NO:21 BOXING ST. Spor Salonunun Avantajları ve Sıkça Sorulan Sorular
NO:21 BOXING ST. Spor Salonunun Avantajları ve Sıkça Sorulan Sorular

NO:21 BOXING ST. Spor Salonunun Avantajları ve Sıkça Sorulan Sorular

Bu yazı NO:21 BOXING ST. işbirliği ile, spor salonlarının avantajlarına ve sıkça sorulan sorulara cevap vermek mahiyetinde hazırlanmıştır.

Spor Salonlarının Avantajları

İnsan vücudu hareket etmeye endeksli şekilde üretilmiş bir mekanizmadır. Bu sebeple düzenli olarak yapılan sportif egzersizler, fiziksel gelişimle birlikte mobiliteye yönelik kazanımlar da sağlamaktadır. 

Tabii ki bu sportif egzersizler doğru formda ve doğru teknikle uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar vermektedir. Bu durumda belli gözetim altında takip ve/veya kontrol üzerinden egzersiz yapmak, kişiye daha avantajlı olmaktadır.

Egzersiz yaparken önemli olan etkenlerden birisiyse verim elde etmenin yanında sakatlanma riskini en aza indirgemektir. Bunun için en uygun yer olan NO:21 BOXING ST. ve spor salonları önemli bir yere sahip olmaktadır.

Spor salonlarında, alanında uzman antrenörler tarafından üstüne düşünülerek hazırlanan antrenman programları, hem egzersizden istenilen verimi ortaya çıkarırken hem de sakatlanma riskine karşı kılavuz olmaktadır.

Antrenörlerin gözetiminde yapılan egzersizlerin uygulandığı esnada kişide güven hissi de olumlu yönde oluşmaktadır.

Okumuş olduğunuz üzere spor salonları sağlamış olduğu bu imkanlar doğrultusunda çeşitli avantajlar sağlamaktadır. 

NO:21 BOXING ST. olarak biz de, boks ve fonksiyonel antrenman çalışmalarını birleştirilmiş şekilde ders olarak vermeye çalışan, mütevazi bir spor salonu olarak hizmet vermekteyiz. 

NO:21 BOXING ST. (S.S.S.)

Bu minvalde bir spor salonu olarak, sizler tarafından bize sıkça sorulan soruları cevaplamak için şu an karşınızdayız. 🙂

Boks Nedir?

Yumrukların beden ile ahenkli, destekleyici ayak hareketleri, vuruşların estetik bir şekilde olması gerekmektedir. Bu sebeple belli bir tekniğe ve estetik algıya bağlı şekilde uygulanan bir spor branşıdır.

Belli teknikler üzerinden yapılan boks, dövüşme kabiliyetlerinin yanında savunmaya dair yetiler de kazandırmaktadır. Bu durum aynı zamanda kişinin daha özgüvenli olmasını sağlamaktadır. Ayırca beklenmeyen durumlara karşı kendini daha güvenli hissetmesini de sağlamaktadır.

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Kişinin kendi vücut ağırlığıyla ve çeşitli ağırlıkla da uygulanabilen ve omurgayı korumaya özen göstererek yapılan kuvvet çalışmalarıdır.

Fonksiyonel antrenman aynı zamanda vücudun günlük hayatın akışı içerisinde belli bir hareket kabiliyeti oluşturmaya yardımcı olan, tüm vücut bölgelerinin istenilen şekilde çalışmasını sağlayacak kapsayıcı hareketleri ele alan ve farklı yöntemle hareketleri arka arkaya yaptıran değişken tempolu antrenman modelidir.

Boksu Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Kişiden kişiye farklılık gösterse de ilk bir ay içerisinde boks eğitiminin temel becerileri kazanılabilir. Başarılı geçen bu zamanın ardından gerekli takviye çalışmaları ile ileri seviyeye doğru basamaklar çıkılarak öğrenim aşaması boksa devam edildiği müddetçe devam etmektedir.

Spor Yapmamış veya Az Yapmış Birisi İçin Boks Uygun mudur?

Uygundur, çünkü boks bizlere yalnızca dövüşmeyi öğretmez. Boks eğitimi, teknik becerilerin yanı sıra antrenmanımızı daha eğlenceli hale getirmektedir ve vücut gelişimimizde bizlere yardımcı olmaktadır.

Boks, fiziksel anlamda güç kazandırırken aynı zamanda psikolojik ve zihinsel anlamda da rahatlatıcı özelliklere sahiptir.

Fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak enerjiyi dışarı çıkarmasıyla birlikte kas gelişimi ve yağ yakımının hızlanmasını da sağlamaktadır. 

Boks kilo vermek, kasları parçalamak ve kondisyonu geliştirmek gibi yetileri kazandırmaya yönelik özellikleri olan bir branştır. Bu sebeple çoğu fitness salonlarında da özel olarak yer almaktadır. 

Salona Gelen Herkes Aynı Antrenmanı mı Yapıyor?

Hayır, bireyler aynı grup içerisinde kişisel performansa uygun olarak antrenman programını uygulamaktadır. Örneğin yeni başlayan birisi ayna karşısında birkaç temel dersi alırken ileri düzeydeki bir kişi torba karşısında istenilen çalışmayı, antrenör gözetimde takip ve/veya kontrol sağlanarak çalışabilmektedir.

Bu aynı şekilde fonksiyonel antrenmanlarla birlikte de sağlanabilmektedir.

Bir kişi boks kabiliyetine göre çalıştırılırken, diğer kişi amaçlanan hedef doğrultusunda yine antrenör gözetimde takip ve/veya kontrol sağlanarak fonksiyonel kuvvet çalışmasını uygulayabilmektedir.

Dersler Ne Kadar Sürüyor?

Antrenman programları her derste yenilenen yüzüyle maksimum bir saat sürmekte ve haftada üç gün gerçekleştirilmektedir.

Tabii ki bir saatlik dersin bitiminde gücü ve enerjisi çalışmaya müsait olan kişiler de olmaktadır. Bu kişiler serbest zaman diliminde istedikleri uygun çalışmaları yapmaya devam edebilmektedir.

NO:21 BOXING ST. Nerede Hizmet Vermektedir?

İstanbul’un birçok yaşanmışlığına şahit olmuş, ismi duyulunca insana ayrı bir huzur veren ilçesi Üsküdar’dayız.

Multidisipliner şekilde hazırladığımız antrenman programlarına eşlik etmek için her zaman bekleriz… 🙂

Bu soruların dışında merak ettiğiniz konular hakkında @no21boxingst instagram hesabı üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Spor salonları ile ilgili olduğu gibi daha birçok konu hakkında da bilgi almak için no21boxingst.com adresinden blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir