Moneyball: Diğer Adıyla Kazanma Sanatı Film İncelemesi
Moneyball: Diğer Adıyla Kazanma Sanatı Film İncelemesi

Moneyball: Diğer Adıyla Kazanma Sanatı Film İncelemesi

Spor Dünyasının Kahramanları

Spora dair hazırlanmış bir görsel.

Kazanma Sanatı adlı film, spor dünyasında kurulu olan düzen içerisinde perde arkasında yaşanılanları bizlere aktarmaktadır. Bu bağlamda konusu ve senaryosu itibariyle bilindik spor filmlerinden biraz farklıdır.

Genel itibariyle spor denildiği zaman listede kahraman olarak ilk akla gelenler sporcular olmaktadır. Son zamanlarda ise sporcular kadar saha kenarında görev yapan antrenörler de listede yer almaya başlamıştır.

Günümüze gelindiği zaman ise sahada ve kenarda görev yapanlar medyada görüldüğü gibi saha arkasında görev yapanlar da fark edilmeye başlamıştır. Hatta yaptıklarıyla sürecin gidişatına şekil vermeleri, birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

Kazanma Sanatı Filmi

Kazanma sanatı filminin kapak görseli.

Kazanma Sanatı filminin farkı ise, sporculuk hayatı istediği gibi gitmeyen birinin, kulüp menajerliğine başladıktan sonraki çalkantılı sürecini ele almaktadır. Bu süreç ise hayali olanın sayfalara aktarıldığı bir kurgu değildir. Gerçek yaşanmış bir hikayenin, sayfalara işlendiği ve perdeye aktarıldığı filmdir.

Moneyball: Kazanma Sanatı filmi, Michael Lewis‘in 2003 yılında kaleme aldığı kitabından uyarlanarak perdeye yansıtılmıştır.

ABD yapımı olan bu film, Bennett Miller yönetmenliğinde çekilmiş ve 2011 yılında gösterime girmiştir. Filmin başrol oyuncuları ise Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman‘dır.

Kazanma sanatı filminden bir kesite ait görsel.

Film genel itibariyle iki karakter üzerinden şekillenmektedir. Bunlar; Billy Beane ve Peter Brand karakterleridir.

Billy Beane, sporculuk kariyerinde istediğini görememiş ve hayatı boyunca bununla yaşayan ayrıca yöneticilik kariyerinde de yaşamamaya çalışan biridir. Peter Brand karakteri ise üniversiteden yeni mezun olmuş ve istatistiksel veriler üzerinde çalışan biridir.

Filmi izlemeye karar verenlerin göreceği ilk şey sadece bir başarı konusu olmaktadır. Aynı zamanda bir dram konusunun yer aldığı filmi izlemeye de başlamış olacaksınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere hayatın bir yerinde yetenekli ama başarısız olan birinin dramı yansıtılmaktadır. Bunu telafi etmek ve yaşadıklarını başkalarına yaşatmamak için kariyerini yönlendiren bir profesyonelin ve özel hayatıyla ilgili yaşadıkları yalın haliyle izleyicilere sunulmaktadır.

Rakamlar üzerinden analiz yapan birininin görsei.

İşindeki gözlem yeteneği yüksek olan Billy, başka bir kulüple anlaşmaya gittiğinde oradaki bir analiz uzmanının önemini hissedecektir. Herkes sporcuların yaptıklarıyla ilgilenirken Billy, daha farklı kişilerle ilgilenmektedir.

Sporcuların yaptıklarını daha yakından görebilecek ve gerekli istatistikleri hazırlayabilecek genç yetenek Peter ile imkansızı başarmıştır. Bu başarıları ise oyunu adeta yeniden şekillendirmiştir.

İşte bu bahsettiğimiz hikayenin gerekçekliğini ve zorlu süreçlerini Kazanma Sanatı filminde tüm yönleriyle görebileceksiniz. Bu yönüyle sonuç odaklı bakıldığında bir başarıya tanıklık edeceksiniz. Ancak bu başarının arkasındaki dram ise filmi diğer spor filmlerinden ayrı tutmaktadır.

Sporun içerisinde yer almak isteyenlerin sadece sporcu ve/veya antrenör olarak görev yapmasına gerek yoktur. Daha farklı görevlerle de sporun içerisinde yer alabilirsiniz. Bu duruma en iyi örnek olarak Kazanma Sanatı filmini gösterebiliriz. 🙂

Spor dünyasıyla ilgili başka bir başarı ve dram konulu, “Milyon Dolarlık Bebek” filminin incelemesini de okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir