Covid-19 ve Futbol Sektörüne Etkisi
Covid-19 ve Futbol Sektörüne Etkisi

Covid-19 ve Futbol Sektörüne Etkisi

Yukardan çekilmiş bir futbol sahası görseli.

Covid-19 salgının dünya üzerinde en çok etkilediği sektörlerden birisi hiç şüphesiz futboldur. Covid-19 ve futbol sektörü bir müddet daha bu şekilde gidecek gibi gözükmektedir.

Yılda 55 Milyar Euro’yu geride bırakan, parasal büyüklüğü her geçen gün büyüyen yarattığı etki gücünün imkanıyla futbol sektörü de olumsuz etkilenmiştir.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin-Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, tüm dünya üzerinde salgına sebep olmuştur. Çıktığı ilk günden itibaren 200’den fazla ülkeye yayılmıştır. Başta sağlık olmak üzere tüm insanların sosyo kültürel ayrıca sosyo-ekonomik değerlerini olumsuz etkilemiştir.

Harita üzerinde yer alan bir oyuncak görseli.

Covid-19, futbolun kitlesel olarak yoğun ilgi gördüğü bir spordur. Bu sebeple Avrupa Kıtası’nda, başta İtalya olmak üzere diğer ülkelerde de hızla yayılarak futbolu duraksatmıştır.

Avrupa Kıtası’ında hızla kendini gösteren pandemi, insanların yoğun olarak toplu bulunmalarını sağlayan futbolu, potansiyel olarak riskin yayılmasına imkan tanıdığı için tehlike listesine dahil etmiştir. Önce seyircisiz maçlar, ardından sırasıyla futbol liglerinin iptali, futbol ekosistemini bir anda durma noktasına getirmiştir.

Ta ki haziran ayına kadar…

SÜPER LİG

Covid-19 ve futbol bağlantısını ele alan bir görsel.

Süper Lig’in pandemi sonrasında, 27. haftadan itibaren kalan bütün maçlarının seyircili oynanması durumunda, elde edeceği toplam gelir 100 Milyon TL civarındadır. (1)

2019-2020 sezonunda 2 Milyar TL naklen yayın geliri dağıtılacaktır. Süper Lig’de yenilenen performans sistemine göre sezon içerisindeki her galibiyet için takımlara 2,7 Milyon TL, beraberlik durumunda ise 1,4 Milyon TL ödenmektedir. Sezonun kalan 72 maçında kulüplerin sadece sportif performanslarından elde edeceği naklen yayın gelirleri, 194,4 Milyon TL olacaktır. (2)

Süper Lig’de kalan müsabakaların COVID-19 sebebiyle oynanmaması durumunda, uzmanlar tarafından finansal kayıbın yaklaşık 1 Milyar TL olacağı öngörülüyordu. (3)

Geniş kitleye hitap eden futbolun ayakta kalması, salgın sonrasındaki dönemde ekonomik olarak ayrıyeten önem taşımaktadır.

COVID-19 salgını sadece futbolu değil, dünyanın her yerindeki spor organizasyonlarını etkilemiştir.

Covid-19 ve futbol taraftarlarının ele alındığı bir görsel.

Bu bağlamda spor organizasyonlarında yavaş yavaş meydana gelen olumlu gelişmeler oluşmaktadır. Ayrıca alınan kararlar, pandemi süreci hakkında güzel haberler vermektedir. 

Pandemi sonrası bugün itibariyle başlayacak Süper Ligin, futbol severler için fair play ışığında geçmesi dileğiyle…

NOT: Aktif Bank, dünyayı etkisi altına alan salgının futbola yansımasını Covid-19 Öncesi ve Sonrasında Futbol Ekonomisi başlıklı bir rapor ile ele alarak yayınladı. Ayrıca konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler için raporu inceleyebilirsiniz.

Covid-19 sürecinin “Otofaji Nedir ve Covid -19 Sürecine Etkisi” başlıklı yazımızı okuyarak da değerlendirebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir