Boks Tarihinde Önemli Üçlemeler (Geçmişten Günümüze)
Boks Tarihinde Önemli Üçlemeler (Geçmişten Günümüze)

Boks Tarihinde Önemli Üçlemeler (Geçmişten Günümüze)

Boks Tarihinde Önemli Üçlemeler 1

Muhammed Ali vs Joe Frazier

Boks tarihinde önemli üçlemeler arasında ilk sırada gelen Ali vs Frazier maçı görseli.

Boks tarihinde önemli üçlemeler, zaten iki boksör arasında geçen rekabet ile anılmaz mı? Muhammed AliJoe Frazier üçlemelesinde olduğu gibi. Hangi boksör hangi maçı kazandı veya kaybetti çoğu kişi hatırlamaz. Ancak hatırlanan her daim isimler ve rekabetin kendisi olmuş olur. 

Tüm dünyanın merakla takip ettiği, kazanankaybeden denkleminden ziyade iki boksörün arasındaki rekabet ile tarihe geçen bir üçleme oldu. İlk maçı Frazier’in kazanması, ikinci maçı Ali’nin strateji ile kazanması, üçüncü maç ise farklı amaca hizmet etmiş olsa da yine Ali’nin galibiyeti ile tamamlandı.

Birinci Maç
Boks tarihinde önemli üçlemeler arasında gösterilen maçtan bir görsel.

Kariyerleri boyunca yenilgi yüzü görmemiş iki boksör, 8 Mart 1971 tarihinde karşı karşıya geldiler. Tüm dünya, New York Madison Square Garden’da yapılacak bu maç için herhangi bir kitle iletişim aracına yoğunlaşmıştı.

Ringin bir köşesinde iri cüssesine rağmen deyim yerinde ise, “kelebek gibi uçan arı gibi sokanMuhammed Ali. Diğer bir köşede ise, ağır siklet için “oldukça kısa ama güçlü sol kroşesi” ile Joe Frazier.

Gong çaldıktan sonra 15 raunt üzerinden yapılan o meşhur maç artık başlamıştı. İlk rauntlarda hızlı ve iyi başlayan Ali, 3. rauntta Frazier’ın güçlü sol kroşesini çenesine alınca kontrolü kaybetti. Bu kroşe yumruk, son raunda kadar Frazier için oyunun kilidini açan anahtar oldu. 

Son raunda kadar Frazier üstünlüğü ile geçen büyük maç ve yorgunluğuna yenik düşen ve yavaşlayan Ali, Madison Square Garden’ı dolduran izleyiciler önünde yer düşmeden maçı bitirdi. Maçın sonucu ise, kısa süre içinde hakem kararıyla Frazier lehine sonuçlanmış oldu. Böylelikle ilk maçın galibi Frazier mağlubu ise Ali olarak kayıtlara geçti.

İkinci Maç
Muhammed Ali ve Joe Frazier arasında geçen bir maçtan görsel.

Muhammed Ali ve Joe Frazier, bir kez daha aynı yerde Madison Square Garden’da karşı karşıya geldiler. Aralarında artan rekabet onları bir kez daha ringde buluşturdu. Bu kez Ali, bir önceki maçtan gerekli dersleri çıkarmış ve Frazier’e yumrukları kadar etkili olan sözleri ile hamle yapıyordu. Daha ringe çıkmadan rakibini psikolojik olarak etkisi altına alıyordu.

İkinci randevu, salt gücün ve hızın yerine daha stratejik hamleler üzerinden geçmişti. Ali, boyunun avantajını kullanarak daha kısa olan Frazier’ı kendisine yaklaştırmadan bir oyun düzeni kurmuştu. Bu sayede hızını daha iyi kullanıyor ve rakibin güçlü sol kroşesine karşı kendini menzil dışında tutmuştu.

Bu strateji ve zekası ile daha üstün bir şekilde boks yapan Ali, ilk maçın intikamını almış ve huzura kavuşmuştu. Frazier ise bu maç öncesinde George Foreman’a da kaybetmişti. Daha sonrasında ise ezeli rakibine karşı da kaybetti. Bu maçtan sonra artık her iki boksörde zihinsel bir mücadele içinde olacaktı. Hangimiz daha iyiyiz? Bu soruya cevap için bir maç daha yapmaları gerekecekti. 

Üçüncü Maç

Ali, Frazier’a karşı kazandığı maçtan sonra güçlü George Foreman ile ringe çıktı. Yüz Yılın Maçı olarak tarihe geçen bu maçta, Frazier’ın tam aksine Ali galip ayrıldı. En iyisi kim sorusuna bir cevap olan bu galibiyet, tam manasıyla tatmin edici bir cevap olmuyordu. 

Bu soruya tatmin edici cevap tabii ki Frazier ile son bir karşılaşmaya bağlıydı. Ali-Foreman maçının Zaire’de yapılması, bir başka devlet liderini daha hareketlendirmişti. Ferdinand Marcos, 1972’de sıkıyönetim ilan eden Filipinler’in büyük bir ülke olduğunu herkese göstermek istiyordu.

Bunun için ise tüm dünyanın dikkatini çekmek için Zaire’deki etkisinden dolayı Ali-Frazier maçını ayarlamıştı. Kimin daha iyi olduğuna en iyi cevap bu maç olacaktı. Ali ve Frazier üçüncü kez karşı karşıya geleceklerdi.

Üçüncü maç yine bir önceki maçta olduğu gibi ring dışında başlamıştı. Maç öncesinden iki boksörün yüzleşmeleri (face to face), maçın kendisi kadar takip edilmektedir. Hem boksörleri hem de izleyenleri körüklemektedir. Bu yüzleşmelerden birinde ise Ali, Frazier’a karşı “Goril” ifadesini kullanmıştı. Bu sataşma tarzı her şeyi yerinden oynatmıştı. 

Artık maç günü geldi ve gong sesiyle büyük maç başlamış oldu. Her iki boksörde inat edercesine ayakta duruyordu. Onlar için nakavt olmak, yere düşmek, pes etmek gibi ifadeler artık lügatlarında yoktu. 15 raunt boyunca mücadele eden boksörler en nihayetinde yorulmaya başlamışlardı. 

Frazier artık sonlara doğru devam etmek istesede antrenörünün kararı ile maçı bırakmak zorunda kalmıştı. O bırakmasaydı belki de Ali bırakacaktı ama birisinin kazanan olarak eli kalkacaktı ve o el, Ali’nin eli oldu. 

Boks Tarihinde Önemli Üçlemeler 2

Deontay Wilder vs Tyson Furry

Günümüzde Boks tarihinde önemli üçlemer denilince akla gelen bir maç görseli.

Boks dünyasında iki ezeli rakibin yapacağı üçleme bir maç nadiren görülmektedir. Bu üçlemelerin bazıları ise boks tarihinde önemli bir yere sahiptir. Geçtiğimiz ay ise boks tarihine geçen bir üçlemeye tanıklık etme fırsatı yakalamış olduk. Tyson FurryDeontay Wilder.

Tüm dünyanın merakla takip ettiği, kazanan veya kaybeden denkleminden ziyade iki boksörün arasındaki rekabet ile tarihe geçen bir üçleme oldu. İlk maçın berabere bitmesi, ikinci maçı Furry’nin nakavt ile kazanması, üçüncü maçı zirvenin en tepesine çıkarmış oldu. Üçlemenin son maçı ise, yine Furry’nin nakavt etmesi ile sona erdi.

Birinci Maç

Bir köşede na-mağlup Deontay Wilder, diğer bir köşede ise yine na-mağlup Tyson Furry. Staples Center‘da düzenlenen ağır sıklet unvan maçında en nihayetinde iki na-mağlup boksör karşı karşıya geldiler. Boks ile ilgili olanların merakla beklediği bu karşılaşma artık sonucu belirleyecekti.

Güçlü yumruklara sahip WBC kemeri sahibi Wilder, ünvanını korumaya çalışırken, Furry ise, kemeri almaya odaklanmıştı. Bir taraf ünvan korumak için dövüşürken bir taraf ise ünvan kazanmak peşindeydi.

Maç dengeli bir şekilde başladı ayrıca bu şekilde de ilerlemeye devam etti. İki boksörü karşılaştırınca daha atak oynayan taraf Wilder’dı. Bu ataklarının karşılığını ise rakibi Furry’i 9. rauntta ayrıca 12. rauntta yere sererek göstermiş oldu.

Furry ise iki kez yere düştüğü bu maçta, mücadeleyi bırakmadı ve yumruklarını atmaya devam etti. Rakibini yere seremese bile maç içinde hakemlerden istediği puanları almayı başardı. 

Mücadelenin sonunda nakavt olan taraf yoktu. Sonuç hakem kararı ile sonuç belli olacaktı. Kısa süre içinde hakemler, 114-112 (Fury), 115-111 (Wilder) ve 113-113 puan vererek maç kimsenin beklemediği şekilde berabere sonuçlandı. Ancak bu sonuç ile birlikte kemer sahibi değişmedi. Wilder, hala WBC ağır siklet boks şampiyonluğu kemerinin sahibiydi.

İkinci Maç
Boks tarihinde önemli üçlemeler arasında olan bir maçtan görsel.

Bu kez ABD’nin Las Vegas kentindeki MGM Grand Garden Arena’da düzenlenen maçta, WBC şampiyonu Wilder, diğer köşede ise beraberlikten sonra ünvanı almak isteyen Furry ikinci kez karşı karşıya geldiler. 

Boks dünyası için son yılların yeni ezeli rakibi olarak aralarında geçen mücadele herkesi heyecanlandırıyordu. Muhammed Ali-Joe Frazier ve Arturo Gatti-Micky Ward gibi isimlerin yaşattıkları ile aynı heyecan…

İlk maçın berabere bitmesi ile her iki boksörde yenilgi yüzü görmeden kariyerlerini devam ettirmeyi başardı. Yapılan bu maçın sonucunda ise Furry, na-mağlup rakibi Wilder’i 7. rauntta nakavt etmeyi başardı.

Zaten her iki boksörde nakavt etmeye oynayacaktı. Bireysel yetenekleri ve güçleri ele alındığında maçın daha uzun süreceği tahmin edilmekteydi. Bu tahminlerin ardından Wilder ünvanını koruyamadı. Furry ise, maçın ortalarına gelindiğinde WBC kemerinin yeni sahibi olmayı başardı.

Üçüncü Maç

Artık iki ezeli rakibin adı sürekli birlikte anılmaktaydı. İlk maçın berabere bitmesi ayrıca ikinci maçın Wilder’in nakavt olmasıyla sonuçlanması bir maç daha olur mu sorusunu akıllara getirdi. Tahmin edildiği üzere bunun olması için gerekli anlaşmalar sağlanarak üçleme tamamlandı.

24 Temmuz tarihinde, Las Vegas’ta yapılması planlanan üçüncü maç, Tyson Fury‘nin Covid-19’a yakalanması sebebiyle ertelenmişti. Daha sonrasında ise 10 Ekim tarihine ayarlanan maç, boksseverleri ekranları başına kitledi. 

Üçüncü maç gong sesi ile birlikte başladı. Bir önceki maçı Wilder nakavt ile kaybederek kemerini kaybetmişti. Şimdi olaylar tersine döndü ve Wilder yeniden ünvan kazanmak için ringe çıktı. Furry ise elde ettiği bu ünvanı korumak ve devam ettirmek için dövüşecekti.

İlk rauntların dengeli ve çekişmeli geçmesi izleyenleri daha da heyecanlandırmıştı. Üstüne üstlük Wilder, rakibi Furry’i ilerleyen rauntlarda yere düşürünce heyecan daha da yüksele çıktı. Pes etmeye niyeti olmayan Furry ise yerden kalktı ve maça devam etti. 

Son rauntlara doğru gelindiğinde ise bu kez Furry atağa kalktı. 11. rauntta Wilder’i nakavt edeecek yumruğu attı. İlk maç beraberlik, ikinci maç Furry’nin nakavtı derken son maç da daha uzun sürede gelen nakavt ile tamamlandı. Furry, ezeli rakibi Wilder’i yine nakavt ederek maçı kazanan isim oldu.

Boks tarihinde önemli üçlemeler merkezinde geçmişten-günümüze gelen iki ayrı rekabeti ele almaya çalıştık. Bu konu merkezinde, “Yüz Yılın Maçı” olarak tarihe geçen içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir