Masaj Uygulamasının Spor Yap(may)anlar İçin Sağladığı Faydalar
Masaj Uygulamasının Spor Yap(may)anlar İçin Sağladığı Faydalar

Masaj Uygulamasının Spor Yap(may)anlar İçin Sağladığı Faydalar

Sporda Masaj Faktörü

Masaj ile ilgili bir illustration görseli.

Spor için masaj, antrenman öncesinde ve/veya sonrasında uygulanabilecek alternatif bir uygulamadır. Bu sayede esnekliğin, kasların ısınmasını ve kan dolaşımının artışını sağlamaktadır.

Masajın öncelikli etkisinin kan dolaşımını ve ona yardımcı lenf dolaşımını arttırma üzerine olduğu da bilinmektedir. Antrenmanın sonunda yapılan kısa masajın, programa bağlı olarak görev yapan kaslara olumlu şekilde etkisi olmaktadır.

Bununla birlikte organizmanın ve zihnin de rahatlamasını sağlarken, ayrıca sempatik sinir sistemini de etkin kılmaktadır. Bu sayede lokal olarak masajın tüm vücuda yönelik etkisi görülebilmektedir.

Antrenman öncesinde bireyi etkileyen günlük hayatındaki olumsuzluklar ve/veya psikolojik faktörler de antrenman öncesinde yapılacak hafif bir masaj uygulaması ile azaltılabilmektedir.

Masajın Yenileme Özelliği

Masajı yansıtan bir görsel.

Aynı zamanda masaj, aktif spor yapanlar için de kritik bir öneme sahiptir. Çünkü masajın ısınmaya, sakatlığa ve yenilenmeye dair uygulanacak yöntemlerin başında geldiği bilinmektedir.

Sakatlanan bölgeye uygulanan doğru masaj tekniği, gerekli fonksiyonların en kısa sürede yerine getirilebilmesi için bölgedeki kan akışını artırarak beslenmesini sağlamaktadır.

Doğru uygulanan masajın, sadece dışardan etkisi görülmemektedir. Bu yöntemin ötesinde iç organlara kadar da etkili olmaktadır. Tüm bunların yanında ise antrenmana yönelik motivasyon ve bir güdülenme sağlamaktadır.

Bununla ilgili judocular üzerinde güdülenme ile ilgili yapılan bir araştırmada, masajın öncesi ve sonrası iki farklı grupta yer alan judocuların güdülenme değerleri arasında olumlu etkilerin olduğu sonucuna ulaşmışlardır.

Olmuş ve ark. 2019

Genel olarak bilim insanlarının masajla ilgili görüşleri ise masajın sağlığın korunmasına ve sakatlıkların azalmasına fayda sağladığı yönündedir.

Bu bilgiler ışığında bir noktaya parmak basılması gerek, antrenmandan önce kesinlikle sert masajdan kaçınılması gerekilmektedir. Hafif bir masaj, sporcunun odaklanmasına ve kendini daha güçlü hissetmesine yardımcı olacaktır.

Spor Yapmayanlar İçin Masajın Önemi

Masaj seansına ait bir çizim görseli.

Unutmamak gerekiyor ki günlük hayatın akışı içersinde de kasların strese maruz kaldığı hareket ve/veya hareketsizlikler olabiliyor. Bunun için bir uzmanın elinden masaj yaptırmak zorunda olunmamalıdır. 

Çoğu kişinin duyduğu hatta maruz kaldığı kulunç gibi ağrıları yaşayanlara da ayrıca iyi gelmektedir. Bu vb. olumsuzlukların önüne geçmek ya da tedavi etmek için de masaj uygulaması yapılabilmektedir.

Günlük stresi atacak, kasları yumuşatacak ve yukarıda bahsi geçen faydaları sağalayacak küçük dokunuşlar yaptırmakta fayda vardır. Bu küçük dokunuşları yapacak sevdiklerinizden yardım isteyebilirsiniz. 🙂

Önemli olan sertlikten uzak, sakinliğe yakın bir masaj yaptırmak. 🙂

Spor yapan ve yapmayan çoğu bireyin maruz kaldığı “Kulunç Ağrısı Nedir ve Nasıl Oluşur?” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir