G-SHOCK GBD-200 Sporcu Saati İncelemesi
G-SHOCK GBD-200 Sporcu Saati İncelemesi

G-SHOCK GBD-200 Sporcu Saati İncelemesi

Bu içeriğin, herhangi bir iş birliği sağlanarak oluşturulmadığını belirtmek isteriz. Spor yapanlara yardımcı olacağını düşündüğümüz bir ekipman olduğundan ayırıca kâr amacı gütmediğimizden ilgilileri ile paylaşmak amacıyla yayınlamış bulunuyoruz. 🙂

Sporda Zaman Yönetimi

G-SHOCK GBD-200 saatinin siyah renkli olan görseli.

Günümüzde birçok kişinin spor saati kullandığına şahit oluyoruz. Çoğunluk bu saatleri bir moda akımına uyum sağlamak amacıyla kullansada, bilinçli spor yapmak için kullananlar da yeterince fazladır. 

Sporda zaman yönetimi ve ihtiyaca göre değişmekle birlikte çeşitli verileri almak gerçekten çok faydalı olabilmektedir. Antrenörler için zaman yönetiminin kontrolü ve verileri alabilme imkanı sunması bakımından da verimli olmaktadır. 

Konuya örnek olması için bazı spor disiplinlerini ele almak faydalı olacaktır. 

Yoğun olarak içerik ürettiğimiz ve “Boks 101” adıyla kitap olarak yayınladığımız boks, raund sistemi üzerinden yapılmaktadır. (1 raund 3 dakika). Bu anlamda hem sporcu için hem de antrenör için antrenman planı ve gelişimi, raund endeksli düzenlenmektedir. Hali ile performans açısından zaman yönetimi de, en temelde yer almaktadır. 

Şu anda ise üstüne düşerek içerik ürettiğimiz CrossFit özelinde de zaman yönetimi çok kritik bir yerdedir. Kendi içerisinde barındırdığı; AMRAPEMOMFOR TIME gibi farklı metodları bulundurmaktadır. 

Metodların neye karşılık geldiğini bilenleriniz, CrossFit için zaman yönetiminin ne denli önemli olduğunun farkındalardır. Bilmeyenlerin de olduğunu düşünerek konuyla ilgili “CrossFit Metodları” başlıklı içeriğimizi okumanıza tavsiye ederiz.

Örneklik teşkil etmesi açısından disiplinler çoğaltılabilir. Ancak biz daha hakim olduğumuz ve uygulamalı olarak da NO:21 BOXING ST. zamanlarında yaptırdığımız için bu iki disiplini örnek göstermek istedik. 

Hem spor yapan hem de antrenörlük yapan kişiler adına uzun süredir yaptığımız araştırmalar neticesinde ilgililerine yardımcı olacağını düşündüğümüz bir saati almaya ve incelemeye karar verdik.

Sporcu saati konusunda G-SHOCK marka, çoğu kimseler gibi bizim de uzun süredir takip ettiğimiz bir markaydı. İncelemelerimiz sonrasında ise, GBD-200 modeline hayran kaldık ve hemen almaya karar verdik. (Elimize nasıl ulaştığını, ne kadar beklediğimizi bir biz biliriz bir de Allah ? )

En nihayetinde yaşadığımız tüm aksiliklere rağmen, beklediğimiz uzun zaman ve harcadığımız efor sayesinde saat elimize ulaştı. Şu anda ise inceleme yazısını sizlerle paylaşmış bulunmaktayız.

GBD-200 Kol Saati Özellikleri

G-SHOCK GBD-200, İster doğada (outdoor), ister salonda (gym) her türlü zorlu koşulda yanınızda olacak güçte bir saattir. Diğer saatlere nazaran çok güzel bir görünüme, kolay okunabilen kasaya ve parlak bir ekrana sahiptir.

Aynı zamanda bitmek bilmeyen pil ömrüne sahip G-SHOCK GBD-200 saatinin genel özellikleri ise şunlardır:

  • Casio Marka
  • Digital Makine Tipi
  • Mineral Cam Tipi
  • 200 m Su Geçirmezlik (20 BAR)
  • Köşeli Kasa Şekli

G-SHOCK GBD-200 saati, herkesin aşina olduğu G-SHOCK tarzını ve deneyimi sunmaktadır. Estetik tasarımı, her ortama ve giyim tarzına hitap etmesi ile fonksiyonel bir konfor sağlamaktadır.

Outdoor kullanımda veya spor salonlarında belli tempolarda hareket ederken farkında olmadan çarpmalar meydana gelebilmektedir. Protection özelliği sayesinde bu darbelere ve ani düşmelere kaşı da dayanıklıdır. 

Aynı zamanda bilek için harika bir kavrama yapısına sahiptir. Kordonun esnek oluşu ve yumuşaklığı hiçbir şekilde rahatsızlık hissi oluşturmamaktadır. Saatin kasasını çevreleyen beş (5) farklı buton bulunmaktadır. Dışardan bakıldığıda karışık gibi görünsede kullanmaya başladığınız zaman sağladığı kolaylılığı anlayacaksınız. 

Ana ekran ise kendi içerisinde dört (4) farklı görünümde kullanılmaya imkan tanımaktadır.  Antrenmanlarınızda kendi isteğinize ve ihtiyacınıza göre tercih ettiğinizi kullanabilirsiniz. Spor saati denildiğini “akıllı” sıfatını kullanmadan olmaz. Bluetooth ile bağlanma özelliği sayesinde telefonunuza gelen bildirimleri de okuyabilirsiniz. Ancak tam manasıyla telefonunuza uyum sağlamanızın mümkün olmadığını belirtmek isteriz.

Antrenman verileri ile ilgili (mesafe, hız, tempo gibi) tüm bilgileri bir parmak hareketiniz ile sizlere vermektedir. Aynı zamanda ayarlanan koşu sürelerini takip etmek üzere otomatik tur okuma özelliğini sunmaktadır. 

Ekranın ara yüzünde günlük yapılan antrenmanların planını tutmak amacıyla yakılan kalorileri, adım ölçeri, aralık ve tur zamanlayıcısını da göstermektedir. Bununla birlikte G-SHOCK Move uygulaması ile saatinizin verdiği sağlık verileri ve antrenman geçmişi de kontrol edilebilmektedir.

G-SHOCK Move Uygulaması

G-SHOCK GBD-200 saatinizin G-SHOCK Move uygulamasıyla daha da işlevsel bir kullanımı ortaya çıkacaktır. Bu uygulama ile akıllı telefon deneyimini bir nebze de olsa yakalamış olacaksınız.  

Verileri detaylı bir şekilde analiz etmek, antrenman planlarını hazırlamak ve birçok imkanı kullanmak adına yardımcı bir uygulamadır. G-SHOCK Move uygulaması, belirli saat işlemlerini telefon ekranınızda kontrol etmenizde kolaylık sağlamaktadır.

G-SHOCK GBD-200 saatinin iç mekanizmasını da detaylı izleyebileceğiniz video ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Şimdiden yapacağınız antrenmanlarda da verim almanızı diliyoruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir