Spor Yapanlar İçin Sağlıklı Bar; Pikomsu
Spor Yapanlar İçin Sağlıklı Bar; Pikomsu

Spor Yapanlar İçin Sağlıklı Bar; Pikomsu

Sektörel Bazlı Beslenme Alışkanlığı

Sağlıklı bar konusunda bir gıdanın paketlenmiş görseli.

Son zamanlarda sağlıklı olmasından ziyade lezzetli olmasına yönelik tercih edilen beslenme alışkanlıkları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bununla beraber sağlık adı altında üretilen ve besledikleri değerler bakımından gün içerisinde enerji vermesi için kullanılan sağlıklı bar adında paketli atıştırmalıklar tüketiciye sunulmaktadır.

Bu tarz atıştırmalıklar her ne kadar sağlıklı gözükse de içerisinde barındırdıkları koruyucu maddeler sağlık açısından yeterli değildir. Bu duruma alternatif olarak evlerimizde hazırlayabileceğimiz hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı bir atıştırmalık tarifi ile sizlerleyiz.

Modernleşen toplumun popüler ara öğünü sağlıklı bar: Pikomsu.
yulaflı ve sağlıklı bar olan yiyeceğin yukardan çekilmiş görseli

Genellikle diyet yapanların, ara öğünlerinde hem doyurucu hem de sağlıklı olduğu için tercih ettiği bir atıştırmalıktır. Son senelerde birçok marka tarafından satışa sunulan bu atıştırmalıklar içerisinde en çok rağbet göreni ise şekersiz olanlardır. 

Sağlıklı barların aroması ne olursa olsun, birleştirici özelliğinden ötürü ana malzeme olarak genellikle yulaf kullanılır. Çünkü yulaf, en sağlıklı tahıl çeşitlerinden biridir. Glüten içermeyen yulaf vücuda gerekli olan vitamin, mineral, lif ve antioksidanları içerisinde barındırır.

Yulafın Faydaları

sağlık bar tarifinde yer alan yulafa ait bir görsel.

Hem spor yapanların hem de sağlıklı beslenenlerin ilk tercihleri arasında yer alan yulafın sağladığı faydaları sıralayacak olursak şu şekildedir;

  • Besin bileşenleri oldukça zengin olan yulaf güçlü bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır; beta-glukan lifler açısından önemli bir kaynaktır.
  • Antioksidan açısından güçlü bir tahıldır.
  • Yulafın içerisinde beta-glukan adı verilen lif miktarı fazladır. Bu lif çeşidi, kötü kolestrolü düşürür ve sindirim sistemi üzerindeki bakteri sayısını arttırır.
  • Yulaf, midedeki yiyeceğin yavaş ve uzun sürede sindirilmesini sağlar ve beta-glukan tokluk hissini artırır. (1)
  • Sağlık açısından birçok faydası bulunan yulafı evlere taşıdığımızda farklı tariflerle kombin edilebilir. Biz bu tarifimizde ara öğün olarak evlerimizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz barı hem sağlıklı hem şekersiz nasıl yapılabilirliğini konuşacağız. 
hikayelerin önemli olduğunu anlatan bir görsel.

Tarifimin hikayesine gelecek olursak, sağlıklı beslenmeye gayret ettiğim bir dönemde, tatlı ihtiyacımı karşılamak için spontane bir şekilde ‘evde ne varsa’ mantığıyla bir araya gelen ve tat uyumu muhteşem olan bir üçlü ile ortaya çıktı: YulafKuru ÜzümKayısı. 

Mutfaksever kimliğimi bilip damak tadıma güveniyorsanız veya piko çikolata seviyorsanız içinde işlenmiş şeker bulunmayan bu sağlıklı bar tarifimi denemenizi tavsiye ediyorum. ?

Malzemeler:

Su bardağı ölçüsü: 200 ml

2 su bardağı yulaf (un haline getirilir)

50 gr hindistan cevizi

1 su bardağı kuru sarı üzüm

11 adet gün kurusu kayısı

½ su bardağı sıcak su

½ su bardağı ceviz/fındık

Sağlıklı bar yapımı için kullanılan malzemelerinin bir arada olduğu bir görsel.

Üzeri İçin:

100 gr bitter çikolata (%85 oranında)

1 limon kabuğu rendesi

Yapılışı:

1. Kuru üzümleri ve kayısıları bir kaseye alıp üzerini geçinceye kadar sıcak su koyun ve 15 dk bekletin. Daha sonra yumuşayan meyveleri ½ su bardağı sıcak su ile rondodan geçirip püre haline getirin.

2. Meyve püresini, cevizi, yulafı ve hindistan cevizini güzelce karıştırın. Bu aşamada harcınız cıvık gelirse yulaf unu, katı gelirse süt ekleyebilirsiniz.

3. Harcı, streç film serili bir kalıba döküp, spatulayla düz hale getirin.

4. Benmari usulü eritilerek çikolatayı harcın üzerine döküp limon kabuğunu üzerine rendeleyin.

5. Buzlukta en az yarım saat bekletin. Buzluktan çıkardığınızda servis etmeden biraz bekletirseniz daha rahat kesersiniz. 

sağlıklı bar ile içilen kahvenin yukardan çekilmiş bir görseli.

Şimdiden afiyet olsun. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir