WOD (Workouts of the Day) Kavramı Nedir?
WOD (Workouts of the Day) Kavramı Nedir?

WOD (Workouts of the Day) Kavramı Nedir?

Spor Branşlarına Özgü Kavramlar

Çoğu spor branşının kendine has kullanılan kelime ve kavramları bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak da kendi sayfamızda hem “Boks” hem de “CrossFit” özelinde terminolojiyi ele almıştık. Bu içeriğimiz de ise CrossFit özelinde yer alan WOD kavramı üzerinde durmaya çalışacağız.

Yapılan spor branşı hangisi olursa olsun, literatür anlamında da bilinmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Sadece ilgili egzersizleri yaparken branşın genel kültürünü de bilmek olaylara daha farklı yaklaşmayı sağlayacaktır. Aynı zamanda toplum içerisinde o branşında nitelikli bir temsilcisi olup, insanları spor yapmaya teşvik etmek noktasında da yardımcı olacaktır. 

WOD kavramı da bu anlamda CrossFit yapanların ve sporla ilgilenen herkesin bilmesi gereken bir kavram olduğu düşüncesindeyiz. Bu bağlamda CrossFit’in sürdürülebilir olması bakımından belli bir disiplinin sağlanması gerekmektedir. Düzenli antrenman yapmak bu disiplini sağlamış olsa da kavramsal olarak da tanımlamak daha verimli hale getirecektir. 

CrossFit kendi ekosistemini kurmuş ve tüm dünyada kabul ettiriş bir spor branşıdır. Hem uygulamada hem de kendi terminolojisinde farklı bir yere sahiptir. Antrenman programlarını takip ettikleri ve özel olarak adlandırdıkları WOD kavramı da bu düzen içerisinde ortak bir tanımlama olmuştur. 

WOD Kavramı Nedir?

WOD kavramı ile ilgili bir görsel.

Peki tüm dünyada kabul görmüş olan WOD kavramı ne anlama gelmektedir? Bu soruya verilecek cevap içerik anlamında istenileneni sağlamış olacaktır. Ancak bunun önemi ve gerekliliği hakkında da detaylı düşünmenize tavsiyede ederiz. 

WOD: “Workouts of the Day” kavramının kısaltılmış halidir. Kısaca “Günün Antrenmanı” anlamına gelmektedir. 

CrossFit antrenmanlarında ana düşünce yapısı, her gün için başka antrenman yapmaya yöneliktir. Bu sebeple antrenmanı yapmak kadar, antrenman programını hazırlamak da ayrı bir öneme sahiptir.

Antrenman programlarını hazırlamak, strateji belirlemek ve onun üzerine plan yapmak ile eş değerdir. Sporcuların gelişmeleri ile birlikte oyun ve /veya bir yarış gibi durumlarda alınacak kararlar için de ayrıca önemlidir. 

CrossFit yaparken antrenmanlar programları daha öncesinde de yayınladığımız “AMRAP, EMOM, FOR TIME” metodlarına yönelik yapılmaktadır. Sistemsel olarak programı uygulama ve hazırlama noktasında daha verimli kılması bakımında WOD kavramının etkisi büyüktür. 

Tüm bunlarla birlikte dikkate alınması gereken bir diğer konu ise “Antrenman İlkeleri” ile ilgilidir. CrossFit diğer spor branşlarına göre biraz daha farklı bir uygulamaya sahiptir. Ancak antrenman ilkeleri tüm spor branşlarında kabul gören ve önemli bir konudur. Antrenman programlarını hazırlarken belli ilkeleri ihmal etmeden program hazırlamak her yönüyle daha sağlıklı olacaktır.

Konuyla bağlantılı olarak “CrossFit Sözlüğü” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyarak diğer kavramları görebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir