Formula 1 Efsanesi Williams Racing Takımının Hikayesi
Formula 1 Efsanesi Williams Racing Takımının Hikayesi

Formula 1 Efsanesi Williams Racing Takımının Hikayesi

Tekerlekli Sandalyedeki İtici Güç: Sir Frank Williams Kimdir?

Formula 1 efsanesi Sir Frank Williams'ın geçmişine ait bir görseli.

Çok küçük yaşta babası tarafından terk edilen Formula 1’in efsane ismi Sir Frank Williams, tutunacak tek dalı olan arabalara yönelmiştir. Ve genç yaşta 80 sterlin vererek aldığı A35 marka arabası ile yarışlara katılmaya başlamıştır. 

Williams hayali olan Formula 1 pistlerine çıkmak ve pilotluk kariyerini devam ettirmek istemektedir. Pistte cesur sürüş sergilerken rekabet ve hız tutkusu nedeniyle sürekli takla atmaktadır. Bundan dolayı pilotluk için cesaretle birlikte yeteneğin gerekli olduğunu anlamıştır. Sonra yarışmak yerine, sürücü koltuğunu bırakıp patronluk koltuğuna oturarak yarıştırmaya karar verdi.

Bunun için ufak ufak çalışmalara başlayarak gerekli sermayeyi elde etmiştir. Sonra 1969 yılında kendi adıyla “Frank Williams Racing Cars” takımını kurdu. 

Sir Frank Williams'ın Formula 1 araba yaptığını gösteren bir görsel.

Takımı kurduktan sonra yarışlara hazırladığı araçların yarışı bitiremeyecek kadar iyi olmamasından dolayı takımı, kuruluşundan bir kaç yıl sonra ayakta kalmakta güçlük çekiyordu. 

Bu aşamada Kanadalı iş adamı Walter Wolf ile anlaşma sağladı ve takımı sattı. Kağıt üstünde takım Wolf-Williams ismiyle yarışmalara katılacaktı. Williams ise takımın patronluğuna devam edecekti. 

Ta ki bir gün çalışmak için kendi kurduğu takımın fabrikasına geldiği zaman, özel eşyalarını kapının önünde buldu. 

Williams, yaşadığı bu yıkıcı olayın ardından kendisini eve kapattı. Ve o olaydan sonra geçen süre içerisinde eşi olacak olan kadın Ginny ile evlenme kararı aldı. 

Williams Formula 1 Takımının Kuruluşu

Sir Frank Williams'ın kendi Formula 1 fabrikasını kurduğu zamana ait görsel.

Evlendikten sonra Williams, yarış tutkusunu devam ettirmek için Belçikalı bira firması Belle Vue ile anlaştı.

Bu anlaşma ile birlikte aynı zamanda Ginny, ailesinden kalan evi satarak yeni kurulan “Williams Grand Prix Engineering” markasına destek vermiştir. Kısacası yeni bir maceranın doğuşuna destek oldu.

Williams, o günden sonra kurmuş olduğu takımla bu zamana kadar geçen yıllar içinde 7 pilotlar ve 9 takımlar şampiyonluğu elde etmiştir. 

Frank Williams, sezon öncesi test sürüşü için gittileri Fransa’da, virajlı yolda hız tutkusuna yenik düşmüştür. Yapmış olduğu feci kaza sonucu omzundan aşağısı felçli bir şekilde hayatına devam etti.

Sir Frank Williams'ın felçli olduktan sonra Formula 1 takımını yönettiği görsel.

Fiziksel olarak hapsolduğu vücuduna rağmen zihinsel olarak formula 1 için heyecanını diri tutmaya devam etti. Bu heyecanı ve formula 1 aşkı sayesinde Williams, hayata daha sıkı tutundu. Ayrıca tekerlekli sandalyeye bağlı şekilde dünyanın en hızlı araçlarının yer aldığı formula 1’de kendi takımını yönetmeye devam etti.

Williams markası, kurulmuş olduğu günden itibaren aile şirketi olarak çalışmalarına devem etti. Belli zorluklarla karşılaşıp yakın zamanda satma kararı alana kadar da aile şirketi olarak motor sporlarında yer almaya devam etti.

Williams Racing Formula 1 Takımı Satıldı !

Williams Racing Formula 1 Takımının aracını gösteren bir görsel.

Geçen bunca sürenin ardından, Williams markası için böyle zor bir karar almak elbette kolay olmadı. Ancak bu kararın alınmasına da markanın kendi iyiliği için onay verdiler.

Formula 1’in köklü takımlarından olan Williams ailesi artık pistlerde yerini alamayacak.

Formula 1’in efsane takım patronu Williams, yaşı ve sağlık durumuyla ilgili bir gün koltuğu bırakmak zorunda kalacağını biliyordu. 

Williams, takımın zor duruma düştüğü anlarda her zaman çözüm yolu buluyor ve takımı ayakta tutuyordu. 

Zaman değişti. Teknoloji değişti. Endüstriyel zorluklarla birlikte artık çoğu şey değişti… 

Tüm bu değişkenliklerin içinde Williams Racing takımı, son 3 sezondur başarısız bir süreç geçirdi. Bununla birlikte Covid-19 salgını ile beraber ekonomik olarak zor günler de yaşamaya başlamıştı. 

Williams Racing Formula 1 Takımının aracının pistteki durumunu gösteren görsel.

Williams Racing Takımı Yönetim Kurulu, artık bu tarz zorluklarla başka birilerinin devam etmesi gerektiğini düşünüyordu. Ve bu konuyla ilgili hep birlikte ortak bir karar aldılar.

Williams Racing takımının internet sitelerinden yaptıkları açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer verilmiştir;

“Satış kararı, takım kurucusu Frank Williams dahil bütün Williams Yönetim Kurulu Üyeleri’nin oy birliğiyle alınmıştır.”

Kararın alınmasının ardından ABD menşeli yatırım şirketi Dorilton Capital, 152 milyon euro ödeyerek Williams takımını satın almıştır.

Dorilton Capital şirketi tarafından satın alınan Williams takımı yine aynı isim altında yarışmalara katılım sağlayacaktır.

Dorilton Capital şirketinin tüm ekip çalışanları ile birlikte yola devam etme kararı aldı. Bu durumla ilgili herhangi bir plan yapmayacakları ve Williams markasını yaşatacakları ve koruyacakları ayrıca belirtilmiştir.. 

Williams Belgeseli İncelemesi

Williams adındaki Formula 1 belgeselin görseli.

“Yarış bağımlısıyım” diye ilan etti kendini Frank.

“Araba yarışı hayatımdaki en önemli şey. Çok sevdiğim bir ailem var ama işten sonra ikinci sırada gelirler.

Hiç şüpheniz olmasın.”

Williams, formula 1’in efsane patronu Frank Williams hakkında detayları perdeye aktaran 2017 yapımı bir spor belgeselidir.

Yönetmenliğini Morgan Matthews’in yaptığı bu belgesel, istikrar ve azmin gerçek hikayesini tüm yalınlığı ile izleyenleri etkisi altına alan bir yapımdır.

Belgeselde, kurulduğu ilk yıldan itibaren pistlerde mücadele eden Williams takımının ve takımın kurucusu aynı zamanda patronu olan Sir Frank Williams’ın yaşadıklarını, olaylarla bağı olan insanlarla yapılan röportajlarıyla izleyenlere aktarmaktadır.

Belgesel, Williams’ın gerek yarışlara olan bağımlılığı, gerek işkolik oluşu gerek kazadan sonra geçirmiş olduğu felçe bağlı olarak, yakınındaki insanların yaşamış oldukları psikolojik zorluklara da ışık tutmaktadır. 

Bu zorlukları yaşayanların başında ise eşi Ginny gelmektedir. Williams o kazayı geçirdikten sonra felçli bir şekilde hayatını devam ettirdi. Ginny, yaşanılanlardan dolayı kendi içinde biriken duygu selini boşaltmak için “Hayata Farklı Bir Bakış” adlı bir kitabı hazırlamaya başlamıştı. 

Belgeselde, duygusal olarak ele alınan özel durumlar ve aile ilişkileri bu kitaptan yararlanılarak yer verilmiştir. 

Belgeselin, tüm gerçekleri birinci ağızdan ve kitaptan yola çıkarak, tarihe geçirmiş olması ve yaşanan olayların seyri bakımından izleyenlerin pişman olmayacağı kalitede bir yapımdır.

Saygıyla…

Williams takımı, satılmış olsa da motor sporlarındaki yeri her daim varolacak. Motor sporlarının tarihinden de öte, başarıya ve istikrara dair göstermiş oldukları mücadele ile örnek olması açısından herkes için önemli bir yere sahiptir.

Formula 1 takım patronu Sir Frank Williams'ın kendi aracı ile çekilmiş görseli.

Tutku. Tek başına bir şey ifade etmez. Tutkunun gerçekleşebilmesi için zihinsel odak ve fiziksel çalışma ile birlikte ter dökmek gerekir.

Bu duruma örnek Sir Frank Williams’ın herkes için ilham olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir