan ele alındığında sadece lezzet odaklı değil, etkileri bakımından da dikkate değer bir besindir. Bitter çikolatanın faydaları ise daha da dikkate alınmalıdır.

Çikolata aslında kakao ağacı meyvelerinden elde edilmektedir. Toplanma evresine gelen meyveler toplandıktan sonra içerisindeki kakao çekirdekleri diğer bileşenlerden ayrılır. Daha sonrasında ise uygun bir zeminde, yaklaşık 7-10 gün süresince kurutmaya bırakılır. 

Bizlerin marketlerden kolayca aldığı, kalitesine göre fiyat dengesinin sağlandığı çikolatalar, zahmetli merhalelerden geçiyor. İster istemez ortaya konulan bu emek, en son noktada kaliteli çikolatanın değerini belirleyen unsurlar arasındadır. 

Bitter çikolatanın faydaları da kesinlikle kalite ile doğru orantılıdır. Kakao çekirdeğinin içeriğindeki yağ oranının ve kakao miktarının yüksek olması kalite standardını etkilemektedir. Bitter çikolatadan almak istenilen faydalar için ürünün saf ve yüksek miktarda kakao içerdiğine dikkat edin. 

Bununla ilgili bir değer belirtecek olursak, birçok kaynakta %70-75 oranında kakao içermesi gerektiğinin altını çizelim. 

Yukarıda belirttiğimiz üzere birçok çikolata seçenekleri mevcut; sütlü, fıstıklı, fındıklı ve bitter gibi… Bu sebeple çikolatanın içeriğinde kullanılan yan malzemeler, haliyle saf kakao değerinde değişikler meydan getirmektedir. 

Acı ile tatlı arasında bir tada sahip olan bitter çikolatanın faydaları arasında en bileneni kalp sağlığına dair olanıdır. Aynı zamanda kanseri önleyici role sahip flavonoidler bileşeni sayesinde ölçülü tüketildiğinde sağlıklı kabul edilmektedir. Tüm bunlarla birlikte antioksidan kaynağı bakımından popüler olan yeşil çaydan daha fazla antioksidan içermektedir.

Süt, şeker vb. malzemelerin yoğun kullanılarak üretime dahil edilmesi, kakao yüzdesinin düşmesine sebep olur. İşin perde arkasında lezzete dair bir haz oluşurken, sağlık açısında az önce yer verdiğimiz faydalardan mahrumiyet başlayacaktır. 

Bitter Çikolatanın Ne Kadar Tüketilmeli?

Bitter çikolatanın faydaları hakkında temsili bir görsel.

Tüm bu hususları ele almış olsak bile şu konunun altını çizmek gerekir. Bitter çikolata sağlıklı bir gıda olsada kalorisi yüksek değerdedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bitter çikolata da ölçülü tüketilmediği takdirde olumsuz etkilere sebep olabilir.

Bu sebeple bitter çikolata günlük olarak 20-25gr arasında tüketilmesi sağlıklı olacaktır. Tabii ki bu oran, kadın-erkek ve sporcu-sedanter gibi bireylerde farklılık gösterebilmektedir. 

Hammaddesi, içeriği, lezzeti vb. durumları ele aldıktan sonra günde ne kadar tüketilmesi gerekiyor sorusuna da genel bir cevap vermiş olduk. Ölçülü tüketildiği takdirde ise bitter çikolatanın faydaları ise şunlardır:

  • İnsülini dengeler.
  • Antioksidan içerir.
  • Serotonin hormonu salgılar.
  • Antiİnflamatuar etkiye sahiptir.
  • Kalp riskini düşürmeye yardımcı olur.

Konu çikolata olunca yanında gidecek en iyi alternatif alternatiflerden birisi de “Yeşil Çay” diyebiliriz. Merak edenler ve sürekli tüketenler aynı zamanda bu içeriğimizi de okuyabilirler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir