Schumacher (Regenmeister) Belgeseli İncelemesi
Schumacher (Regenmeister) Belgeseli İncelemesi

Schumacher (Regenmeister) Belgeseli İncelemesi

Michael Schumacher (Regenmeister)

Yağmur ustası lakabı ile tanınan Schumacher görseli.

Michael Schumacher, motor sporlarının en büyük organizasyonu Formula 1’in seyrini değiştiren bir isimdir. Özellikle yağmurlu havalarda ıslak pist üstünde yaptıklarıyla herkes için yağmur ustası (regenmeister) lakabıyla tanınmıştır.

Yaptıklarıyla gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 pilotları arasında yer alan Alman pilot hakkında da hayatını konu alan bir belgeselin yayınlanması ise kaçınılmazdı.

Schumacher’in ailesinin verdiği destek sonucunda “Schumacher” adı ile yayınlanan belgeselde efsane pilotun go-kart yaptığı zamanlardan Formula 1 tahtına çıkışı anlatılmaktadır. 

Netflix yapımı bu belgeselin yönetmen koltuğunda Hans-Bruno KammertönsVanessa Nöcker ve Michael Wech oturmaktadır. Senaryoda ise özel röportajlar ve arşivde yer alan görüntüler kronolojik olarak kullanılmaktadır. Bu sayede belgeseli izleyenler konuya daha genel bir bakış sağlayabilmektedir.

Belgeselde Schumacher’in eşi, kardeşi ve çocuklarının verdiği röportajlarla birlikte eski dünya şampiyonlarının da röportajları ayrıca yer almaktadır. Arşiv görüntülerinde ise özellikle Michael Schumacher profilini daha yakından gözler önüne seren anlar perdeye aktarılmaktadır.

Aynı zamanda kariyeri boyunca elde ettiğiedemediği zaferlerle ilgili olayların arka planında yaşanılanlara da değinmektedir.

Belgesel, Schumacher’in 30 yıl önce Formula 1 dünyasındaki ilk günü olan 15 Eylül tarihine atıfta bulunarak Netflix platformunda yayınlanmıştır.

Elde ettiği 91 zafer ve 7 kez Dünya Şampiyonluğu özelinde hem kariyeri hem de özel hayatına dair 113 dk’lık bir yapımdır. 

Beklenilmeyen Sona Doğru

Michael Schucmaher ve kayak yaparken çekilen görseli.

Hiç şüphesiz Schumacher, sadece motor sporlarının değil genel olarak spor tarihinin önemli bir figürüdür. Bunu böyle kılan ise, zamanında pistlerde yaptıkları ve elde ettiği başarılardır. 

Bu sebeple belgesel boyunca efsane ismin, pistte yaptıklarına ve zaferlerine odaklanmak isteyenler olabilir. Ancak Schumacher’in yarış kariyeri biraz geri planda kalmış olsa da yarış dışında yaptıkları da belgeseli etkili kılmaktadır. 

Yarış dışında yaptıklarından biri ise, yine adrenalini yüksek sporlara ilgi göstermek olmuştur. Uzun yıllar yarış pistlerinde boy gösteren Schumacher, emeklilik kararı aldıktan sonra da adrenalin sporlarıyla ilgilendi.

Michael Schumacher, 2013 yılında ailesiyle birlikte tatil yapmaya gittikleri Fransa‘daki Alp Dağları‘nda kayak hünerlerini sergilerken beklenilmeyen oldu.

Kayak pistinde kayarken birden kendisini pistin dışında yuvarlanırken bulan efsane pilot, kafasını bir kayaya çarpmıştır. Kask paramparça olmasına rağmen hayatını kurtarmış olsa da travmanın yaşanmasına engel olamadı.

Yaşanılan o kazadan sonra Schucmaher bitkisel hayata girdi. Sonrasında ise kendisi için kurulan özel bir ekibin gözetimi altına alınmıştır. Bu andan itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Yapılabilecek tek şey dua etmek ve beklemek. Bu olay hem ailesi hem sporseverler için büyük ve üzücü bir olaydı.

Schumacher’in Son Durumu

Son durumu hakkında ise Formula 1 gazetecisi Kai Ebel, 2020 yılında Alman Bild gazetesine açıklama yapmıştır. Ebel, “Gerçeği söylemek gerekirse durumu hiç iyi değil. Eğer bir gelişme olsaydı, küçücük bir gelişme olsa bile bunu duyardık.” dedi.

Ayrıca konuyla ilgili olması bakımından başka bir Formula 1 efsanesi “Lewis Hamilton” hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir