Hacamat Uygulaması: Sporcular İçin En Doğal Doping
Hacamat Uygulaması: Sporcular İçin En Doğal Doping

Hacamat Uygulaması: Sporcular İçin En Doğal Doping

Bu yazı geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ile ilgili konularda uzman olan, Dr. Mehmet Emre Avcı tarafından merak edilenlere cevap vermek mahiyetinde hazırlanmıştır.

Hacamat Uygulaması

Vücudumuz çeşitli yollarla aldığımız toksinlerden idrar, dışkılama, terleme gibi yollarla arınmaya çalışmaktadır. Ancak bu kapasiteyi aşan zararlı maddeleri, hayati fonksiyonlarımızı yerine getiren organlarımızı koruyabilmek için cilt altında depolamaya başlamaktadır. 

Elbette vücudumuzun atamayıp cilt altında depoladığı bu toksinler bir süre sonra vücudumuzda birçok hastalık olarak gün yüzüne çıkmaktadır. Hacamat uygulaması ise, bu hastalık yapıcı maddelerden (Causative Pathological Substances) arınmanın en etkili yoludur. 

Sporcular arasında hacamat özellikle 2005 yılında David Beckham‘ın öncülüğüyle tekrar yayılmaya başlamıştır. 2016 Rio Olimpiyatları’na damga vuran Michael Phelps‘ten sonra da oldukça popüler hale gelmiştir.

Neymar, Benzema, Stephen Curry, LeBron James, Anthony Joshua, Conor Mcgregor, James Harrison vd. futbol, basketbol, boks, yüzme gibi birçok alanda aktif sporcu da hacamat uygulaması yaptırarak fiziksel kapasitelerini artırmayı ve formlarını korumayı hedeflemişlerdir.

Doğru Hacamat Uygulaması Nasıl Olmalıdır? 

Hacamat uygulaması esnasında çekilmiş bir görsel.

Hacamatta öncelikle 2-3 dakika süren kesi işlemi öncesi bir vakum uygulaması yapılmaktadır. Bu vakum uygulamasıyla kupa, konulan bölgenin yaklaşık 10 cm kadar etrafında pembeleşme ve ısı artışıyla beraber nitrik oksit, endorfin gibi hormonlar salınır. Böylece o bölgede hem lokal anestezik etki ile ağrı duyusunda azalma hem de yukarıda bahsettiğimiz hastalık yapıcı toksinlerin kupa koyduğumuz bölgelerde toplanması sağlanmaktadır. 

İşlemin devamında ise, derinliği 0.5 mm‘yi geçmeyen, yaklaşık 5 mm uzunluğunda kesiler bistüri veya jilet yardımıyla atılmaktadır. Kesi sonrasında yapılan 3-4 dakikalık son vakumlama işlemiyle birlikte toksinlerden zengin olan bu sıvının vücuttan güvenli bir biçimde uzaklaştırılması sağlanmaktadır. 

Bu ölçülerden herhangi birinde yanlışlık yapıldığı zaman hacamatın etkisi azalmaktadır. Ayrıca olması gerekenden derin kesilerle veya uzun süreli ve şiddetli vakumlama gibi hatalı uygulamalarla zararlı hale de gelebilmektedir.

Bu tarz hassas uygulamalarda bilir kişiler tarafından ve doğru tekniklerle uygulanan hacamat sonrasında, en geç 2 hafta sonra yara izleri tamamen iyileşmektedir. 

Sporcular İçin Doğal Doping

Hacamat uygulaması yaptırmış bir yüzücünün görseli.

Genel sağlık perspektifinden ele alındığında hacamat uygulamasının faydaları zaten saymakla bitmez. Ancak konumuz gereği daha spesifik olarak hacamatın özellikle sporcular için neden gerekli olduğundan bahsedeceğiz. Bunlar:

  • Hacamat, kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açmaktadır.
  • Kan ve dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Hacamat yapılan bölgeye bağlı damarlardaki kan akımını canlandırır. Dolayısıyla besin ve oksijen dokulara daha rahat ulaşmaktadır. 
  • Kaslardaki sertliği ve ödemleri çözmektedir.
  • Kan üretiminden sorumlu organları (kemik iliği, karaciğer, dalak) uyarmaktadır. 
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırmaktadır. 
  • Kan üretimini düzeltir, kanamaları durdurmaktadır. 
  • Bel tutulması, eklem ağrısı, baş ağrısı, bel-boyun fıtığı ve kireçlenmeye bağlı ağrıları gidermektedir. 
  • Dalak-karaciğer hastalıkları ve sinirsel-psikolojik hastalıklar gibi her tür hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. 

Sporcuların kullanış sebepleri, bu maddeler dışında farklı amaçlara da dayanmaktadır. Amaçlardan bazıları; performans anında ortaya çıkabilecek kas ağrılarını azaltmak, sporcuları daha sağlıklı kılmak ve doping etkisi oluşturmaktır. 

Ağrı hissetmeyen sporcular daha yüksek hareket kapasitesine sahip olmaktadır. Aynı zamanda hacamat uygulaması, herhangi bir ilaç veya kimyasal madde içermediği için sağladığı etkiler bakımından doğal doping olarak görülmektedir.

Özelikle bilinçsiz beslenme ve/veya genetiği değiştirilmiş, katkı maddesi ve koruyucularla dolu yiyeceklerin giderek yaygınlaştığı günümüz koşullarında, sıhhatli bir kişinin yılda üç hatta dört kez hacamat yaptırması gerekmektedir. Ayrıca bu durum sporcuların zihinsel kapasitesini, formlarını korumasını ve fiziksel eforlarını artırmaları için oldukça önemlidir.

Hacamat uygulamasını 2016 Rio Olimpiyatları’nda popüler kılan “Michael Phelps” hakkındaki içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir