Son NBA Şampiyonu Los Angeles Lakers
Son NBA Şampiyonu Los Angeles Lakers

Son NBA Şampiyonu Los Angeles Lakers

Kobe Bryant Anısına Gelen Anlamlı Şampiyonluk

Kobe Bryant'ın basketbol parkesindeki görseli.

NBA’de Kobe Bryant ile en son şampiyonluğunu 2010 yılında elde eden Los Angeles Lakers, efsane “Black Mamba’nın” vefatından sonra bir diğer efsane isim Lebron James önderliğinde Miami Heat’i final serisinin 6. Maçında 106-93’lük skor ile mağlup ederek final serisini 4-2 kazanarak uzun bir aranın ardından 17. şampiyonluğunu elde etmiş bulunmaktadır.

Kobe Bryant’ın vefatının ardından duygusal anlamda zorlu bir dönem geçiren Lakers, uzun bir aradan sonra elde etmiş olduğu bu şampiyonlukla aynı zamanda organizasyon tarihinin en başarılı takımı ünvanına ortak olmuştur.

Lakers takımının önemli forveti Anthony Davis, elde ettikleri şampiyonluğu Kobe Bryant’a adadıkları açıklamasında bulunmuştur.

Aynı zamanda Davis, şampiyonluk için yaptığı açıklamada:

“Kobe’nin bize yukarıdan bakıp, bizimle gurur duyduğunu biliyorum. Onu çok özlüyoruz. Bu şampiyonluk Kobe için…” ifadelerini kullanmıştır. (1)

Lebron James ve takım arkadaşının şampiyonluk sevincine ait bir görsel.

Lebron James ise elde ettikleri şampiyonluğun ardından yaptığı açıklamada: 

“Bu şampiyonluğu Kobe için kazanmak, bizi daha da yakınlaştırdı. Bu tip tarihi bir organizasyonun parçası olmak, ileride torunlarıma büyükbabalarının Lakers için oynadığını anlatacak olmak çok özel bir olay.

Yapabileceğim tek şey oyuna bağlı kalmak. Kendimi, şimdiye dek vücudumu ve zihnimi takım arkadaşlarımın kullanımına açık konuma getirdim. Tüm bunlar çok zorlayıcı ve çok zordu. Zihninizle ve vücudunuzla oynayan bir şeydi. Sizi profesyonel yapan, alışkın olduğunuz bazı şeylerden uzakta oluyorsunuz. Bu, sahip olduğum en büyük başarılardan biriydi.” ifadelerini kullanmıştır. (2)

Lebron James’ten Yine Bir Rekor 

Lebron James'in maç esnasındaki görseli.

Clevend Cavaliers takımında 2014-2018 yıllarında başarılı bir şekilde 4 sezon forma terlettikten sonra 1 Temmuz 2018 yılında Los Angeles Lakers ile 154 milyon dolar karşılığında 4 yıllık imza karşılığında transfer olmuştur.

Transfer olduktan sonraki ikinci yılında şampiyonluğa ulaşan Lebron James aynı zamanda final MVP’si ödülünün de sahibi olmuştur.

Bu sayede Lebron James NBA’de üç farklı takımda Final MVP’si ödülünü alan ilk oyuncu olarak bir başarının daha imzasını atmış bulunmaktadır.

Maç sonrasında Los Angeles Lakers Başantrenörü Frank Vogel, Lebron James ile ilgili şu açıklmada bulundu;

Lebron James'in antrenörü ile maç sırasında çekilmiş görseli.

“LeBron James’e her zaman inandım. LeBron James basketbol dünyasının görmüş olduğu en iyi oyuncu… Eğer bunun tersini düşünüyorsanız, basketbolu bilmiyorsunuz. James’i her gün gördüğünüzde mental gücünü, adaptasyonunu ve takıma nasıl liderlik yaptığını anlıyorsunuz. Onun hocası olmak muhteşem bir deneyim… Takımı bir arada tutan ve hedefe odaklayan bir isim… Tüm sezon boyunca harikaydı. Onu tarif edecek kelime bulamıyorum” ifadelerini kullandı. (3)

Los Angeles Lakers Takımının Sembolü Kobe Bryant

Kobe Bryant'ın selamlama yaparken çekilmiş görseli.

En son Kobe Bryant’ın baskın olduğu zamanlarda elde edilen şampiyonluk sonrasında aradan geçen 10 yılın ardından Los Angeles Lakers tekrar şampiyonluğa ulaştı.

Bu şampiyonluk, spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Kobe Bryant’ın vefatından sonra elde edilmesiyle daha anlamlı duyguların yaşanmasına sebep olmuştur.

Kobe Bryant, aktif basketbol hayatını bıraktıktan sonra nice genç sporculara başarılarını devam ettirebilmek için mentörlük yapmaktaydı.

Efsane “Black Mamba” vefatının ardından da Los Angeles Lakers oyuncularına motivasyon sağlamaya devam ederek elde edilen son şampiyonlukta pay sahibi olmuştur. 

Kobe Bryant’ın çıkmış olduğu bu serüven ayrıca nice genç sporculara örnek olmasıyla devam etmektedir. 

NBA Şampiyonu Los Angeles Lakers

Los Angeles Lakers takımının şampiyonluk görseli.
Los Angeles Lakers takımının şampiyonluk görseli.
Los Angeles Lakers takımının şampiyonluk görseli.
Los Angeles Lakers takımının şampiyonluk görseli.
Los Angeles Lakers takımının şampiyonluk görseli.

Bir sonraki NBA şampiyonluğunun herkese örnek teşkil edecek başarılar sunması dileğiyle… 🙂

Aynı zamanda basketbola özgü sakatlık Jones Kırığı ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir