Formula 1 2020 Türkiye GP’si Raporu ve Tarihi Önemi
Formula 1 2020 Türkiye GP’si Raporu ve Tarihi Önemi

Formula 1 2020 Türkiye GP’si Raporu ve Tarihi Önemi

Gözler Yine İstanbul Park’ta

istanbul çekilen formula 1 arabalarına ait bir görsel.

9 yıl gibi uzun bir aranın ardından ev sahibi olduğumuz yarışta zorlu anlar olmuştu. Aynı zamanda en son kasım ayında yapılan Formula 1 2020 Türkiye GP’si ile tarihi bir ana tanıklık etme fırsatı yakalamış olduk. Seyir zevki ve tarihi ana bir kez daha tanıklık etme fırsatı için kalpler yine Türkiye GP’sinde atacak.

Bu yıl için az önce alınan kararla Türkiye, üst üste ikinci kez Formula 1 tutkunlarına ev sahipliği yapacak. Bu sebeple bu yıl yapılacak yarış tarihi daha gelmeden önce geçen yılı hatırlamakta fayda var dedik. 🙂

Formula 1 2020 Türkiye GP’si

2020 Türkiye GP'si anlarında çekilen bir görsel.

Yarışın bir gün öncesinde yapılan sıralama turların Racing Point pilotu Lance Stroll, hiç beklenmedik şekilde pole pozisyonun sahibi olmuştu. Max Verstappen ikinci ve Sergio Perez üçüncü sıradan yarışa başlamışlardı.

Kıran kırana sıra mücadelesinin geçildiği 10 turun ardından pilotlar sıra sıra pite girmeye başlamışlardı. Yoğun yağan yağmur akışı takımları daha stratejik hamleler yapmaya itmişti. Bu sebeple mavi renkli yağmur lastiğinden yeşil renkli lastik değişime karar verdiler.

Girilen pitlerin ardından tabii ki sıralamalarda değişmişti. Red Bull takımı ilk sırayı alırken lider Lance Stroll üçüncü sıraya gerilemişti. İstanbul Park’ta yağan yağmur nedeniyle hız ile birlikte stratejik hamlelerde yarışmaktaydı. 

20. tura yaklaşırken Max kaygan zemin sebebiyle span atmış ve pist dışına çıkmıştı. Sonrasında aracını toparlayıp yarışa daha gerilerden devam etme şansını yakalamıştı. Bu turlarda ise Alex Albon ve Perez ikicilik, Hamilton ve Vettel ise dördüncülük için müsade etmekteydiler. 

40. tura doğru gelinirken sıralama tamamen değişmişti. Pitlere giren pilotlar ilk sırayı Hamilton’un almasına fırsat tanımışlardı. Bu anlarda ise Albon spin atarak geriye düşmüş ve Perez ikinci sıraya hakim olmuştur. Üçüncülük ise arkalardan gelen Max Verstappen’in olmuştu.

Yaklaşık 5 tur sonra ise Max pite girmiş ve Ferrari’nin pilotu Charles Leclerc üçüncü sırayı elde etmiş olmuştu. Ayrıca bu turlar atılırken yarışa ilk sıradan başlayan Stroll sekinci olmuştu. Hamilton ise takım arkadaşı Valteri Bottas’a tur bindirmişti.

Tarihi An ve Rekor Şampiyonluk

Podyuma çıkan yarışçıların bir görseli.

Yarışın bitimine son turlar kala Hamilton, lastik değişimi için uzun süre pite girmemişti. Zeminin ıslak olması hatta yol tutuş özelliğini olumsuz etkilemesi kendisi böyle bir riske almaya itmişti. Lastiklerinin aşınması sebebiyle patlama riskini göze alarak, pite girmek yerine bitiş çizgisine kadar aracını sürmeye devam etmişti.

Sonunda ise bitiş çizgisini göz yaşları içinde ve çocuklara “Çok teşekkürler… İmkansızın hayalini kuran tüm çocuklar, bunu siz de yapabilirsiniz. Size inanıyorum” ifadelerini kullanarak geçmişti. 🙂

Hamilton’ın bu galibiyetiyle tarihi bir anda yaşanmış oldu. Türkiye GP’si, yeni ayrıca kırılması yine zor bir rekora ev sahipliği yapmıştı.  Formula 1 2020 Türkiye GP’si sonucu ile Hamilton, 7. Kez Dünya Şampiyonu olmuştu. Bu şampiyonluk ise Micheal Schumacher’den sonra kendisini en çok şampiyonluk kazanan pilot koltuğuna ortak etmişti. 

Bu yıl 11-12-13 Haziran’da bir kez daha Türkiye İstanbul Park’ta Formula 1 yarışına ev sahipliği yapacak. Bakalım hız tutkunlarını ve motor sporları dünyasını daha ne gibi gelişmeler bekliyor. 

Hep birlikte görmemiz ve nice tarihi anlara tanıklık etmemiz dileğiyle. 🙂

Lewis Hamilton hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Lewis Hamilton ve İstanbul’da Tarihi Şampiyonluk” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir