Beden Eğitimi Dersi Bağlamında CrossFit Kids Ünitesi
Beden Eğitimi Dersi Bağlamında CrossFit Kids Ünitesi

Beden Eğitimi Dersi Bağlamında CrossFit Kids Ünitesi

CrossFit (Markası) Metodu

Görsel 1

CrossFit, metot olarak ifade etmiş olsam da aslında bir marka adıdır. 1995 yıllarında Greg Glassman tarafından yüksek yoğunluklu, denge, kuvvet, kondisyon ve performans merkezli geliştirilen bir çalışma sistemi olarak doğmuştur. Zaman içerisinde popülaritesinin artması ile birlikte antrenman metodu haline gelmiştir.  

Kişinin daha sağlıklı ve performansının daha güçlü olmasını hedefleyen, farklı spor branşlarının temel ögelerini içinde barındıran ve uygulanması mümkün olan işlevsel bir antrenman metodudur. Diğer vücut geliştirme sporlarına nazaran gündelik hayattaki hareketlerin ve alanların ekseninde gelişime imkanlar sunmaktadır. 

CrossFit metodunun felsefesi, her kesimden ve yaş grubundan insanın hareket etmesi ve bireysel performanslarını sağlıklı bir şekilde geliştirebilmesi üzerinedir. Bu sebeple yeni başlayan bir kişi ile deneyimli kişi arasındaki tek fark antrenman programıdır. 

Yaşlı, yetişkin, genç her yaştan kesime uygun olarak eğitimler düzenleyen CrossFit, çocukların gelişimine yönelik de CrossFit Kids başlığında eğitimler düzenlemektedir. Aynı zamanda beden eğitimi derslerinde de uygulanabilir olması sebebiyle daha farklı bir pencereden CrossFit Kids konusunu inceleyeceğiz. 

CrossFit Kids Nedir?

Fiziksel aktivite her yaştan insana fayda sağlarken çocuklar özelinde daha farklı faydalar sunmaktadır. Teknolojinin hızla yayılması ayrıca hayatın her alanına hakim olması bilinen tüm gerçekleri değiştirmeye başladı. Bu değişimlerin başında ise çocukların gelişim ve eğitim yöntemleri gelmektedir. 

Günümüz eğitim anlayışında sınav odaklı, bilgiye ve ezbere dayalı eğitim yaklaşımı varlığını sürdürse de 21. yüzyıl becerileri merkeze alındığından bütüncül bir yaklaşım sergilenmeye başladı. Bu sebeple tek bir disiplin üzerinden ilerlemek yerine disiplinlerarası eğitim süreci takip edilmektedir. Beden eğitimi, spor ve sağlık ekseninde de çocukların gelişimi ve eğitimi oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. 

Bu bağlamda çocukların hareket etme ihtiyacını farklı yollardan karşılamak için çekiciliği ve etki gücü yüksek çeşitli sistem ve disiplinler ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi ise, her geçen gün popülaritesi hızla artmaya devam eden CrossFit Kids olmaktadır.

İçeriğinde temel jimnastikatletizm ve olimpik halter egzersizleri gibi üç farklı disipline yer vermektedir. Bu üç farklı disiplinin birleşimi ile hedeflenen fiziksel özelliklerin gelişimi sağlanmaktır. Bunlar ise; güç eşiğinde artış, kardiyovasküler dayanıklılık, kuvvet, sürat, koordinasyon, esneklik, çeviklik ve denge gibi birçok farklı kapasitedir.

CrossFit Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yaş Kategorileri

CrossFit Kids ortamına ait bir görse.

Görsel 2

2022 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 39 milyon çocuğun obez olduğunu aynı zamanda bu sayının artmaya devam ettiğini açıklamıştır. Bu bağlamda çocukların kendi yaş gruplarına yönelik eğlenirken öğrenebilecekleri aynı zamanda fiziksel olarak gelişebilecekleri bir kategorizasyon yapılmıştır. Bunlar:

  • 3-5 Yaş Çocuklar,
  • 5-12 Yaş Çocuklar,
  • 10-12 Yaş Çocuklar,
  • 12-18 Yaş Çocuklar

Beden eğitimi dersi bir disiplin kabul edilirken içerisinde CrossFit Kids gibi farklı konular işlenmektedir. Bu konuların amaçları, kazanımları kategori bakımından birbirine benzer olsa da plan ve/veya program noktasında her yaş kategorisi için belirlenen hedefe ulaşmak için ayrı ve özgün bir program dizayn edilmektedir.

Dünya’nın farklı bölgelerinde 400’den fazla okulda düzenlenen sayısız CrossFit Kids programı yer almaktadır. Buradaki amaç, çocuklara spor sevgisini ve beslenmenin etkisinin anlaşılmasını teşvik eden sağlıklı bir yaşam tarzına avantajlı bir başlangıç sunuyor.

What ıs CrossFıt Kıds?

CrossFit Kids, alt yaştan üst yaş seviyesine kadar her çocuğun, uygun programlama ile rahatlıkla yapabileceği bir çalışma metodudur. Aynı zamanda bu ders içinde topluluk olma dürtüsünün hissedilmesi, CrossFit Kids ile çocukların okul toplumuna olan bağlılığını ve aidiyet duygusunu da oluşturmaktadır. 

Beden Eğitimi Dersi Bağlamında CrossFit Kids

Görsel 3

Beden eğitimi ve spor dersi kapsamında yapılan hareket eğitimi; sağlık, dinçlik, eğlence, etkilenme, estetik, biçimlenme, performans, kendine güven, macera, toplumsallık, rekreasyon gibi olgular gibi farklı hedeflere ulaşmak için planlanır. 

Beden Eğitimi ve Spor Ders Saatlerinin Akademik Başarıya Etkisi: Beden Eğitimi ve Spor Dersine Yönelik Tutumların Aracılık Rolü

Hareket eğitimi açısından CrossFit Kids gibi farklı uygulamalarla da hedefe giden süreç çocuklar için daha etkin ve çeşitli olacaktır. Çocukların oyun ekseninde salt eğlenmekle birlikte belli bir disiplini kazanmaları ve kendi sınırlarını görebilmeleri bakımından sporun mücadele yönünü de deneyimlemeleri oldukça önemlidir. Spor sayesinde mücadele yönünü gören çocukların gelişimi sadece sporla sınırlı kalmamaktadır. Toplum içinde ayakları yere sağlam basan, zorluklara karşı doğru direnç gösteren, sağlıklı ve aynı zamanda kuvvetli bireyler olması bakımından da eğitim görmüş oluyorlar. 

CrossFit Kids, kendi içinde fiziksel performansı, zihinsel odaklanmayı ve oyun tarafı olması sebebiyle eğlenmeyi de ele alan bir aktivitedir. Aynı zamanda gelişim yönünden geniş bir yelpazeye sahip olduğundan dolayı elde edilen kazanımları diğer spor branşlarına hem kuvvet hem de beceri olarak aktarabilmektedir. 

CrossFit Kids Games

Görsel 4

Sürecin özünde oyun olduğundan dolayı eğlence ve mücadele ruhu da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple beden eğitimi dersi içerisinde yer alacak CrossFit Kids içeriği ünite sonunda oyunlar ile tamamlanarak verimli bir şekilde tamamlanır. 

Bu tarz faaliyetlerin içeriğinde daha çok eğlence barındıran, fiziksel gelişimi destekleyen çeşitli oyunların yer aldığı ve en önemlisi bedenin rahatlaması, zihnin dinlenmesi ve ruh halinin toparlanması için, rutine bağlanmış düzenin dışında aktivite amaçlı uygulamaları ifade etmektedir.

Değerler Eğitimi Bağlamında Sportif Faaliyetler ve Eğitsel Oyunların Rolü

Çocuklar için sadece egzersizlerin üzerinde durmak faydalı olsa da oyunlarla birlikte “iyi olma halleri” artmış olacak. Bireysel ve/veya takım halinde yapılacak oyunlar, çocukların iletişim, iş birliği, rekabet, sorumluluk, mücadele vb.  ruhlarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Ünite kapsamında hafta hafta işlenecek egzersizler ve üretilecek kısa istasyonlar ile çocukların zihninde antrenmana dair kıvılcım atılmış olacaktır. Ünite sonunda ise, çocukların takımlara ayrılarak birbirlerinin uygulayacakları oyunları hazırlamaları ve takip etmeleri ölçme ve değerledirme olarak da değerlendirilebilir. 

Beden eğitimi dersinin çeşitlendirilmesi amacıyla CrossFit Kids içeriği gibi bir başka spor branşının konusu olan “IAAF Çocuk Atletizmi” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir