Sporda Sosyal Medya Yönetimi ve Etkisi
Sporda Sosyal Medya Yönetimi ve Etkisi

Sporda Sosyal Medya Yönetimi ve Etkisi

Sporda Sosyal Medya Yönetimi

Sporda sosyal medya kullanımına dair bir görsel.

Spor, günümüzde insanların eğlenmek ve stres atmak için yöneldiği aynı zamanda daha sağlıklı kalmak amacıyla başvurduğu bir aktivite alanıdır. Bu özelliği sayesinde; yaş, ırk, dil ayrımı gözetmeksizin farklı değerlere sahip birçok insanı da aynı havuzda toplayabilmektedir. 

Sahip olduğu bu güç ve etki sayesinde ise, Dünya’nın farklı yerlerindeki insanlar, farklı kulüpleri ve/veya sporcuları yakından takip etmektedirler. Salt takip ile kalmayarak ayrıca duygusal bağ da kurabilmektedirler. 

Teknolojinin ortaya çıkması ile birlikte iyi veya kötü olmak üzere birçok özelliği de beraberinde getirmiştir. Bıçak misali; doktorun elinde hayat kurtarırken zalimin elinde hayat alan bir araç olabilmektedir.

Teknolojinin sunduğu internet, sosyal medya, vb. uygulamaları kullanmak da kişilerin tercihleri doğrultusunda verimli veya verimsiz hale gelebilmektedir.

Spor sosyal medya yönetimin ortaya çıkardığı taraftar etkisine örnek bir görsel.

Sporun bu denli etkin ve ayrıca aktif şekilde faal hale gelmesinde, sosyal medyanın rolü çok büyüktür. Sporda sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, beraberinde taraftarların ilgisini artırmaktadır. 

Her alanda olduğu gibi sporda sosyal medya kullanımı da hızlı etkileşim sağlamaktadır. Bu sayede kulüp/sporcu/taraftar endeksli kümede daha hızlı ve kitlesel bir iletişim ağı oluşturmaktadır.

İletişim ağının oluşması, kulüplerin uygulamaya geçirdikleri eylemleri taraftarlara karşı açıklanabilir kılmaktadır. Geçtiğimiz yıl Avrupa Süper Ligi adıyla ortaya çıkan oluşuma karşı taraftarların tepkisi örnek olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda sporda sosyal medya kullanımının yaygın olması, ilgili kurum/kuruluşlar için ayrı bir öneme sahiptir. Sosyal medya aracılığı ile taraftarların motivasyonları ve/veya alacakları/aldıkları aksiyonları öngörebilme fırsatları olmaktadır. 

Spor Salonları İçin Sosyal Medyanın Önemi

Sporda sosyal medya kullanımı sadece profesyonel mecralarda etkin olmamaktadır. Özel spor salonları ve bireysel çalışan antrenörleri de içine almaktadır. Spor salonlarının kartviziti olan sosyal medya, çoğu kişinin tanımak için göz attığı ilk yer olmaktadır. 

Spor salonlarının sosyal medya yönetimi, öncelikli olarak ihtiyaç duyulan elzem uygulamalardan birisidir. Çünkü kendi konseptlerini, faaliyetlerini, kampanyalarını, duyurularını aktarmak ve tanıtımlarını yapmak/pazarlamak için önemli bir kanaldır.

Sosyal medya kullanımı ve aynı zamanda doğru yönetilmesi spor salonlarına çeşitli imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlardan bazıları ise şunlardır:

  • Bilinirliliğin artması
  • Güvenirlilik oluşturması
  • Profesyonel kimlik yansıtması
  • İletişim ve tanıtım olanağı sunması
  • Yeni üye/katılımcı insanlar kazandırması

Dijitalleşen dünyada güçlü ve etkili şekilde var olabilmek için gelişmelere ayak uydurmak gerekmektedir. Bu zorunluluklardan birisi ise sosyal medyayı kullanmak ve başarılı şekilde yönetmektir. Büyük-küçük farketmeksizin şubesi olan veya butik spor salonlarının çok oluşu rekabet unsurunu ortaya çıkarmaktadır.

Teknolojiye ve dijitale ayak uydurulamaması durumunda, kişi ve işletmelerin bu rekabetten geri kalması kaçınılmazdır. Sosyal medya kullanımı ile birlikte dijital pazarlamanın varlığı, yeni kitlelere hitap etme ve onları kendi bünyesine katma fırsatı sunmaktadır.

Bu anlamda ilgili sporseverlere hizmet veren ve dijital alanda aktif olan “NO:21 BOXING ST.” adlı spor salonumuz ile ilgili içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir