Wall Ball Hareketi Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Wall Ball Hareketi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Wall Ball Hareketi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Wall Ball Hareketi

wall ball hareketi için örnek bir görsel.

Antrenman programlarında vücudun sabit hareketlerden bağımsız olarak daha aksiyon içerikli hareketleri uygulaması, farklı sonuçlar doğuracaktır. 

Antrenman içeriğinin değişikliği kadar hareketelerin değişikliği de rutinin dışına çıkmak için önemlidir. Bu sayede vücut ve zihin farklı yoğunluklara maruz kalarak daha çabuk ve daha yüksek sonuçlar alacaktır.

Peki bahsettiğimiz sonuçlar için hangi farklı hareketi ele alabiliriz? Konu başlığımızdan da anlaşılacağı üzere sorumuzun cevabı wall ball hareketi olacaktır.

Wall ball hareketi, vücuttaki çoğu kas grubunu çalıştıran, yüksek yoğunluklu ve farklı hareket bileşenlerine sahip olan bir harekettir. Bu hareket uygulanırken vücut, alt ve üst ekstrimiteye yönelik etki edecek şekilde form tutmaktadır. 

Hareket için kullanılan sağlık topu, çömelme sağlandıktan sonra duvardaki yüksek hedefe doğru bir seyir izlemektedir. Çömelme sağlandığında bacaklar, topun yukarı doğru atılışında ise omuz ve sırt bölgeleri çalışmaktadır.

Tüm bu işlem, birden fazla tekrar halinde takip edileceği için kas gelişimiyle birlikte kardiyovasküler sistem de bir hayli gelişim gösterecektir.

Wall Ball Hareketinin Uygulanışı

wall ball hareketi için yapılışı gösteren bir görsel.
 • Uygun bir duvar ve/veya yükseğe atılacak bir hedef belirlenmelidir. (Kapak görselimizde yer alan hedef gibi)
 • Uygun ağırlıkta sağlık topu alınarak hedefin karşısında pozisyon alınmaktadır.
 • Sağlık topu göğüs hizasında tutularak çömelme yapılmaktadır.
 • Devamında ise yukarı doğru kalkış gerçekleştirilerek tam kalkış sağlandığı an top yüksekteki hedefe doğru, kollar yukarı tam uzatılacak şekilde atılmaktadır.
 • Hedefe temas eden top, tekrardan aşağıya düşerken tutulup, hiç beklemeden hareket belirlenen tekrar bitene kadar devam ettirilmektedir.

Hareket İçin Sağlık Topunun Özellikleri

siyah sağlık topuna ait bir görsel.

Sağlık topu, yapısı itibariyle faklı özelliklere ve çeşitlere sahiptir. Bazıları kauçuk malzemeden olup, temas halinde sekmeye elverişlidir. Bazıları ise elle kavramaya müsait deri malzemeden olup, yastık gibi yumuşak ve esnemeye elverişli olmaktadır.

Bu sebeple wall ball hareketi için uygun top seçimi önemli olmaktadır. Hem hareketin verimi hem de yapan kişiyi yaralanmalardan uzak tutmaktadır. Bu hareket için kavraması kolay, esnemeye müsait ve yumuşak olan özelliklere sahip sağlık topunu seçmek gerekmektedir.

Aynı zamanda topun ağırlığı da dikkat edilmesi gereken ayrı bir husustur. Topun ağırlığı çalışmayı zorlu kılacak kadar ağır ama hareketin devamlılığının sağlanması için hafif olması gerekmektedir. 

Harekete yeni başlayanlar için hafif ağırlıkla başlanıp, gelişim sağlandıkça topun ağırlığının kademeli olarak artırılması teknik formu daha da iyi hale getirecektir.

Hareketin Çalıştırdığı Kas Grupları

 • Quadriceps Femoris
 • Gluteus Maximus
 • Deltoid
 • Trapezius
 • Pectoralis major
 • Serratus Anterior

Wall ball hareketi, bu kas gruplarıyla birlikte kalp atım hızını da artırmaktadır. Bu durum ise kardiyovasküler sistemin gelişmesi ve daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır. 

Aynı zamanda atletik performansa dair çeşitli kabiliyetler ve farklı kuvvet türlerini de kazandırmaktadır.

Bir başka hareket hakkında bilgi sahibi olmak için “Kettlebell Swing Hareketi ve Faydaları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir