Yürüyüş Yapmak İle İlgili Genel Bir Yaklaşım
Yürüyüş Yapmak İle İlgili Genel Bir Yaklaşım

Yürüyüş Yapmak İle İlgili Genel Bir Yaklaşım

Yürüyüş Yapmak

Gün geçtikçe hareket etmenin önemi ya da hareketsizliğin olumsuz sonuçları daha dikkate alınmaktadır. İnsan, kendi beden ve ruh sağlığı için bu durumun önüne geçmek adına hareket ihtiyacanı karşılamaya yönelik çeşitli aktivitelere yönelmektedir. 

Hareket etmeye yönelen insanların ise, bu sportif aktiviteleri yerine getirmek için birçok seçenekleri bulunmaktadır. Spor salonlarına gitmek veya uzaktan eğitim alarak istedikleri yerde düzenli olarak egzersiz yapılabilmektedir. 

Bu seçeneklerden ayrı olarak hareket etmeye yönelik farklı alternatifler de tercih edilebilmektedir. Alternatifler arasında bulunan yürüyüş yapmak, çoğu kişinin başvurduğu sportif aktivitedir. Biz de, içeriğimizin konusu olan yürüyüş yapmak ile ilgili sağladığı faydaları ele almaya çalışacağız.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Düzenli olarak yürüyüş yapmak fiziksel, psikolojik ve düşünsel olarak birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Sağladığı bu faydalardan ayrı olarak çeşitli hastalıkların önüne geçmek ve tedavi sürecini desteklemek için de etkindir. Başlıca faydaları ise şunlardır:

 • Mutluluk sağlayan endorfin hormonunu salgılar.
 • Kalbin ve akciğerin korunmasını sağlar.
 • Stresin azalmasına yardımcı olur.
 • Kontrollü yağ yakımı oluşturur.
 • Kilonun dengelenmesini sağlar.
 • Solunum kapasitesini artırır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Uyku problemini önler. 

Tüm bu faydaları edinmek için yapılması gereken tek şey; yürüyüşe uygun ayakkabı ile adım atmaya başlamaktır. Yürümek, düşük maliyetli ve herkes tarafından yapılması mümkün bir sportif aktivitedir. Bunun için fiziksel kapasite seviyesi fark etmeksizin sakatlanma riski düşük ve faydaları yüksek bir aktivitedir. 

Aktivite merkezli düşünmeden ele alındığında yürümek, insan için doğal bir işlevdir. Aynı zamanda vücut sistemindeki enerji kullanılarak, belirli mesafeleri kat etmeyi sağalayan doğal bir ulaşım görevi görmektedir. 

Yürümek, iskelet ve kas sistemi için dayanıklılık sağlarken aynı zamanda kas kaybını da önlemektedir. Sürekli teknolojinin sunduğu imkanlara bağlı kalarak hayatı devam ettirmek, gün içerisinde birçok zorluğu meydan getirmektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için en basit yalın hali ile yürüyüş yapmak verimli olacaktır. 

Yürüyüş İçin Ayakkabının Önemi

Yürüyüş yapmak için uygun ayakkabı ile ilgili bir görsel.

Herkesin bulunduğu şehirde/ilçede çeşitli yürüyüş alanları mevcuttur. Bu alanların zemini asfalt zeminden daha farklıdır. Yürüyüş alanlarına özel zeminler, ayak tabanını hafiften içine doğru emen ve yumuşak baskı uygulamaktadır. Asfalt zemin ise tam tersi taban kısmını sert bir şekilde karşılamaktadır. 

Çoğu kimse işten, zamandan fırsat bulup bu alanlara gidebilecek imkanlara sahip olmamaktadır. Bu sebeple günlük hayatın akışı içerisinde, kamu alanlarında yürüyüş yapmak mecburiyetindedir. En nihayetinde ayak sağlığı ve konforu için yapı itibari ile ayakkabı seçimi nasıl önemli ise yürümek için de o kadar önemlidir.

Mümkün mertebe uygun zeminde ve uygun ayakkabı ile yürümek, vücut sağlığı için risk artıran sebeplerin önüne geçmektedir. Vücut ağırlığı, atılan her adımda bacaklara belli bir yük ve stresin binmesine sebep olmaktadır. Bu bağlamda ayakkabı seçimi, çok kritik bir anlam kazanmaktadır. 

Doğru Yürümek İle İlgili İpuçları

Yürüyüş yapmak için spor alanına gitmiş birisinin görseli.

Kolay uygulanabilir olması yürüyüşün belli teknik formlardan bağımsız olduğu anlamına gelmemektedir. Vücut kompozisyonu, yanlış formda bir pozisyon aldığında ve bu fark edilmediğinde istenmeyen sonuçlara kapı aralamaktadır. 

Yürürken sürekli olarak ayaklara bakmak, kişide boyun düzleşmesine sebep olurken belin ise sürekli öne meyil etmesi poster bozukluğuna sebep olabilmektedir. Ortaya çıkabilecek bu vb. rahatsızlıkların önüne geçmek için bazı ipuçları şunlardır:

 • Yavaş tempo ile başlayarak kontrollü bir şekilde artış sağlamak.
 • Yürüyüş sırasında uygun bir duruş için dik durmak ayrıca 3 ila 6 m ileriye bakmak.
 • Topuklardan, ayak parmaklarına doğru bir ivme oluşturmak.
 • Yürüyüş esnasında dizlerin bükülmemesine veya bacakların düzleşmesine dikkat etmek.
 • Dizlerin geriye doğru meyil etmesine izin vermemek.
 • Normal yürüyüş temposundan daha yüksek bir tempoda yürümek.
 • Yürümeyi düzenli olarak bir rutin/alışkanlık haline getirmek. 

Yürüyüş İçin Kullanılabilecek Ekipmanlar

 • İnsan, doğa olaylarına karşı uyum içerisinde yaşamaktadır. Soğuk hava şartlarında dışarıda yürüyüş yapamayacak olanların, bu aktiviteyi evlerinde koşu bandı üzerinde gerçekleştirmeleri mümkündür. Tabii ki doğal yürüyüş formundan daha farklı bir tekniğe sahiptir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi bu içeriğimizde vermek yerine, “Koşu Bandı” özelinde yayınladığımızı içeriğimizi okuyabilirsiniz. 
 • Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çoğu sektörde bundan faydalanmaktadır. Birçok insan yürüyüş yaparken özel olarak yardımcı ekipmanlar kullanmaktadır. Bunlardan birisi ise, adımları saymaya yardımcı olan ve yakılan kaloriyi gösteren akıllı saatlerdir. Bununla birlikte telefonda takip edebileceğiniz ücretli/ücretsiz sağlık uygulamaları da bulunmaktadır.
 • Yürüyüş yapmak, bir yerden bir yere giderken belli bir zamanı geçirmek anlamına da gelmektedir. Sportif aktivitenin daha keyifli geçmesi için müzik eşliğinde yürüyüş yapmak verimli olacaktır. Bunun için kulağa zarar vermeyecek şekilde kaliteli bir kulaklığın kullanılması ayrıca kaliteli müzik listesi için çeşitli uygulamalardan istifade edilebilmektedir.

Yürümek ile bağlantılı olarak “Kardiyo Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir