Mahremiyet Duvarı ve Avrupa Futbol Şampiyonalarında Yeni Bir Durum
Mahremiyet Duvarı ve Avrupa Futbol Şampiyonalarında Yeni Bir Durum

Mahremiyet Duvarı ve Avrupa Futbol Şampiyonalarında Yeni Bir Durum

Christian Eriksen ve Sağlık Problemi

Euro 2020 sebebiyle en son “Avrupa Futbol Şampiyonalar Tarihi” ile ilgili bir yazı yayınlamıştık. Bu yazımızı yazdıktan sonra Euro 2020 organizasyonun B Grubu’nda yer alan Danimarka ve Finlandiya arasında yapılan maç, tarihi bir anın yaşanmasına şahitlik etmemizi sağladı.

Maçın ilk yarısının bitimine 2 dakika kala herkesi şok eden ve üzen bir olay yaşanmıştır.

Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen, saha kenarının yakınında bir anda yere düştü. 

Futbol sahalarında ara ara buna benzer olaylar yaşanmaktadır. Sağlık ekiplerinin bu durumlarda göstermiş olduğu müdahaleler, futbolcuyu hayata döndürebilirken bazılarını döndürememektedir. 

Eriksen, taç atışını yapmak üzere topu almaya giderken bir anda yere yığıldı. O anda ilk müdahale ise takım kaptanı Simon Kjaer tarafından yapılmıştır. Bilincini kaybetmiş vaziyette yerde yatan takım arkadaşını doğru pozisyonda tuttu ve dilini yutmasını engelledi

Bir zamanlar Fenerbahçe‘de de top koşturan Simon Kjaer, sağlık ekipleri oyuncunun yanına gelene kadar soğukkanlılık ile yaptığı bu ilk müdahaleyle takım arkadaşının hayatını kurtarmıştır

Danimarka – Finlandiya maçında meydana gelen bu durumsa Eriksen’in yaşadığı sağlık problemiyle başka bir konuyu daha tarihe geçirmiştir. 

Mahremiyet Duvarı

Mahremiyet duvarı ile kol kola gelen futbolcuların görseli.

Tedavi için sağlık görevlileri geldikten sonra Simon Kjaer, hızlı şekilde takım arkadaşlarını bir araya topladı. Bu kritik kararı ile Eriksen’in mahremiyetinin kameralara yansımasının önüne geçmişlerdir. 

Aynı zamanda mahremiyet duvarı, birlik ve beraberliği yansıtan bir mesaj verirken, Eriksen’in bilinçsiz şekilde yerde yattığı o haldeki görüntülerin alınmasının da önüne geçmiştir.

Bu sayede Kjaer ve diğer Danimarkalı oyuncular, takım arkadaşları Eriksen’i ve yakınlarının hayatında olumsuz etkileyecek görüntülerin ortaya çıkmasını önlemişlerdir. Bu sayede Eriksen ve ailesine karşı büyük bir koruma sağlamışlardır.

Mahremiyet duvarı etrafında sağlık ekiplerinin yaptığı kalp masajıyla hayatta tutulan Eriksen, soyunma odasına doğru götürüldü. Bu esnada ise Erikson, bilinci açık şekilde objektiflere yansıdı. 

Ailesini ve futbolseverleri mutlu eden bu kareden sonra UEFA ve Danimarka Futbol Federasyonu açıklama yaptı.

Açıklama ise; “Tecrübeli orta saha oyuncusunun sağlık durumunun stabil ve bilincinin açık olduğu yönündeydi.”

Futbol sahalarında sık sık yaşanan bu olaylar, geçmiş zamanlarda mahremiyet duvarı gibi bir dayanışmayla karşılaşmamıştır. Takım kaptanı Simon Kjaer ve diğer oyuncunların duruma karşı gösterdikleri reaksiyon, kesinlikle bir alkışı hak etmektedir.

Mahremiyet duvarıyla tarihinde bir olayı daha kapsayan Avrupa Futbol Şampiyonaları, ile bağlantılı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir