Nitelikli Kuvvet Antrenmanı Kitap İncelemesi
Nitelikli Kuvvet Antrenmanı Kitap İncelemesi

Nitelikli Kuvvet Antrenmanı Kitap İncelemesi

Kuvvet Kavramı

Kuvvet ile ilgili illustrasyon görseli.

Kuvvet, kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi ve fonksiyonel yetilerin sağlanması için gerekli olmaktadır. Sedanter bireyler için üstüne düşülmesi gereken özel bir konu olarak görülmemektedir. Ancak düzenli olarak antrenman yapanlar veya profesyonel anlamda sporla ilgilenenler için kuvvet özel bir konudur. 

Bu bağlamda kuvvet konusunun üstüne düşen ve çeşitli yayınlar yapan insanlar sorumluluk üstlenmektedir. Öyle ki, kuvvet özelinde antrenörlük yapanlar, bilim ile birlikte hareket ettiği zaman sorumlu oldukları sporcular üzerinde farklı performans becerilerini dışarı yansıtabilmektedirler.

Bu becerileri, yüksek kuvvet gerektiren bir performans ile sergileyen sporcuları izlemek veya onlar gibi olmak için harekete geçenlerin sayısı da artmaktadır. Arz-talep döngüsü ele alındığı zaman ise, kuvvet hakkında bilgiye sahip antrenörlerin sayısında da artış olmaktadır.

Gösterilen ilginin ve bilimin ışığında kuvvet kavramı, geçmişten günümüze hızla gelişen özel bir konu olmuştur. Günümüzde ise daha özel bir uzmanlık gerektiren konu olduğundan dolayı farklı bir seviyeye çıkmıştır.

Nitelikli Kuvvet Antrenmanı

Nitelikli Kuvvet Antrenmanı kitabının yukarından çekilmiş bir görseli.

Kuvvet, gün geçtikçe üzerine bilimsel çalışmalar yapılan ve makaledergikitap gibi yayınlar yapıldığından ayrı bir havuza sahiptir. Ayrıca bu havuzda, kuvvet konusu ile ilgili kendini geliştirmek isteyen antrenörlerin de ulaşabileceği kaynaklar mevcuttur. 

Bu bağlamda hem öneri hem de kuvvet antrenmanları özelinde önemli bir kaynak kitap olması sebebiyle sizler için, Nitelikli Kuvvet Antrenmanı kitabını ele almak istedik. 

Antrenman programlarında istenilen verimin ve performansın ortaya çıkması için kuvvetin ne kadar önemli olduğunu, Tudor Bompa ve arkadaşları tarafından kaleme alınan, çevirisini Tanju Bağırgan’ın yaptığı ve Spor Yayınevi’nde çıkan Nitelikli Kuvvet Antrenmanı kitabınında görebilirsiniz.

Türkçe ilk baskısı 2014 yılında yapılan Nitelikli Kuvvet Antrenmanı kitabı, alanında kabul gören bir kitaptır. Kuvvet hakkında detaylı bilgi sunan, planlama içerisinde nasıl düzenlenmesi ve uygulanması gerektiğini de ilgililerine aktarmaktadır.

Kitap içerisinde grafiklerin yer aldığı sayfaların görseli.

Ayrıca kuvvet konusunu çeşitli egzersizleri, yüklenme yapılarını, kas kasılmalarını ayrı başlıklar altında detaylı olarak incelemektedir.

Nitelikli Kuvvet Antrenmanı, içerik anlamında daha çok antrenör olanlar ve olmak isteyenler için bilimsel verilere dayalı ayrıtılı bilgilere yer vermektedir. Fiziksel aktivite yapmak veya hobi amaçlı spor ile ilgilenenlere yönelik genel bilgiler bulundurmamaktadır.

Yukarıdaki konu başlıklarıyla birlikte kuvvet antrenmanın temelleri ve kas büyümesine yönelik özel başlıkları da bulundurmaktadır. Bu sebeple kitap, konusunda ilk eserler arasında yer almasından dolayı önemli bir değere sahiptir.

Anekdot

Kutu içinden çıkan bir ampul görseli.

Bilim ve bilgi üzerine her daim yapılan araştırmalar neticesinde, geçmişte kabul gören-görmeyen tezler günümüzde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenliğin dikkate alınmasıyla birlikte, inceleme yazısını yazdığımız kitabın sunduklarında da günümüzde farklılıklar görülebilir.

Özelde kuvvet konusunda birçok yayın olduğunu dikkate alırsak, konuya bir kitap endeksli yaklaşmamak doğru olacaktır. Bilgi, zaman geçtikçe yapılan araştırmalarla birlikte üstüne katkı yapılabilen veya değişiklik gösterebilen bir mefhumdur.

Bu bağlamda alanında önemli olan kitaplar, güncel süreli yayınlar ile birlikte değerlendirildiğinde daha faydalı olmaktadır. Kuvvet hakkında daha bütüncül bakabilmek için daha geniş perspektiften bakmak daha verimli sonuçlar doğuracaktır.

Kuvvet konusu ile ilgili daha destekleyici olması bakımından, “Dönemleme” kitabının inceleme yazısını da ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir