Hustle Film İncelemesi
Hustle Film İncelemesi

Hustle Film İncelemesi

Hustle Film İncelemesi

Hustle film incelemesi için görsel.

Spor olgusunun birçok coğrafyada, birçok genç kitleye ilham olduğunu söylemiş olsak mübalağa etmemiş oluruz. Etkisi bakımından sadece kazanan ve/veya kaybeden olarak sonuçlandırılamayacak kadar etkili olan spor film sektöründe de oldukça aktif bir yerdedir. 

Gerçek hayat hikayelerinden tutun aynı zamanda harika şekilde hazırlanan filmlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bazı filmlerse, geçmiş zamanlarda izleyiciyle buluşmasına rağmen kült haline gelmiş ayrıca günümüzde de izlenmektedir. 

Bahsini ettiğimiz spor temalı filmlerin arasına bugünün yenisi olan ve yarının eskisi olacak olan Hustle film incelemesi ile sizlere yeni içerik sunmak istedik. 🙂

Özellikle pes etmemek ve mücadeleye devam etmek gibi mesajların işlendiği bu tarz filmlerde yine aynı mesajların verildiğini söyleyebiliriz. Ancak Hust film incelemesi özelinde bu mesajların farklı gözlerden verildiğinin altını çizmek gerekiyor.

Spoiler Uyarısı!

Hustle filminden bir basket görseli.

Motivasyon, rekabet, mücadele, mentorlük gibi kavramların üzerinde durulan bu filmde, NBA organizasyonun perde arkasında yaşanılanlarını da mercek tutuluyor. Filmi izlerken birçok önemli NBA oyuncusunu görme fırsatını olacak. Son cümle spoiler gibi değerlendirilebilir ama öyle olmadığından emin olabilirsiniz. 🙂

Filmin adı olan Hustle İngilizce anlamı olarak “acele” anlamına gelmektedir. Konusu itibariyle de film ile uyumlu bir isim olduğunu söyleyebiliriz. 

Uzun yıllar boyunca NBA takımlarından Philadelphia 76ers için yetenek avcısı (scouting) olarak görev yapan Stanley Sugerman bir kişinin yaşadıklarını ele almaktadır. Tabii ki bir spor filminin içerisinde olması gereken rol sporcunun kendisi oluyor. 

Bu sporcu ise, bir zamanlar NBA parkelerinde koşturan Juan Hernangomez tarafından canlandırılan Bo Cruz karakteridir. Aktif olarak basketbol oynayan ve geçmiş zamanda akıllara kazınan oyuncuların yoğun olduğu bu film, basketbol tutukunları için de ayrı bir yere sahip. 

Bir tarafta hayalindeki işi (yardımcı antrenörlük) yapmak için çalıştığı takımın emektarı Stanley. Diğer tarafta ise belli zorluklarla mücadele etmiş, yetenekli ve bir o kadar çalışkan Bo Cruz.

İstediği sporcuyu izlemek üzere İspanya’ya giden kahramanımız orada bir başka basketbol oyuncusunu keşfeder. Zaten hikayede tam olarak burada başlar. Genç sporcuyu büyük bir heyecanla takımı yetkililerine sunan ama beklediği gibi karşılık alamayan Stanley, bu fırsatı kaçırmak istemez ve genç sporcunun yeteneklerine güvenerek bir riske girer. Genç sporcu ise, bu süreçte olaylardan haberi olmadan hayallerini gerçekleştirmek üzere çalışmalarını devam ettirmektedir.

Stanley ve Bo Cruz

Hustle filminden bir karenin görseli.

ABD yapımı olan bu film Jeremiah Zagar yönetmenliğinde çekilerek 2022 yılında gösterime girdi. Filmin başrol oyuncuları ise Adam Sandler, Juan Hernangomez ve birçok NBA yıldızı olmuştur. Senaryoda birçok anlamda izleyenlerin motivasyon sağlayacı konular mevcuttur. Bu sayede sporla ilişki olsun veya olmasın filmi izleyenlerin büyük kesimi seyir zevkinden mahrum kalmayacaktır. 

Filmde başrol karakterlerinin hedeflediklerini gerçekleştirmek için çabaladıkları dışında aile teması da işlenmiştir. Sadece takıma girmek, performans odaklı başarı elde etmekle sınırlı kalmadan, insan unsurunu da ele almıştır. Bu sayede filmi izlerken karakterleri daha farklı alanlarda tahlil etme fırsatı doğuyor. 

Aynı zamanda her şeyini yeteneklerine güvendiği bir gence yatırım olarak bağlayan Stanley’in paradan ziyade insanı öncelediğini görmekteyiz. Daha sonrasında ise bu önceliği hisseden Bo Cruz ile arasında baba-oğul duygusallık bağı kurulmaya başlanır. Bu sebeple filmde kazanmaktan daha önemli şeylerin olduğunu aktarmaktadır. 

Özetleyecek olursak filmde önceliği bir insana dokunmak olan birisinin, basketbolu araç haline getirerek insani değerler anlamında bir şeyler değiştirmesine tanık oluyoruz. Bu bağlamda filmi izlerken kendimiz için örnek alabileceğimiz konuları göreceğiz. 

Hustle film incelemesi, basketbola olan heyecanınızı artırdıysa “Koç Carter” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir