The Last Dance Belgesel İncelemesi
The Last Dance Belgesel İncelemesi

The Last Dance Belgesel İncelemesi

Tanrı Bugün Jordan Kılığında Aramızdaydı

Micheal Jordan'a ait bir görsel.

NBA’in 90’lı yıllarında özellikle bir adam ve bir takım etkisiyle ön plana çıkar. Micheal Jordan ve Chicago Bulls.  

Belirtilen zamanlardan itibaren Micheal Jordan yaşayan bir efsane; Chicago Bulls adeta bir hanedandır.

Micheal Jordan, Chicago Bulls’a çaylak olarak katıldığı ilk yıllardan itibaren, takımın silüetini etkilemiştir. Aynı zamanda ise takımı zirveye taşımıştır.

Hatta NBA tarihinin unutulmaz isimlerinden Larry Bird, yaptıkları bir maç sonrası Jordan hakkında şu cümleyi kurmuştur; “Tanrı bugün Jordan kılığında aramızdaydı”.

The Last Dance

The Last Dance, Micheal Jordan ile Chicago Bulls hakkında ESPN ve Netflix ortak yapımıdır. Yönetmenliğini Jason Hehir’in üstlendiği mini bir spor belgeselidir.

Bu belgesel, izleyicileri kendine kitleyen ve gündemde hızlı şekilde yerini alan önemli bir yapımdır. 

Belgeselde, aradan geçen bunca zamana rağmen etkisini hala hissettiren bir takım tüm çıplaklığıyla ele alınmaktadır.

Hatta bundan ötede bir hanedanın dağılışını izlememizi sağlayan mini bir belgesel dizidir.

The last dance diyen takımın sporcuları ve koçu konuşurken çekilmiş bir görsel.

The Last Dance belgeselinde tüm yaşananlar, Micheal Jordan ve Chicago Bulls ile bağı olan isimler üzerinden geçmektedir. Bu isimlerden bazıları ise Phil Jackson, Scottie Pippen, Dennis Rodmandır. Ayrıca belgesel, diğer sporcuların yalın röportajlarıyla bizlere aktarılır.

Aynı zamanda gazetecilerin ve yöneticilerin ifadelerine yer verilir. Bu yönüyle The Last Dance, olayların sadece sporculardan ibaret olmadığını izleyenlere açık bir şekilde gösterir.

Belgeselin odaklandığı önemli konulardan biriyse saha içinde olduğu kadar saha dışında yaşanılanları da objektif bir şekilde perdeye aktarıyor olmasıdır.

Chicago Bulls Krizi

Micheal Jordan basın toplantısı yaparken çekilmiş görseli.

Belgesel, efsane Chicago Bulls takımının dağılması bağlamında Micheal Jordan ve takımın genel manejeri Jerry Krause arasında ki anlaşmazlıklara da ışık tutar.

Bu anlaşmazlığın bir tarafında pek sevilmeyen ama çalışkanlığı ve gözlem yeteneği ile saygı gören takımın genel menajeri Jerry Krause.

Diğer tarafta ise kindarlığı başarısına etki eden, şampiyonluk sürecinin önemli öğesinin oyuncular olduğunu ve Jerry Krause’un söylemini hakaret olarak algıladığını söyleyen Micheal Jordan.

Yaşanılan bu vb. kriz dönemleriyle son danslarını yapmaya başlayan Chicago Bulls, artık zirvedeyken yavaş yavaş belli kırılmalar yaşamaya başlar.

Bu noktada belgesel, Bulls takımının son olarak elde ettiği 1998 şampiyonluğu akabinde dağılma sürecine değinmiştir. Bu süreci akıcı kurgusu ve arşivdeki orijinal belgeleriyle izleyicilere aktaran kaliteli bir yapımdır. 

Konuya ilgi kişilerin The Last Dance belgeselini mutlaka izlemesini tavsiye ederim. 🙂

Basketbol için anlamlı olan “Son NBA Şampiyonu Los Angelese Lakers” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir