Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi Kitap İncelemesi
Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi Kitap İncelemesi

Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi Kitap İncelemesi

Mizah, Eleştiri ve Gerçekler

Yakın zamanda Euro 2020 ile futbol tüm dünyada bir kez daha büyük ilgiyle takip edildi. Futbol çoğu ülkenin merkezinde olan bir spordur. Haliyle futbol da sadece spor özelinde etkili olmamaktadır.

Spordan daha ötede etkilere karşılık gelmektedir. Bu anlamda örnek olarak ekonomik gücü ve insanlar üzerindeki etkisi görülebilmektedir. 

İnceleme yazısını kaleme aldığımız bu kitap ise yazarı tarafından günümüzün sektörel olarak en büyük eğlencelerinden biri olan futbola yönelik eleştirel bir bakış açısı sunmaktadır. 

Peki bakalım bu farklı bakış açılarının futbol üzerine yazılan diğer kitaplardan farkı nedir? 

Futbol topuna yönelik hamle yapan iki futbolcunun görseli.

Çizgilerle Futbol Dünya Tarihi kitabı tam  olarak bu bakış açılarından farklı bir pencereyi okurlara sunmaktadır. Aynı zamanda bu kitap, adından da anlaşılacağı üzere futbolun tarihine değinmektedir. 

Kronolojik olarak tarihte yaşanılan önemli olayları ele almaktadır. Ancak yaşanılan olaylar, yaşanıldığı zamanları sıralı olarak takip etmemektedir. İfade ettiğimiz gibi sadece önemli olaylara değinmektedir.

Çizimler eşliğinde mizah, arka plandaki niyetler sebebiyle eleştirel aynı zamanda tarihin tüm gerçekliğiyle yaşanılanları objektif olarak değerlendirmektedir. 

Bu perspektiften ele alınan konu başlıklarında ise yeri gelecek total futbolu, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı, Şampiyonlar Ligi’ni ve 2005 Şampiyonlar Ligi Finali gibi birçok olayı göreceksiniz.

Aynı zamanda “Çizgilerle Futbol Dünya Tarihi” kitabını okuyanlar, kuruluşların çıkışı ve olayların seyri açısından perde arkasında neler yaşanıldığını göreceklerdir. Aynı zamanda kitap, evrensel anlamda futbolla ilgili gerçeklere çizgi roman eşliğinde de farklı bir bakış sunarak okurları kendine çekmektedir.

Çizgilerle Futbol Dünya Tarihi

Geçmişten günümüze futbol endüstrisinde yaşanılan olayları David Squires  tarafından eleştirel ve mizah anlayışı yüksek bir dille ele alınan, çevirisini Barış Karacasu’nun yaptığı İthaki Yayınları’ndan çıkan “Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi” kitabında okuyabilirsiniz.

İlk olarak ise The “Illustrated History Football” adıyla yayımlanmıştır. Türkiye’deki birinci baskısı 2018 yılında basılmıştır. David Squires, kitabının Türkiye baskısı için ayrıca özel ve detaylı bir önsöz yazmıştır.

Kitap, yazarı David Squires tarafından haftalık olarak Guardian için hazırladığı çizimlerin derlemesiyle ortaya çıkmıştır.

Genel itibariyle futbol tarihine ve futbol olayları hakkında biraz daha eleştirel bir yaklaşım sergilemiştir.

Daktilo görseli.

Mizah ve eleştiri. Futbol ve çizgi roman.

Spor endüstrisi için zirvede yer alan futbol, ingiliz bir karikatürist tarafından ele alınırsa, ister istemez farklı şekilde bir ürün ortaya çıkacaktır.

Bir karikatürist yazarın objektif yaklaşımı, kitabı okurken daha da akıcı ve özel kılmaktadır.

Kitap sadece vikipedi bilgisinden ziyade yorum yapmaya fırsat tanımasıyla da okurlara ayrı bir keyif yaşatmaktadır.

Ayrıca futbolla ilgili olması ve farklı bakış sunmasıyla “Harika Portakal” kitabının inceleme yazısını da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir