Boks Eldiveni Seçimi ve Ons Farklılıkları
Boks Eldiveni Seçimi ve Ons Farklılıkları

Boks Eldiveni Seçimi ve Ons Farklılıkları

Boks Eldiveni Seçimi ve Gerekliliği

Siyah boks eldiveni görseli.

Temelleri çok eskilere dayanan bir spor olan boks, karşılıklı iki rakibin orta hakem gözetiminde yumruklarıyla dövüşerek her vurdukları isabetli vuruş sonrasında puan toplayarak kazananın belirlendiği bir branşıdır. 

Boks, dövüş kabiliyetleri dışında ayrıca gerekli kazanımların elde edilmesi için yapılan yüksek yoğunluklu içeriğe sahiptir.

Boksun içeriği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, “Boks Branşı Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirler. 🙂

Boks, genellikle yumruk atışlarıyla gerçekleştiği için ellerin korunması ve yumrukların verimini artırması bakımından kullanılan eldivenlerin doğru şekilde seçilmesi önemli olmaktadır.

Boksu aktif şekilde yapanlar için doğru eldiven seçimi gerek egzersiz sırasında gerek dövüş sırasında hem yumruk atan sporcunun ellerini korurken hem de rakibin ileri derecede yaralanmasını azami ölçüde indirgemiş olmaktadır.

Boks eldiveni sadece koruma amacı sağlamakla birlikte aynı zamanda yumrukların daha güven hissi vererek atılmasını da sağlamaktadır. 

Boksör, bir nesneye doğru yumruk atmaktadır. Bu yüzden belli bir hız ve güçte yumruk atmaya ihtiyaç duymaktadır.

Boks eldiveni ile hedefle temas sağlandığı an, ellerin sakatlanma riskini azaltmak adına kullanılan bu ekipmanın seçimi ayrıca önemlidir.

Bu durum için ekipmanın doğru seçilmesi aynı zamanda doğru şekilde kullanılmasıylada ilgili olmaktadır. Fakat sadece eldivenin kalitesi tek başına bir fayda sağlamayacaktır.

Boksörün, kullanacağı eldiveni giymeden önce, şart olan bandajlarını da aynı özenle seçmesi ve uygun şekilde sarması gerekmektedir. 

Bandajla ilgili detayları “Boks Yaparken Neden Ellerimizi Bandajla Sarmalıyız?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. 🙂

Boks Eldiveni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukardan çekilmiş boks torba eldivenine ait bir görsel.

Boks eldiveni seçerken sporcunun seviyesi aynı zamanda siklet bilgileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeni başlayanlarla ayrıca ileri seviyede olan sporcular için eldivenle ilgili çeşitli farklılıklar bulunmaktadır.

Bu farklılıklar sadece amatör veya spor amaçlı olarak yapanlarla sınırlı olmamaktadır. Aynı zamanda profesyonel seviyelerde de çeşitli farklılıklar yer almaktadır.

Bu farklılıklar nelerdir şimdi onlara göz atalım. 🙂

– Boks eldivenleri kendi arasında suni deri (PU) ve gerçek deri (PVC) olarak farklı malzemelerle üretilmektedir. 

 • Suni deri ile yapılan eldivenler gerçek deriye nazaran daha uygun maliyetli olmaktadır. Bu sebeple uygun maliyetli olması daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. 
 • Profesyonel yapacaklar için eldivenlerin daha dayanıklı ayrıca kaliteli olması bakımından gerçek deri malzemeden üretilmiş olanları tercih edilmektedir.
 • Gerçek deri ile üretilen eldivenler, suni deri gibi koku bırakmaz ve haliyle malzeme kalitesi daha uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır.

Boksa yeni başlayan biri, ilk başta gerçek deri eldiven yerine suni deri ile üretilen eldiven tercih edebilir. Boksa dair gerekli teknik kazanımları sağladıkça seviyesine uygun eldivene yönelebilir.

Boks Eldivenlerinin Ons Farklılığı

Beyaz renkli boks eldiveni görseli.

Boksa yeni başlayan biri, ilk başta gerçek deri eldiven yerine suni deri ile üretilen eldiven tercih edebilir. Boksa dair gerekli teknik kazanımları sağladıkça seviyesine uygun eldivene yönelebilir.

Yeni başlayanlar için öncelikli olarak bilek ve parmaklara koruma sağlaması bakımından büyük ons eldiven kullanılması yarar sağlayacaktır. 

Boks eldivenleri için ons olarak adlandırılan ağırlık terimi kullanılmaktadır. Boks eldivenlerinde birden fazla ons çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;    

 • 6 ons
 • 8 ons
 • 10 ons
 • 12 ons
 • 14 ons
 • 16 ons
 • ve 20 ons’ dur.

Boks eldivenlerinin ons farklılığı ile ilgili bir detay ise, Leigh Montville tarafından kaleme alınan Muhammed Ali Amerikaya Karşı 1966-1971” başlıklı kitapta şu şekilde yer almaktadır; 

Muhammed Ali ile ilgili bir kitap görseli.

“LSG ile olan menajerlik anlaşmasının resmen sona erdiği günün bir önceki akşamı Ali Children’s Hospital Foundation yararına Dough Jones’a karşı yapacağı altı raundluk bir gösteri maçına çıkmak için Louisvelle’e gitmişti. 

16 onsluk eldivenler ve koruyucu başlık giyilerek yapılan kolay bir maçtı.”

 • Eldivenlerin ağırlıkları yapılacak kategoriye göre amatörde ve profesyonelde ilgili federasyonlar tarafından belirlenmektedir. Antrenman içerisinde yumruğun hızlanması, güçlenmesi ve belli bir kuvvete ulaşmasına yardımcı olması için ağır eldivenler kullanılabilmektedir. 
 • Profesyonel boks için dövüşlerde eldivenlerle ilgili tek kural federasyon tarafından belirlenen ağırlıktır. 
 • Amatörde ise renk ve ağırlık birlikte ele alınarak eldiven kullanılmaktadır.

Boks için uygun eldiveni tercih edecek olanların, eldivenlerini uygun teknikle ve estetikle kullanmaları dileğiyle… 🙂

Aksi halde kontrolsüz yumrukların sebep olduğu “Boksa Özgü Sakatlık; Boksör Kırığı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir