“Koç Carter” Film İncelemesi
 “Koç Carter” Film İncelemesi

 “Koç Carter” Film İncelemesi

Eğitimin Anahtarı Koç Carter

Koç Carter, spor temalı film denilince akla gelen ilk başyapıtlardan birisi. Evet başyapıt olarak ele aldık çünkü içeriğinde birçok konuyu muazzam şekilde izleyice aktaran bir filmdir. Özellikle eğitim, liderlik, motivasyon kavramları üzerine çekilen bu filmde harika dersler mevcuttur.

Aynı zamanda bu film, gerçek yaşanmış bir başarı hikayesinin perdeye aktarılan halidir. Spor temalı filmlerin büyük bir çoğunluğu gerçek yaşanan hikayeler oluyor diyebiliriz. Zaten yukarıda saydığımız kavramların somut halini de spor alanında görme fırsatınız çok yüksek olacaktır. 

Filmin adını verdikleri Koç Carter karakteri, gençlik yıllarında başarılı bir basketbol oyuncusudur. Aktif spor hayatını bıraktıktan sonra bir spor mağazası açarak hayatını idame ettirmektedir.

Bir gün mezun olduğu lisenin müdürü, basketbol takımını yönetmesi için teklifte bulunmaya kendisine gelir. Önce bu teklife sıcak bakmayan ama oyuncuların aynı zamanda lise öğrencilerinin düzensizliklerini görünce kabul etmek durumunda kalır. 

Okul yönetimine ve takım oyuncularına karşı tek bir sözleşme hazırlar ve bu sözleşmeye bağlı kalınarak süreci devam ettirir. Tabii devam eder dediysek aktardığımız gibi akıcı olmuyor. Zaten filmin başlama sahnesini seyrettiğiniz zaman demek istediğimizi anlayacaksınız. 

Filmin detaylarına girerek konumuzdan uzaklaşmak istemiyoruz. Bahsettiğimiz bu dersleri filmi seyrettiğiniz zaman direkt olarak alacağınızın altını çizmek isteriz.

Filmdeki gelişen olaylar hakkında sadece şunu söyleyebiliriz: “Hiçbir şeyin sadece o şey ile ilgili olmadığıdır.

Koç Carter Filmi

Koç Carter film afiş görseli.

ABD yapımı olan bu film Thomas Carter yönetmenliğinde çekilmiş ve 2005 yılında gösterime girmiştir. Filmin başrol oyuncuları ise Samuel L. Jackson, Channing Tatum, Robert Ri’chard ve Rick Gonzalez gibi isimlerdir.

Senaryoda birçok lidere de kazanımlar sağlayacak gerçek yaşanmışlıklardan yararlanılmıştır. Bu sayede filmi seyredenler olayı daha derinden hissedecek ve seyir zevkinden de mahrum kalmayacaktır.

Filmde Koç Carter’ın ve oyuncularının kişisel hayatlarındaki yaşadıklarını olaylara da yer vermektedir. Sadece takımın antrenmanlarıyla sınırlı kalmadan, insan hayatındaki olumlu değişimlere de odaklanmaktadır. Bu anlar sayesinde profilleri daha yakından görme imkanı doğmuş oluyor. 

Aynı zamanda takımın elde edemedikleri ve ettikleri başarıların hayatın gidişatına nasıl yön verdiğini de gözler önünü sermektedir. Çünkü filmde, basketbolun sadece kazanmaktan ibaret olmadığını anlamış olacaksınız. 

Koç Carter filminden bir kesitin görseli.

Filmi seyretmeye karar verdiğinizde ilk göreceğiniz odak başarı olmayacaktır. Biraz komedi eşliğinde dram yoğunluklu bir filmi kültür haznenize kazandıracaksınız. Aslında tüm amacı basketbolu araç haline getirerek gençleri bir şampiyona yapmaktan öte insan olmak  konusunda eğitmek isteyen birisinin hikayesine tanık oluyoruz. 

Tabii ki bu amaç, başta aileler olmak üzere çoğu kimseler için kabul gören bir amaç değildir. Öyleki CNN bile o zaman bu olayı canlı yayın konusu yapar.

Oyuncularına daha anlam yüklü bir edinim kazandırmak isteyen bir basketbol koçunun, insani değerleri kazandırmak konusundaki mücadelesini kendimiz için örnek alabiliriz. 

Yaşanmış bu gerçek hikayenin bir başka örneği “Moneyball” filmi hakkındaki inceleme yazımızı da ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir