Milwaukee Bucks ve 50 Yıl Sonrasında Gelen NBA Şampiyonluğu
Milwaukee Bucks ve 50 Yıl Sonrasında Gelen NBA Şampiyonluğu

Milwaukee Bucks ve 50 Yıl Sonrasında Gelen NBA Şampiyonluğu

Milwaukee Bucks ve Phonex Suns

Milwaukee Bucks ve Phonex Suns, 2020-21 sezonu NBA finalinde karşı karşıya geldiler. Final serisinde ilk maçı kazanan Phonex, daha sonrasında seriyi 2-0 yaptı. 

İki farkla geriye düşen Milwaukee ise oyundan düşmeyerek ayrıca tempoyu yüksek tutmalarıyla seriyi beraberliğe getirdi. 

Serinin son iki maçını da kazanmayı başaran Milwaukee, rakibi Phonex’i son maçta 105-98 ile yenerek 4-2’lik skorla şampiyonluğu kazanmış oldu. 

2020-21 sezonunda elde bu şampiyonluk ile Milwaukee Bucks, kulüp tarihinde ikinci kez şampiyonluk yüzüğünü takmış oldu. İlk şampiyonluklarını ise tam elli yıl önce 1971 yılında kazandı.

Bu sezon kazandıkları bu şampiyonluk hasrete bir son verdi. Bundan sonraki sezonlarda ise bakalım Milwaukee Bucks takımını ayrıca basketbol hayralarını neler bekliyor? Hep birlikte izleyip, göreceğiz. 🙂

Final MVP’si Giannis Antetokounmpo

Milwaukee Bucks takım oyuncusunun görseli.

Aynı zamanda bu final serisinde ise şampiyonluk kadar bir isim daha konuşuldu: Giannis Antetokounmpo.

Phonex Suns karşısında 50 sayı, 10 ribaund ve 5 blok istatistikleriyle takımının galibiyete ulaşmasında önemli bir etkiye sahipti.

Bu istatistikleri ve önemli etkisi sayesinde de final serisinin en değerli oyuncusu (MVP) seçildi. 

Giannis Antetokounmpo, şampiyonluk sonrasında ise duygularını şu şekilde açıkladı.

“Kazanmayı çok istedim. Bitirilmesi gereken bir iş vardı. Ben de bitirmek istedim. Burası benim şehrim, bana güveniyorlar, inanıyorlar. Şehir hep bizim yanımızda oldu. Süper bir takıma gidip, üzerime düşeni yapıp şampiyon olabilirdim. Zor olan burada kazanmaktı ve bunu da başardık”

Bu şampiyonluk ise kendisi ve ailesi adına yaşadıklarından dolayı daha farklı bir anlam ifade etmektedir. Bunun için Antetokounmpo’nun hayatına gözlerimizi çevirmemiz gerekmektedir. 

Milwaukee Bucks ve Giannis Antetokounmpo Birlikteliği

Giannis Antetokounmpo'nun arkadan çekilmiş bir görseli.

1994 yılında Yunanistan’da dünyaya gelmiştir. Nijerya asıllı ailesi 1991 yılında buraya göç etmek zorunda kalmıştır. Bu ülkenin kültürünü ve coğrafyasını sevdikleri için Yunanistan’da kalmaya karar vermişlerdir.

Kaçak yollarla geldikleri Yunanistan‘dan sınır dışı edilmenin tedirginliğini yaşarken Antetokounmpo sokaklarda saat ve gözlük satmaya gayret ediyordu.

Sonrasında ise yaşıtlardan daha güçlü bir fiziğe sahip olduğunun farkına varmasıya bunu bir avantaja çevirmeye karar verdi. Bu sebeple soluğu ise basketbol parkelerinde aldı.

İstikrarlı bir şekilde basketbola devam eden Antetokounmpo, ilerleyen zamanlarda NBA gözlemcilerinin farkına vardı. NBA draftına girmeden önce de İspanya’nın Zaragoza takımına gitti. 

Beklenen an ise 2013 yılında Milwaukee Buck tarafından karşısına geldi. Bu yıldan itibaren tüm dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği NBA’de oynamasını fırsat bilen Yunanistan ise drafttan bir ay önce genç oyuncuya pasaport çıkarttı. Pragmatizm bu olsa gerek…

Çılgınca Bir Hikaye

Milwaukee Bucks şampiyonluğunun kutlamalarında bir görsel.

İlerleyen süreçte ise NBA’de iki kez normal sezon MVP’si ve 2019-20 yılında da Yılın Savunmacısı seçilen Giannis Antetokounmpo, son şampiyonluğu da final serisi MVP’si olarak kazanmasıyla adını tüm dünyaya duyurmayı başardı.

Süreç içinde yaşadıklarından sonra ise Giannis Antetokounmpo şu açıklamada bulunmuştur;

“4 yıl önce olduğum yeri, sokakları ve şu an olduğum yeri, çocuklarıma torunlarıma hatta onların torunlarına bakabileceğim şu anı karşılaştırıyorum. Bunu ukala veya saygısız olarak söylemiyorum ama bu çılgınca bir hikaye değil mi?”

Son NBA Şampiyonu Milwaukee Bucks

Milwaukee Bucks takımının şampiyonluk sonrasında görseli.
Milwaukee Bucks takımının kupayı kaldırdığı andaki görsel.

Bir sonraki NBA sezonunda ve final serisinde görüşmek üzere… 🙂

O zamana kadar bir önceki 2019-2020 NBA şampiyonu Los Angeles Lakers‘ın hikayesini de okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir