Free Solo Belgesel İncelemesi
Free Solo Belgesel İncelemesi

Free Solo Belgesel İncelemesi

Hedef: El Capitan

Alex Honnold, dağcılık ve tırmanış sporlarının riskli ve yapılması çok zor olan free solo türünün en ünlü ismidir. Özellikle free solo yaparken yansıtmış olduğu rahatlık ve ölüme meydan okuyan tavırları sebebiyle “Abartmaya Gerek Yok” lakabını edinmiştir. 

Tüm tırmanışlarından sonra gözlerini El-Capitan‘a diken Honnold, tam 8 yıl boyunca bu tırmanışa hazırlandı. Çalışmaları sonucunda kendisini hazır hisseden Honnold bir kere denedi ve kendine yeterince güvenemediğinden yarıda bırakmıştır.

Moraller bozulmuş, motivasyon kırılmış olsada bu hedefinden vazgeçmiyor ve çalışmaya devam ediyor. Tüm bu süreci yalın ve detaylı olarak Free Solo adlı belgeselde izleme fırsatı yakalamış olduk.

Yaptıkları ve yaşattıkları ile dağcılık sporunda bu genç yaşına rağmen efsane olan Alex Honnold’ın, El-Capitan’a yaptığı tırmanışı konu edinen belgesel yapımın “En İyi Belgesel Film Oscar‘ını ” kazanması kaçınılmazdı. 

Free Solo Belgesel İncelemesi

Free Solo adlı belgeselin kapak görseli.

Alex Honnold’ın, kameralar önünde yaptığı bu tırmanışı, perde arkasında yaşananlarıyla birlikte ele alınmaktadır. Free Solo adı ile yayınlanan bu belgesel, dağcılıktırmanış sporunun inceliklerini de perdeye yansıtmaktadır. 

Free Solo belgeseli, kendisine has çekim özellikleriyle gerilimi yüksek ayrıca heyecanı dorukta hissettiren bir yapımdır. Spor yapan-yapmayan herkesin, izlerken ilham alabileceği ve kendi hayatından dersler çıkarabileceği konuları görme fırsatları olacaktır.

2018 yapımı belgesel, National Geographic fotoğrafçısı/yönetmeni Jimmy Chin ve eşi Elizabeth Chai Vasarhelyi tarafından çekilmiştir.

Çekim ekibinde görev alan diğer kişilerin de dağcı olması, sürecin işleyişini daha verimli kılmıştır. Çekim ekibi belgeseli, El-Capitan’ın belli bölgelerine iple ve Alex Honnold’u rahatsız etmeyecek şekilde konumlanarak gerçekleştirmişler. Ayırca Honnold’ın arkadaşları olması, çekim anlarında yaşanılan korku, sevinç, hüzün gibi duyguları da izleyice geçirmiştir.

Free Solo belgeselini izlerken bir başarı hikayesinin konu edindiği fark edilecektir. Bununla birlikte bir kişinin belirlediği hedef doğrultusunda nasıl çalıştığını ve pes etmediğini de deneyimlemiş olacaksınız.

Bu bağlamda ele alacak olursak Free Solo, Alex Honnold tarafından belirlenen hedefin en küçük hatasında sonucun ölüm olduğunu hissettirmektedir. Normal insanların hedeflerine giden yolda en ufak bir hatada ise sonuç daha masum olabilmektedir. Hangi sonuç olursa olsun, iki farklı sonuç iki farklı yol demektir.

Yukarısının zafer aşağısının ölüm olduğu bu serüveni sizlere aktarmaya çalıştık. Umuyoruz ki içeriğimizi okurken keyif almış ve farklı bir bakış açısı kazandırabilmişizdir. 

  • Tüm bu okuduklarınızı daha iyi pekiştirmek ve Alex Honnold tarafından dinlemek için kendisinin “TED konuşmasını” da dinleyebilirsiniz. 
  • Sonuç odaklı düşünüldüğünde birçok insan, kendi yaptığı işlerde sınırları hep zorlamak istemektedir. Sınırları zorlayan efsane dağcı “Alex Honnold Dosyası” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir