Avrupa Futbol Şampiyonaları Tarihi ve Türkiye Milli Takımı
Avrupa Futbol Şampiyonaları Tarihi ve Türkiye Milli Takımı

Avrupa Futbol Şampiyonaları Tarihi ve Türkiye Milli Takımı

Avrupa Futbol Şampiyonaları Tarihi

Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihindeki ilk takımın görseli.

Avrupa Futbol Şampiyonaları, geçmişten günümüze kadar önemli anlara ev sahipliği yapmış organizasyonların başında gelmektedir. Futbolseverlerin ilk sırada takip ettiği bu organizasyon genel itibariyle çoğu kişinin de ilgisini çekmektedir.

Ülkelerin kendi içlerindeki lig maratonundan farklı olarak bu vb. organizasyonlar, ülkelerin milli takımları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu durum ise ülke içindeki farklı takımların taraftarlarını, bir bütün olarak aynı takım için kenetlemektedir. Ülke bayrağının renklerini barındıran formalar için tezahürat yapmaktadırlar.

Avrupa özelinde ise ülkeler üzerinden futbol organizasyonu yapmak, ilk olarak 1927 yılında ortaya atılmıştır. O zamanlar Fransız Futbol Federasyonu’nda genel sekreter olarak görev yapan Henri Delaunay tarafından öne çıkarılmıştır.

Henri Delaunay'a ait bir görsel.

Ancak bu organizasyonun hayata geçmesi, kendisinin vefatından üç sene sonra yavaş yavaş sağlanmıştır. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra organizasyonun ilk maçı ise 1960 yılında oynanmıştır.

Organizasyonun ilk şampiyonu ise Yugoslavya ile yaptıkları final maçını 3-1 kazanarak Sovyetler Birliği elde etmiştir. En son şampiyonluğu ise Euro 2016 organizasyonunda Portekiz Takımı elde etmiştir.

O yıllarda organizasyonun ilk adı Avrupa Uluslar Kupası olarak geçmekteydi. Ancak 1968 yılına gelindiğinde şimdiki adı ile günümüze kadar gelmiştir. Bu organizasyon 4 yılda bir gerçekleştirilmektedir. 1996 yılından itibaren ise UEFA Euro olarak anılmaktadır.

Türkiye Milli Takımı’nın Organizasyondaki Yeri

Euro 2008 organizasyonuna Türkiye takımına ait bir görsel.

A Milli Futbol Takımımız Euro 2020 organizasyonu ile birlikte geçmişten günümüze 5. kez mücadele etmektedir. Milli Takım, ilk olarak 1996’da teknik direktör Fatih Terim yönetiminde kendilerini gösterme fırsatı yakalamıştır. İlerleyen zamanlarda ise bu mücadele, 2008 (meşhur 2008) ve 2016 yıllarında yine Fatih Terim yönetimde devam etmiştir. 

2000’li yıllara gelindiğinde ise Mustafa Denizli yönetimde elemeleri geçerek organizasyonda boy göstermiştir. 

Euro 2020 yılında ise milli takım Şenol Güneş Hoca ile 5. Kez mücadeleye devam edeceklerdir. 

Avrupa Futbol Şampiyonası denildiği zaman milli takımımız, Euro 2008 yılındaki unutulmayacak başarılı ve/veya tarihi mücadelesi ile akıllara gelmektedir. Enfes mücadeleleri ile yarı finale çıkan Türkiye, Almanya ile yaptıkları maçta 3-2 mağlup olarak elenmişlerdir.

Aynı zamanda milli takımımız Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde en iyi sıralamayı bu yılda almıştır.

Türkiye, o yıl oynadıkları futbol ile sadece bizlerin değil, tüm futbolseverlerin ilgisini görmüştür. Gösterdikleri o muazzam mücadele adeta Euro 2008 ile özdeşlemiş ve şampiyon olamasalar bile ilk akla gelen takım olmaktadırlar. 

Euro 2008’de Türkiye

Euro 2008 organizasyonunda çekilen Türkiye takımına ait bir görsel.

Avusturya ve İsviçre’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Euro 2008, milli takımımız için destan niteliğinde geçmiştir. Gruplardan çıkmak için Çek Cumhuriyeti ile karşı karşıya gelen millilerimiz geri dönüşü zor bir maçı başarıyla geçtiler.

Sonraki hedef ise geçilmesi zor bir başka takım Hırvatistan oldu. Normal süresi 0-0 biten maç, 15 dk’lık uzatmalara gitmişti. Bu uzatmalarda Hırvatlar 1-0 öne geçti. Atılan golden kısa süre sonra milli takımımız durumu 1-1’e getirmeyi başardı. 

Sonuç penaltı atışlarına kaldı ve bu penaltı atışları milli takımımız için olumlu sonuçlandı. Artık bir engel daha geçilmiş, yarı finale çıkmak garanti olmuştu.

Ardından gelen rakip ise Almanlar olmuştu. Bu maç ise 2-2’lik skor ile sonuçlanması beklenirken Almanya son anda attığı gol ile skoru 3-2 yapmıştı. 

Bu maç sonucuyla birlikte Türkiye Milli Takımı, organizasyonu 3. olarak bitirirken İspanya ise Euro 2008’i finalde Almanya’yı 1-0 yenerek şampiyon olarak bitirmişlerdir.

Türkiye milli takımının gol sevincine ait bir görsel.

Bu sene ise 2021 yılında olmamıza rağmen Euro 2020, covid-19 sebebiyle bu yıl yapılmak zorunda kaldı. İşin sonu 21’e çıkıyorsa bu durum bizim için ayrı bir mutluluk sebebi olmaktadır. 🙂

İnşallah bizim çocuklar, Euro 2020 organizasyonunda da 2008 yılındaki gibi başarılı olurlar. Aynı zamanda organizasyonu da güzel bir sonuç ile noktalayabilmeleri dileğiyle.

Haydi bizim çocuklar, gösterin kendinizi… 🙂

Genel hatlarıyla ele almak üzere “Covid-19 ve Futbol Sektörüne Etkisi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Bu sayede virüsün özelde futbola genelde ise spora olan olumsuz etkilerini hatırlatmış oluruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir