Doğal Maden Suyu Faydaları ve Spor Yapanlar İçin Önemi
Doğal Maden Suyu Faydaları ve Spor Yapanlar İçin Önemi

Doğal Maden Suyu Faydaları ve Spor Yapanlar İçin Önemi

Sıvı Tüketimi

Sırma doğal maden suyu ve normal su görseli.

Spor yapan/yapmayan herkes için günlük sıvı tüketimi önemli bir konudur. Hatta sadece insanlar için değil, Dünya üzerindeki tüm canlılar için hayati bir öneme sahiptir. 

Susama hissi meydana geldiği zaman insan vücudunda yaklaşık %1’lik bir sıva kaybı oluşmuş demektir. Bu oran %10 gibi rakamlara çıkarsa kişi için hayati bir risk meydana getirebilmektedir.

Bu bağlamda yeterli sıvı tüketimi spor yapan bireyler için daha da fazla önemli olmaktadır. Antrenman sırasında harcanan efor sebebiyle ter yoluyla atılan sıvı yerine yenisinin konması gerekmektedir. Hem antrenman verimini artıracak hem de genel sağlık durumunu koruyacaktır.

Tüm bunlarla birlikte antrenman içerisinde ter yoluyla kaybedilen suyun beraberinde elektrolit ve mineral kaybına da neden olmaktadır. Bu kayıplar sebebiyle ise kişide baş ağrısı, halsizlik ve performans düşüklüğü gibi olumsuzluklar meydan gelmektedir.

Ortaya çıkan bu durum sonucunda ise vücudun bu dengesi için bir çözüm yolu vardır: Doğal maden suyu.

Doğal Maden Suyu Faydaları

Vücut gün içinde hayat döngülerini devam ettirebilmek için birçok mineral ve vitamine ihtiyaç duymaktadır. Özellikle düzenli olarak antrenman yapanlar için bu ihtiyaçların karşılanması daha da elzemdir. 

Doğal maden suyu, besin içeriği bakımından zengin bir içecektir. Bu içerikler ise şunlardır; kalsiyum, magnezyum, sodyumbikarbonat, sülfat, demir, potasyum, florür ve klorür

Doğal maden suyu faydaları, içeriği bakımından kemiklerin güçlenmesi, kalp-damar sağlığına faydası, mide ve sindirim sistemine desteği vb. birçok olumlu etkiler içermektedir. 

Ne Zaman ve Ne Kadar İçilmesi Gerekir?

Maden suyu günün herhangi bir vaktinde içilebilen bir içecektir. Özellikle vücudun yoğun antrenman yaptığı ve ter attığı günlerde tüketilmesinde fayda vardır. 

Düzenli spor yapanlar ise antrenman öncesinde de sonrasında da tüketebilirler. Öncesinde tüketildiği takdirde elektrolit ve mineral depolanmış olur. Ancak bizim tavsiyemiz, antrenman sonrasında tüketilmesi olacaktır. Antrenman sırasında daha çok normal su tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Antrenman sırasında uygulan efor sebebiyle yine belli bir sıvı ve ter kaybı yaşanacaktır. Bu yukarıda da bahsettiğimiz üzere elektrolit ve mineral kaybı demektir.

Antrenman sonrasında tüketilecek doğal maden suyu, kaybedilen besin değerlerini en kısa sürede yerine koyacaktır. Ayrıca antrenman sonrası toplarlanma sürecinde de destekleyici olacaktır. 

Önemli olan husus ise şudur; yemek yedikten sonra oluşan şişkinlik ve hazımsızlık gibi durumlarda iyi gelir düşüncesiyle hemen tüketmemek gerekmektedir. Bu sebeple yaklaşık olarak 1 saat gibi bir süre geçtikten sonra içilmesi tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda ne zaman içilmesi sorusunun yanında ne kadar içilmesi sorusu da önemli bir sorudur.   

Uzmanlar, günde en az 1-2 şişe doğal maden suyu tüketmeyi önermektedir. Özellikle sindirim problemi gibi sorunlar yaşayanların günde en az 2 şişe içmeleri gerektiğine dikkat çekmişlerdir. Çocuklar içinse günde 2 şişe yerine 1 şişe maden suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

Doğal Maden Suyu ve Soda Aynı İçecek mi?

Çoğu kişi maden suyu ve sodayı aynı zannetmektedirler. Aslında hiç de bilindiği gibi değildir. 

Doğal maden suyu, ekolojinin doğal döngüsü içerisinde süregelen bir içecektir. Yeraltında doğal olarak oluşan ve toprakta bulunan belli başlı bazı element ve maddeleri kendi içerisine alarak tamamlanan bir yeraltı suyudur. 

Soda ise, içilebilen herhangi bir suyun içeriğine, belli miktarda karbondioksit ilave edilerek elde edilen bir içecektir. 

Ekstra olarak maden suyu aynı zamanda kahvenin yanında da tercih edilmektedir. Antrenman öncesi ve sonrasında kahve ile tüketmeye başlamadan önce “Kahve ve Spor Performansına Etkisi” hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir