Boks 101 Kitap İncelemesi
Boks 101 Kitap İncelemesi

Boks 101 Kitap İncelemesi

Yumruk Atmak

Yumruk atmak veya yumruktan kaçınmak; dünya kurulduğundan, ilk insan yaratıldığından beri süregelen bir durumdur. Gerek saldırmak, zarar vermek için gerek ise savunmak, korumak için… Ne amaçla olursa olsun bu durum hep gerçekleşmiştir ve gerçekleşmeye de devam edecektir. 

İlerleyen yıllar ile birlikte şekillenen sosyo-kültürel yapı, yumruk atmak konusunu daha farklı boyutlara çıkarmıştır. Toplumun önde gelenleri, gerekli imkanları kullanarak boks adıyla literatüre geçecek olan sistemi oluşturdurlar. 

Geçmiş zamanlarda ilk olarak kuralları temellendirelen boks, günümüze kadar gelişerek ulaşmıştır. İki kişinin belirlenen kurallar çerçevesinde karşılıklı olarak yumruklaşması meşru hale gelmiştir. Bununla birlikte belli bir kitle tarafından artan ilgi sayesinde de farklı bir boyuta çıkmıştır.

Sadece profesyonel anlamda olmamakla birlikte amatör ve sportif aktivite anlamında boks yapanların da sayısı bir hayli yüksektir. Hatta gün geçtikçe boks salonlarının ve boks yapanların sayısı artmaya devam etmektedir. 

Boks 101

Boks 101 kitap görseli.

Boksa dair nitelikli artışın sağlanması, boksun daha yakından tanınmasına olanak sağlamıştır. Bu bağlamda boks hakkında da çeşitli alanlarda birçok çalışma ve yayın/yayım yapılmıştır. 

Boksa dair yayımlanan çalışmalardan biri ise Adem Pervan’ın kaleminden çıkan Boks 101 adlı kitaptır. İlk baskısını KDY (Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık) ile anlaşmalı olarak daha yeni yapan Boks 101, bu alanda kitap olarak yayımlanan ilk eserdir

Kitap, yazarı tarafından antrenörlük hayatında edindiği tecrübeler ve yapmış olduğu okumalar neticesinde ele alınmıştır. Kitabın en önemli yanı ise boksa dair bilgilerin derli toplu şekilde ele alınmasıdır. Hatta bir el kitabı niteliğinde ortaya konmuş olmasıdır. 

Kitabı içerik anlamında boksun tarihi, temel boks eğitimi ve boksa dair antrenman ilkeleri ekseninde bir perspektif kazandıracaktır. Boksa dair merakınızı gidermek ve önyargılarınızı kırmak için en kısa zamanda Boks 101’i okumanızı tavsiye ederim. 

Ayrıca ivedi olarak Boks 101‘i okumak isteyenler ise kitapyurdu.com adresinden kitabı satın alıp, okuyarak yapıcı eleştirilerde bulunabilirler.

İthaf

Antrenörlük yapmaya başladığım ilk yıllarda öğrencim olması, kendisinde bazı özellikleri görmeme kapı aralamıştır. Kısa süre içerisindeki teknik gelişimi ayrıca öğretmeye yönelik yetisi kendisini antrenörlüğe yönlendirmeme sebep olmuştur. İyiki de olmuş. 🙂

Özelde boks genelde spor merkezli çalışmalarını takdir ettiğim öğrencim Adem Pervan’ın yaptıklarından dolayı gurur duymaktayım.

Boks branşına yönelik atılan bu kitap çalışmasının ilk adım olduğunu düşünerek daha nicelerine rehberlik edeceğini de temenni ediyorum.

Kitap hakkında daha farklı bir bakış açısıyla okuma yapmak için bloğun “Kitap” sayfasına da göz atabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum. 🙂

Boks 101 kitap tanırım görseli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir