CrossFit Tarihi ve Yayılış Süreci
CrossFit Tarihi ve Yayılış Süreci

CrossFit Tarihi ve Yayılış Süreci

CrossFit Tarihi

Greg Glassman, Kaliforniya’da 1970 yıllarından itibaren savunduğu antrenman metodunu öğretmek ve yaymak için ilk CrossFit salonunun temelini 1995-96 yılında atmıştır.

Daha sonrasında ise gördüğü yoğun ilginin ardından Lauren (Jenai) Glassman ile 2000 yılında, CrossFit Incorporated adlı şirketi kurmuştur. Bu şirkete bağlı olarak açılan ilk resmi salon ise ABD Seattle’de açılmıştır.

Popülaritesi artmaya devam ettikçe CrossFit konseptine bağlı birçok spor salonu da açılmaya başlamış oldu. Öyle ki uzak-yakın kendine has bir kitle bile oluşturmayı sağladı.

Tüm bunların üzerine, daha faza kitleye hitap etmek amacıyla 2001 yılında CrossFit.com sitesi kurulup, aktif hale getirilmiştir.

Bu platform üzerinden her güne özel bir antrenman programı yayınlandı. Aynı zamanda CrossFit yapanlar da burada kendi görüş ve düşüncelerini yayınlama fırsatı bulmuştur.

CrossFit Inc. şirketi, Avustralya’da 500‘den fazla, Amerika Birleşik Devletleri’nde 6.000‘den ve Avrupa ve Birleşik Krallık’ta 3.000‘den fazla olmak üzere 150 ülkede dünya çapında 15.000‘den fazla bağlı spor salonuna sahip olduklarını belirtiyor.

The Guardian

Rhabdo Amca 

CrossFit’in maskotu; böbrekleri rabdomiyoliz nedeniyle yere dökülen palyaço Rhabdo Amca.

Yavaş yavaş ülke içinde yayılmaya başlayan ve insanlara bu metodu sunan CrossFit salonlarının sayısı, 2005 yılına gelindiğinde 18 bandına çıkarmıştır. Bu gelişmelerin yaşanmasından bir süre sonra konu farklı bir biçimde gündeme geldi.

Aşırı egzersiz sonrasında oluşabilen ve ölümcül sonuçlar doğurabilen rabdomiyoliz rahatsızlığı oluşan birisi, sertifikası olmayan bir antrenörü mahkemeye verdi. 

Konu bütünlüğünün bozulmaması için, detaya girmeden “rabdomiyoliz nedir?” sorusunun cevabını vermek, olayı anlamak adına faydalı olacaktır. 

Rabdomiyoliz akut ve yaşamı tehdit edebilen bir sendromdur ve kas içeriğinin sistemik dolaşıma karışması akut böbrek hasarına neden olabilir. Crush sendromu, kas kompresyonları, status epileptikus gibi nedenlerle gelişen iskelet kas destrüksiyonları rabdomiyoliz oluşturabilir. Bu sendrom aşırı egzersizlerden sonra da gelişebilir.

Bu vb. olayların yaşanması ile birlikte birçok eleştiri okları da CrossFit camiasını vurmuştu. Geleneksel halter çalışmalarından daha fazla yaralanmaya sebep olduğu ayrıca aşırı efor harcamaya yönelik metodolojisinden dolayı yaşamı tehdit edebileceğine dair ciddi eleştiriler almıştır.

En nihayetinde birçok spor branşının dezavantajları olduğu gibi CrossFit bağlamında da negatif yönler bulunmaktadır. Ancak bu durumu daha kendilerini daha güçlü kılmak için bir basamak olarak görenler de mevcuttur. Aksi takdirde CrossFit günümüze bu şekilde ulaşmaz ayrıca ilgi de görmüş olmazdı.

CrossFit Games 

CrossFit tarihi bakımında önemli bir yere sahip olan oyunlarla ilgili bir görsel.

Dave Castro adındaki film yapımcısı tarafından tasarlanıp, organize edilen CrossFit Games, ilk olarak düzenlendiği 2007 yılından itibaren düzenlenmeye devam etmektedir.

İlk oyunlar toplam 70 katılımcı ile bir gün sürdü. CrossFit Games organizasyonun ilk kazananı ise James Fitzgerald olup, 500 dolarlık ödülü kazanmıştır.

Bu oyunların büyük ilgi görmesinden sonra popülaritesi daha da çok artmaya başlamış oldu. İlk oyunların sonrasında organizasyon 2008 yılında, 300 katılımcı ve 800 izleyici ile perdeyi kapatmış oldu. 

CrossFit tarihi açısından sponsor ortağı reebok temalı bir görsel.

Yoğun katılımcı ve seyircilerin artmasıyla birlikte CrossFit Games, 2011 yılında resmi olarak bir hal aldı. Bu durumun resmiyet kazanmasının ardından CrossFit & Reebok arasında 10 yıllık bir sponsorluk anlaşması imzalanmıştır. Bu sayede toplam ödül 1 milyon dolara çıktı. Bunun yanında dünyaca ünlü ve güvenilir spor kanalı ESPN, oyunları televizyon ekranlarında yayınlamaya başladı. 

İlk kez ekranlarda yayınlanan bu oyunları şampiyon olarak tamamlayan sporcu ise, CrossFit için önemli bir figür olan Rich Froning olmuştur. Hız kesmeden büyümeye devam eden oyunlar, günümüze kadar tüm heyecanı ile devam ederek gelmiştir.

Mathew Fraser‘ın, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki CrossFit Games şampiyonluklarıyla popülerliği artmıştır.

Son olarak, 2021 CrossFit Games şampiyonu Justin Medeiros‘u da anarak, gelecek tarihi takip etmek üzere noktayı koyabiliriz. 🙂

Aynı zamanda konuyla bağlantılı olarak, “CrossFit Nedir?” başlıklı içeriğimizi de okuyarak daha bütüncül bir bakışa ve bilgiye sahip olabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir