Uzun Süre Ayakta Durmak Nasıl Sonuçlanır?
Uzun Süre Ayakta Durmak Nasıl Sonuçlanır?

Uzun Süre Ayakta Durmak Nasıl Sonuçlanır?

Uzun Süre Ayakta Durmak

uzun süre ayakta durmak ile ilgili bir görsel.

Herkes mesleği gereği bir şekilde istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Sürekli bilgisayara/telefona bakmak, masa başında oturmak veya uzun süre ayakta durmak gibi… 

Sürekli olarak masa başında oturarak çalışmanın sağlık bakımından olumsuzlukları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu durumun tam tersi olarak sürekli ayakta durmak da belli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. 

Konuyla daha önce bilgisayar/telefon gibi masa başında iş yapanları da kapsayan bir içerik yayınlamıştık. Biz ise bu sefer, şu an okumaya başladığınız içeriğimizde uzun süre ayakta durmak konusunu ele almaya çalışacağız.

İnsan vücudu hareket etmeye ve aynı şekilde dinlenmeye endeksli bir mekanizmadır. Tüm konularda olduğu üzere her şeyin fazlası zararlıdır. Fazla dinamik ve fazla statik olmak gibi… Bu bağlamda düşünüldüğünde hareket ve dinlenme birlikte ele alınması gereken iki ayrı kavramdır.

Uzun süre ayakta durmak üzerine bir aşçı mesleği görseli.

Harekete dayalı olduğu düşünüldüğünde uzun süre ayakta durmak kulağa hoş gelmektedir. Ancak işin perde arkası hiç de sanıldığı gibi değildir.

Uzun süre ayakta durmak, birçok kişide sırt, bel ve bacak ağrılarına neden olmaktadır. Ağrıların yaşandığı bölgeler ise omurganın merkezinde yer aldığı düşünülürse konumuz kritik bir değere sahip olmaktadır.

Ayakta durmaktan kaynaklı alt bölgedeki kas veya kas grupları sürekli olarak gerginleşmektedir. Bu gerginliğin gevşetilmesi ve kas yapısının dinlendirilmesi gerekmektedir. Sürekli ayakta durmak ise kasların gevşetilmesine pek fırsat tanımadığı için gerginlik kaybolmamaktadır. 

Bu durumda ise vücut sağlığı bakımından ister istemez belli başlı bazı kritik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar ilk başlarda çok büyük sorunlar gibi görünmesede biriken stres daha sonrasında farklı bir boyutta hissedilebilmektedir. Genel bazı sorunlar ise aşağıdaki başlıkta yer almaktadır.

Ayakta Durarak Çalışmaya Bağlı Sorunlar

  • Kas-İskelet Sistemi Sorunları
  • Kan Dolaşımının Azalması
  • Bacak ve Ayakta Şişme 
  • Topuk Dikeni Rahatsızlığı
  • Varis Oluşumu

Ne Yapmak Gerekir?

Egzersiz Yapmak

Ayakta çalışmak, sürekli oturmaya kıyasla sağlıklı ve hareketli olduğundan daha iyi görünebilmektedir. Ancak hiçbir şekilde antrenmanın ve egzersizin yerini almamaktadır. Tam aksine salt bir şekilde ayakta durmak, oturmak ile benzer sorunlara yol açabilmektedir.

Bu sebeple benzer sorunlara karşılık en basit yöntemle yürümek dahi uzun süre ayakta durmak konusunda fayda sağlamaktadır. 

Uygun Ayakkabı Seçmek

Uygun olmayan zemin ve buna benzer konu ayakkabı tercihi de sağlık bakımından önemli bir konudur. Çalışan kişiler için uygun olmayan zemin için yapılabilecek bir şey söz konusu olmayabilir. Ancak bu durumu dikkate alarak uygun ayakkabı tercihini yapmak herkesin elinde olmaktadır.

Ayakkabı tercihinde yanlış karar vermenin sonucunda vücut ağırlığının yükü ve stresi bacaklara daha fazla baskı yapmaktadır.

Sürekli olarak ayakta durmak veya ayakta çalışmak ise zemin ve ayakkabı konularını gündeme taşımaktadır.

Çalışırken Hareket Etmek

Statik konumda ayakta durmak yerine dinamik kalarak ayakta iş yapmak bir nebze olsun daha faydalı olmaktadır.

Sıralı atılan her adım, bacakların farklı şekilde kasılmalarına izin vermektedir.

Bu durum ise sorunlarla ilgili olağan durumun büyümesini geciktirmek veya hafifletmek için yararlı olmaktadır.

Kendinize saygı duymak ve değer vermek adına sağlığınıza dikkat etmenizi önemsiyoruz. Sağlıklı olmak veya sağlıklı kalmak için illaki spor salonlarına gitmek şart değildir. Sağlık için bilinçli bir şekilde kararlar vermek ve ona uygun yaşamak da yeterli olmaktadır.

İlk olarak egzersiz amacıyla yürümek, yürümenin verimi için uygun ayakkabı seçmek ve günlük hayatta bolca hareket etmek dileğiyle… 🙂

Konuyla ilgili olması bakımından “Koşucalara Özgü Sakatlık; Koşucu Bacağı Sendromu” başlıklı yazımızı da ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir