Euro 2008 Türkiye Performansı İle Euro 2020 Türkiye Performansı
Euro 2008 Türkiye Performansı İle Euro 2020 Türkiye Performansı

Euro 2008 Türkiye Performansı İle Euro 2020 Türkiye Performansı

UEFA Euro …

Avrupa Futbol Şampiyonası, futbol denildiği zaman ilk akla gelen önemli organizasyonlardan birisidir. Bu büyük ve önemli organizasyon ise sadece UEFA üyesi ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda dört yılda bir yapılan bu organizasyon, yapıldığı yılın adı ile anılmaktadır. Euro 2008 ya da Euro 2020 gibi…

Biz bu içeriğimizde, Türkiye Milli Takımı’nın Euro 2008 performansıyla birlikte Euro 2020 performansını birlikte ele almaya çalışacağız. 

Euro 2008, bizim için destan olurken Euro 2020 hüsran olmuştur. Her iki yılda da bizim çocuklar farklı bir ruh ortaya koymuşlardır. Ayrıca bu ruh ise tek yürek olarak destek veren halkımıza her iki anlamda da farklı duygular yaşatmıştır.

O halde iki farklı duygunun yaşandığı bu yılları tekrar hatırlayalım ve kayda geçelim istedik. Bunun için hafızalarımızı yenilemek amacıyla Euro 2008 yılını kelimelere dökelim.

Euro 2008 Türkiye Performansı

Grup Elemeleri

2008 yılı Avrupa Futbol Şampiyonası geçmişten günümüze yapılan 13. organizasyondur. O yıl yapılan Euro 2008 organizasyonu ise Avusturya ve İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenmiştir. 

Türkiye o yıl Fatih Terim yönetiminde, Portekiz, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte A Grubu‘nda yer almıştır. Gruplardan çıkmak için yapılan maçlarda milli takımımız için ilk rakip Portekiz’dir.

Portekiz – Türkiye

İlk yarısı 0-0 biten maçta ikinci yarıda fileler gol buluşmaya başlamıştı. Savunma oyuncusu Pepe, 61. dakikada ilk golü attı ve skoru 1-0 yaptı. Beraberlik arayışlarını sürdüren milli takımımız ise golle buluşamadı ve 90. dakikada kalesinde bir gol daha gördü.

Bu golle maç sonucu ise 2-0 olmuştu. İlk maçın mağlubiyet ile sonuçlanması, hem milli takımımız için hem de tüm ülke için üzücü olmuştur. Tabii ki gruptan çıkmak için hala şansımız vardır.

İsviçre – Türkiye

Bir sonraki rakip ise ev sahibi İsviçre’dir. Her iki ülke için ilk maçın puansız geçmesi, bu maçı kritik duruma getirmiştir. Puan almak için çok önemli olan maçta ise ilk gol 32. dakikada İsviçre’den gelmiştir. 1-0′lık skoru hızlı bir şekilde beraberliğe getirmeye çalışan Türkiye, ilk yarıda gol bulamamıştı.

İkinci yarıda ise dakika 57’yi gösterirken Türkiye durumu 1-1‘e getirmeyi başarmıştı. Artık her iki ülkede öne geçmek için ter dökmekteydi. Bu kez maçın 90. dakikasında golle buluşan taraf Türkiye oldu. Bu sonuçla birlikte 2-1’lik galibiyet ile Türkiye kazanmıştır. 

Bir sonraki rakip ise 3 puanı almak zorunda olduğumuz Çek Cumhuriyeti olmuştur. Bu maç kazananın bir üst tura yani çeyrek finale çıkmasını garantileyeceği bir maçtı.

Türkiye – Çek Cumhuriyeti
Euro 2008 yılında yapılan bir maça ait görsel.

Grup maçlarında puan alan Türkiye, bir sonraki aşamaya geçmek için Çek Cumhuriyeti ile yapacağı bu maçı kazanmak zorundadır. Çünkü İsviçre iki mağlubiyet alırken, Çek Cumhuriyeti ise bir galibiyet ve bir mağlubiyet ile turnuvaya devam etmektedir. 

Türkiye’de karşılacağı son rakibi ile aynı tabloya sahiptir. Bu durumda ise her iki ülkenin de gruptan çıkabilmesi için 3 puana ihtiyacı vardır. Maçın başlama düdüğünden sonra Çek futbolcular 34. dakikada 1-0 öne geçmişti. İkinci yarıya gelindiğinde ise dakika 62’de skor 2-0 olmuştu. 

Maçın bitimine yaklaşım 30 dakika kaldığında ise Türkiye için her şey daha zor olmuştur. Ancak kazanmak için imkansız olan bir şey yoktur. Arda Turan dakikalar 75’i gösterdiğinden skoru 2-1’e getiren golü atmıştı. 87 ve 89. dakikalarda da sahneye Nihat Kahveci çıkmış ve skoru 3-2’ye getiren golleri atmıştı.

Son dakikalarda gelen bu gollerin sonrasında ise Türkiye zorlu 3 puanı almış ve çeyrek finale çıkmaya hak kazanmıştır. Çeyrek finalde ise rakip Hırvatistan olmuştur.

Çeyrek Final

Hırvatistan – Türkiye
Euro 2008 Türkiye ve Hırvatistan maçından bir görsel.

Türkiye-Hırvatistan maçının normal süresi 0-0 ile bitmiştir. Uzatma dakikalarında ise Hırvatistan 119. dakikada Klasnic’in golüyle 1-0 öne geçmiştir. Bir önceki maçta da zor duruma düşen Türkiye, bu maçta ise imkansız denileni başarmaları gereken bir duruma düşmüştür.

Büyük bir coşkuyla maça devam eden millilerimiz 120+2’de Semih Şentürk ile o unutulmaz golü atmıştır. Skor 1-1 olmuş ve maç penaltılara kalmıştır. Hırvatistan’ın Modric ve Rakitic gibi isimlerin penaltılarını kaçırması ve millilerimizin başarılı penaltı atışları sonucunda kazanan Türkiye olmuştur.

Türkiye bu maç sonucu ile yarı finale çıkmaya hak kazanmıştır. Burada ise bir sonraki rakip organizasyonun favori isimleri arasında yer alan ülkesi Almanya‘dır.

Yarı Final

Almanya – Türkiye
Euro 2008 yılında Türkiye ve Almanya arasında yapılan bir maça ait görsel.

Maçın temposunu çok iyi götüren Türkiye, Almanlar karşısında U. Boral ile 1-0 öne geçmiştir. Kısa bir süre sonrasında ise B. Schweinsteiger karşılık vererek skoru 1-1’e getirmiştir. 

İkinci yarıda ise Semih Şentürk ile bir kez daha öne geçen Türkiye, galibiyeti koruyamadı. M. Klose, Almanlar için beraberlik golünü atarak skoru 2-2’ye getirmişti. 90. dakikaya kadar maçı zor koşullarda ve dengeli götüren Türkiye, son dakikada P. Lahm’ın attığı gol ile 3-2 geriye düşmüştü. 

Bu skor ile organizasyona veda eden Türkiye, gösterdiği performans ile hem ülke halkını hem de tüm futbolseverlerin sevgi ve saygısını kazanmıştır.

Milli takımımız, şampiyon olamamalarına rağmen oynadıkları futbol ve gösterdikleri mücadele ile şampiyon olmuş gibi değer gördüler. 

Euro 2020 Türkiye Performansı

Grup Elemeleri

2020 yılı Avrupa Futbol Şampiyonası geçmişten günümüze yapılan 16. organizasyondur. 2020 yılında yapılması planlanan organizasyon ise Covid-19 salgını sebebiyle bu yıl yani 2021 yılında yapılmak zorunda kalmıştır. Euro 2020 olarak adlandırılmaya devam eden organizasyon ise farklı ülkelerin ev sahipliğinde düzenlenmiştir. 

Türkiye bu yılki organizasyonda ise Şenol Güneş yönetiminde İtalya, Galler ve İsviçre ile yine A Grubu‘nda yer almıştır. Gruplardan çıkmak için yapılan maçlarda milli takımımız için ilk rakip ise ev sahiplerinden İtalya’dır.

İtalya – Türkiye

Milli takım formasıyla görev yapan oyuncularımızın çoğu, Avrupa’da önemli takımlarda oynamakta ve değer görmektedir. Tüm dünyanın tanıdığı ve takım taraftarlarının güvendiği kemik isimlerdir.

Bizim çocuklar, İtalya karşısında ilk yarıyı gol yemeden ve gol atamadan 0-0 ile tamamladı. İkinci yarıda ise İtalya, oyun kontrolü olarak daha baskın oynamaya başladı. 53. dakikada yaptıkları atak ise Merih Demiral‘in kendi kalesine attığı gol ile sonuçlandı. Bu gol ile birlikte skor 1-0 olmuş oldu.

Ardından baskıya devam eden İtalyanlar, ikinci golü bulmak ve biraz olsun rahatlamak için ter dökmeye devam etti. Gayretleri bir kez daha sonuç verdi ve 66. dakikada skor 2-0 oldu. Oyun gidişatı İtalya için biraz daha rahat oldu. Bu rahatlıkla birlikte dakika 79’da bir gol daha atarak durumu 3-0‘a getirdiler.

Bu gol ile birlikte bizim çocuklar, ilk maçını beklenmedik bir futbol oyunu ile 3-0 kaybetmiş oldu. Bize yakışmayan bir futbol oyunu ile

Türkiye – Galler

Millilerimiz için, halkımız için ümitler daha tükenmedi. Biliyorduk ki 2008 yılında da ilk maçımız mağlubiyet ile sonuçlanmıştı. Bir sonraki rakip ise Galler idi. Bizim çocuklar bu maçta iyi bir futbol ile 3 puan alacaklarına inandığımız bir kadroya sahipti. Ancak maçın başlama düdüğünden sonra yine beklediğimiz oyunu göremedik. Dakikalar 43’ü gösterdiğinde Galler 1-0 öne geçti.

Yoğun ataklarına devam eden Galler, 61. dakikada penaltı kazandı. Topun başında ise atışı yapmak üzere tüm dünyanın tanıdığı yıldız isim Gareth Bale vardı. Yaptığı penaltı atışını kaçıran Bale, maçın skorunu değiştiremedi.

Maçın kontrolü Galler’e geçmişti ve bizim kale sahasına kolay ataklar yapmaya başlamışlardı. Bu kontrolü ise maç sonuna kadar korumayı başardılar ve 90+5‘te skoru 2-0 yaptılar.

Bizim çocuklar, Türkiye adına ikinci maçta da gol atamadan, mağlubiyet ile sahadan ayrılmış oldu.

İsviçre – Türkiye

Türkiye’nin gruptan çıkma şansı, son maçını kazansa dahi diğer ülkelerin maçlarına kalmıştı. Psikolojik olarak maça moralsiz başlayan Türkiye, rakip fileleri daha hiç havalandıramadı aynı zamanda maç kazanamadı. İddaalı bir kadroya sahip olan Türkiye, beklenilen oyunu hem bizim adımıza hem de rakiplerine karşı gösteremedi.

Bizim için kritik ayrıca kazanmak zorunda olduğumuz maçın başlama düdüğünden 6 dakika sonra ilk golü kalemizde görmüş olduk. Moral olarak düşük çıktığımız maç, oyunun başında 1-0 olduğundan bizim için daha fazla moralsiz oldu. İlk golden sonra baskıyı artıran İsviçre, 26. dakikada attığı ikinci gol ile ilk yarıyı 2-0 galip tamamladı.

İkinci yarının başlamasıyla birlikte çok fazla forma şansı bulamayan İrfan Kahveci, 62. dakikada Türkiye için ilk golün sahibi olarak skoru 2-1 yaptı. Sadece bu maç için değil, aynı zamanda turnuvadaki ilk golümüzün sahibi oldu.

Milli takım oyuncuları, beraberlik için umutlanmış ve gol ararken dakikalar 68’i gösterdiğinde kalelerinde bir gol daha görmüş oldu. Skor abu golün ardından artık 3-1 oldu.

Tablo bizim çocuklar ve bizim halkımız için yine aynı sonucu gösteriyordu. Mağlubiyet.

Görünen Tablo Euro 2008

Euro 2020, övünerek anlattığımız ve gurur duyduğumuz Euro 2008 ile güncellenir diye bekledik. Ancak bu organizasyonda ortaya konulan futbol, bizleri üzmüş oldu.

Görünen tablo, bir sonraki organizasyona kadar yine Euro 2008 ile övünmeye devem edeceğiz gibi duruyor.

Türkiye özelinde ele aldığımız bu organizasyon için ayrıca “Avrupa Futbol Şampiyonaları Tarihi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir