Yumurtanın Faydaları ve Spor Yapanlar İçin Önemi Nedir?
Yumurtanın Faydaları ve Spor Yapanlar İçin Önemi Nedir?

Yumurtanın Faydaları ve Spor Yapanlar İçin Önemi Nedir?

Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın faydaları yazısı için kullanılan yumurta görseli.

Yumurta, dünya genelinde en çok tüketilen hayvansal gıdalardan birisi kabul edilmektedir. Yumurtanın faydaları, içeriğindeki zengin besin değerleri ve tüketimi itibariyle kolaylık sağlaması bu durumu mümkün kılmaktadır. 

Sedanter kişiler için ayrı bir öneme sahip olan yumurta, düzenli olarak spor yapanlar için de ayrı bir öneme sahip olmaktadır. Protein bakımından kaliteli olması, önemi açısından en büyük kriterler arasındadır. 

İçeriğindeki proteinin tam olarak sindirilmesinin ardından vücut içerisindeki tüm yapılara dağılmaktadır. Bu sebeple yumurta, anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı olarak görülmektedir. 

Yumurta Beyazı ve Sarısı

Yumurtanın faydaları bakımında sarısı ve beyazı olan bir görsel.

Yumurtanın faydaları ayrıca beyazı ve sarısı olarak birbirinden farklı besin değerlerine sahiptir. Yumurtanın beyazı daha çok proteinin büyük bir bölümünü içinde barındırmaktadır.

Sarısı ise daha az protein ve daha çok yağ hacmine sahiptir. Çoğunlukla kolestrol sebebi olarak bilinen yumurtanın sarısı, araştırmalar sonucunda normal değerlere sahip olduğu ifade edilmiştir.

Aksine yumurtanın içerisindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin, kolestrol düşürücü etkisinden dolayı bu dengeyi kendi düzeninde sağladığı belirtilmiştir. Ancak kolestrol değeri yüksek olan kişiler, yumurta tüketimi noktasında daha dikkatli olmalıdırlar. Tam manasıyla sağlıklı olanların bile sağlıklı gıdaları aşırı tüketmesi çeşitli olumsuzluklar doğurabilmektedir.

Protein konusunda ise 2017 yılında yapılan bir araştırmanın sonucunda güncel bir sonuç bulunmuştur. Araştırma; yumurtayı bütün tüketenlerin sadece beyazını tüketenlere kıyasla daha fazla kas protein sentezinde artış sağladığını ifade etmektedir. (1)

Yumurtanın Bilinmeyen Faydası

Pişmemiş yumurta görseli.

Aynı zamanda vitamin, yağ ve mineraller bakımından da farklı değerler içermektedir. Yumurtanın içeriğindeki zengin besin değerlerine rağmen sadece spor yapanların kasları için faydalıymış gibi değer görmektedir. 

Ancak çoğu kişinin bilmediği ya da dikkate almadığı farklı konularda da faydalar sağlamaktadır. Bu faydalardan birisi ise karaciğere olan olumlu yöndeki etkisidir.

Karaciğer konusuyla ilgili ise Marcello Ticca, “Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar” adlı kitabında şöyle bahsetmektedir: 

Yumurtada bulunan birçok madde karaciğerin doğru çalışması için faydalı olmanın yanı sıra hepatit dokuyu oluşturan hücreleri korur. Bunların arasında fosfolipidleri (fosfor içeren ve tüm biyolojik membranların temel bileşenleri olan yağlı maddeler), kolini (karaciğerde sentezlenen ve birçok metabolik tepkimede rol oynayan temel bir organik madde) ve metiyonini (kükürt içeren esansiyel bir amin asit) sayabiliriz.

Spor Yapanlar İçin Yumurtanın Faydaları

Haşlanmış yumurta görseli.

Öncelikle Rock filminden sonra popüler olan yumurtayı çiğ tüketme yönteminin hiçbir karşılığı bulunmamaktadır.

Bu yaygın inanışın spor yapanlar ve/veya başlamayı düşünenler için dikkate almamaları gereken bir söylenti olduğunu belirtmek isteriz. 🙂

Spor yapanlar için en makul tüketim yöntemi haşlama olmaktadır. Çünkü haşlanmış yumurta hem kolay hazırlanabilen hem de içersindeki besin değerlerini koruması bakımından idealdir.

Bu sebeple sporcular ve vücut geliştirmeyle ilgilenenler, en çok haşlama yöntemini tercih etmektedir. Sahanda yumurta, poşe yumurta ve omlet gibi tariflerle, lezzet açısından alternatifler de değerlendirilebilir.

Bu başlık altında yumurtanın faydaları ile ilgili yukarıda yazanlar dışında ekstra olarak yumurtayı çiğ tüketmeyin demek doğru olacaktır.

Uygun maliyetli olması, içeriğindeki proteinin kaliteli olması ve kısa sürede vücut içerisinde sindirilip dağılması, sporcular için ilk sırada gelmektedir.

Aynı zamanda yumurta dışında bir başka protein kaynağı olan “Peynir Altı Suyu İçeriği” ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir