Personel Trainer (PT) Karmaşası ve Tanımlaması
Personel Trainer (PT) Karmaşası ve Tanımlaması

Personel Trainer (PT) Karmaşası ve Tanımlaması

Personel Trainer (PT) Tanımlaması

personel trainer tanımlaması ile ilgili bir sözlükten çekilmiş görsel.

Günümüzde farklı meslek gruplarının varlığı ayrıca dijitalleşmenin getirdiği hareketsizlik durumu antrenman kavramını da bilinir kılmaktadır. Tabii ki buna paralel olarak ilgili bireyler için düzenli antrenman yapmak ihtiyaç olarak görülmektedir.

İhtiyacına karşılık hizmet alacak üyenin sağlık durumu, yaşam kalitesi, alışkanları vb. faktörlere göre antrenman yapılmalıdır. Buna bağlı olarak antrenman programlanması yapılırken de takip edilmesi gereken bazı antrenman ilkeleri mevcuttur. Bu konuda devreye antrenör olarak bildiğimiz uzman kişiler girmektedir. 

Antrenörlük, her kesimden insanı A noktasından B noktasına taşıyabilme yetisine ve bilgisine sahip olmak demektir. Sadece fiziksel olmakla yetinmeyip günlük hayat içerisinde hayallerini gerçekleştirme çabası içinde olanlara motivasyon sağlayacak etkiye de sahip olmalıdır.

Antrenman yapacak olanların veya yapanların bireysel kapasitesinin ve özelliklerinin birbirinden farklı olduğunun bilincinde olmalıyız. Bu noktada kişinin kendisine özel bir antrenman programı hazırlamak ve takip-kontrol etmek üzere sıklıkla duyduğumuz personel trainer (pt) görev almaktadır. 

Bir konuya açıklık getirmek de fayda var. Personel trainer, sadece fitness branşında hizmet veren bir kişi değildir. Personel trainer kimliği, aslında Türkçe karşılığı olarak “kişisel antrenör” anlamına gelmektedir.

Diğer bir deyişle “PT“; grup derslerine katılım sağlayarak birçok alıcı ile bir kaynaktan destek almak yerine, özel/birebir/bireysel ders alarak tamamen kişiye özel antrenman yaptıran antrenörlük kimliğine alternatif olarak kullanılan bir tanımlamadır. 

Bazı kimseler, kavram karmaşası yaşadıklarından dolayı spor salonlarına “PT” var mı ve buna benzer sorular sorabilmektedir. Aynı zamanda bu sorunun muhattabı, fitness salonları dışında farklı branşlarda hizmet veren ilgili salonlar olmaktadır. 

Personel Trainer tanımlaması daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Boks ile ilgili birebir ders alınması da aslında bir personel trianer ile çalışıyor anlamına gelmektedir. Konuyu özetleyecek olursak; her personel trainer bir antrenördür, her antrenör birebir ders verdiği kişi için personel trainer olmaktadır. 

Personel Trainer İle Çalışmanın Artıları

Personel trainer yazan tişörtlü bir kişinin görseli.

Personel trainer eşliğinde çalışmak, daha özel planlama ile hızlı, sağlıklı ayrıca verimli yol almanızı sağlamaktadır. Altını çizmek de yarar var, grup derslerine katılanların bu faydalardan uzak kaldığını düşünmemek gerekir. 

Bir antrenörün, grup üyelerinin hepsine aynı anda ve aynı kalitede geri bildirim sağlaması mümkün değildir. Uygulanması gereken teknik ve temponun kontrolünün antrenör tarafında dağılımı yüzdelik olarak grup üyelerinin sayısı kadar bölünmektedir.

Ancak birebir ders alan üye için bu takip-kontrol, antrenör tarafından %100 olmak üzere bir kişiye sağlanmaktadır. Bu durumda ise yukarıda değindiğimiz artı sonuçlar daha hızlı bir ilerlemeyi ve hata payının düşmesini sağlamaktadır.

Personel trainer olan birisine ait malzemelerin görseli.

Aynı zamanda grup üyeleri, grup özelinde hazırlanan bir programı yerine getirmek durumundadır. Birebir ders alan üye ise, tamamen kendi istek ve ihtiyacına göre bir programı takip etmektedir. Bununla birlikte grup üyelerinin antrenman yapacağı saat sabittir. O saatte antrenmanda bulunamadıkları takdirde bir sonraki antrenman saatini beklemek zorundadırlar. Birebir ders alan üye daha esnek ve kendisine göre saat belirleyerek personel trainer ile çalışabilmektedir. 

Tabii ki her alanda olduğu gibi spor için de kaliteli ve özel hizmetin ekonomik olarak karşılığı da ona paralel olmaktadır. Grup dersleri için karşılık gelen maddiyat birebir derse göre daha düşük yansımaktadır. Personel trainer ile çalışacak oların hem iş saati hem de ekonomik durumu uygun düzeydedir.

Tekrar altını çizmek istiyoruz. Bu imkanlardan bağımsız olarak grup derslerinin de kendi içinde çeşitli faydaları bulunmaktadır. Daha sosyal bir ortamda antrenman yapma imkanı yakaladığınız gibi birebir derslerin sağladığı faydaları farklı zaman ve yol aralığında yakalama imkanınız da mevcuttur. 

Konuyla bağlantılı olarak “Antrenörlük Mesleğinin İncelikleri ve Önemi” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir