Cehennemden Öte Kitap İncelemesi
Cehennemden Öte Kitap İncelemesi

Cehennemden Öte Kitap İncelemesi

Taraftar Olmak

Maç anında sevinen bir taraftarı görseli.

Futbol, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gören bir spordur. Sporun kendisi apayrı bir endüstriyken futbol bu küme içerisinde daha ayrı bir endüstridir.

Futbol denilince hemen akıllara Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi gibi futbolcular gelmektedir. Daha sonrasında kulüpler ve en son olarak da taraftarlar gelmektedir. Zincirin en son halkası tabii ki taraftar grubu oluyor.

Peki taraftarların bu endüstri içindeki etkisi de son halka değerinde mi? Elbette hayır. Bu cevabı desteklemek ve haklı çıkarmak için “Covid-19 ve Futbola Etkisi” başlıklı içeriğimizi ayrıca okuyabilirsiniz.

Taraftar grupları, her kulüp için en büyük destekçi statüsündedir. Kritik kararlardaki etkisi bakımından da çok önemli bir sınıftır. Tuttukları takımlara gönülden bağlı olan bu kitle, bilinçli-bilinçsiz fark etmeksizin bir aksiyon almakta ve söylemlerde bulunmaktadır.

Bu anlamda taraftar olmak, futbola dair olayları ve gündemdeki konuları daha entellektüel pencereden ve analitik düşünceden bakmayı gerektirmektedir.

Cehennemden Öte

cehennemden öte kitabının yukarıdan çekilmiş bir görseli.

Ülkemizde her kesimden ve yaştan insanın futbolla ne kadar içli dışlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu anlamda İthaki Yayınları tarafından Futbol Kültürü Serisi ilgililerine yönelik önemli bir kaynak teşkil etmektedir. 

Cehennemden Öte kitabı ise, bu seri içerisinde Türk futbolunu mercek altına alan, futbol ile ilgili olanların kesinlikle okuması gereken değerli bir kitaptır. Türk futbolunu farklı alanlardan ele alan ve tarihi akışa farklı veçhelerden bakan Cehennemden Öte başlıklı kitabı incelemek için ele alacağız.

İlk baskı yılı 2022 yılında yapılmış taze bir kitaptır. Özelde Türk futbolunu ele alması ve İthaki Yayınları’nın futbola yönelik çıkardığına seriye hitap etmesi sebebiyle, Emre Güney’in çevirmenliğini yaptığı bu eser, kısa sürede ülkemizdeki raflarda yerini almıştır. 

Öncelikle kitabın yazarı olan John McManus’dan bahsetmek konu itibariyle faydalı olacaktır. Yolu bir zamanlar Türkiye ile kesişen, uzun zamandır Türkiye’de yaşayan, en az bir Türk vatandaşı kadar Türk kültürüne, Türk taraftarı kadar da Türk futboluna hakim birisidir. 

Ülkemizde yaşanan futbol olaylarında çoğu kişinin tuttuğu takım ile yoğun bir duygusal bağ kurması, olaylara objektif/yalın bakılmasına müsade etmemektedir. Tarafsız yaklaşmak açısından yazarın Türk futboluna yalın bir şekilde bakması ve yaşananları objektif bir şekilde değerlendirmesi biz okurlar için verimli olmuştur. 

Kültürel Anlamda Yaklaşmak

Cehennemden Öte başlıklı kitabın görseli.

Yazar, kitabın adının neden Cehennemden Öte olduğuna ilk sayfalarda detaylı şekilde cevap vererek girizgah yapmaktadır. Girişte verdiği bu cevap ise, aynı zamanda Türk taraftarlarının yapısını ve kimliğini gözler önüne sermektedir. 

İlerleyen sayfalarda ise, Türk futbolunun temellerine inerek tarihi süreci ele almaktadır. Aynı zamanda bu konuları kendi yaşadıkları ile pekiştirmesi de okurları daha fazla kitabın içine çekmektedir. 

Eser, Türk futbolunu tarihte yaşanmış çeşitli olayları parça parça ele alarak bütüncül bir şekilde sunmaktadır. Bazı olaylar Türkiye’nin sosyal yapısını ele alırken, bazı olaylar ise siyasi olayları ele almıştır. Burada sosyal ve siyasi yapıya ne şekilde değindiğini ele almayacağız, alamayacağız. Bu hususu kitabı okuyarak kendinizin tahlil etmesi, yazarın anlatmak istediklerini daha verimli kılacaktır. 

Kitabı anlamlı ve değerli kılan bir başka hususa parmak basmakta gerekmektedir. Ele alınan konuların hiçbirisi salt kitabi bir bilgi değildir. Yazar, kitaplarda bahsedilen kişi ve olayları yakından incelemek için, o kişilerle görüşmüş veya olayların içerisinde yer almıştır. 

Haliyle kitabı okurken yazara, emeği geçenlere ve harcanan efora saygı duyulması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. 

Tüm bunlarla birlikte değerlendirmeleri ele alacak olursak şunları söyleyebiliriz. Futbolla yakından ilgili olanların kesinlikle okuması, kütüphanesinde bulundurması gereken bir kitaptır. Aynı zamanda ülke olarak futbola dar pencereden bakmamak ve kültürel anlamda da kendimizi doldurmak gerekmektedir.

Futbol Kültürü Serisi’nden en son yayınladığımız “Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi” kitabının incelemesini de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir