Boks Ekipmanları Nelerdir ve Niçin Kullanılır?
Boks Ekipmanları Nelerdir ve Niçin Kullanılır?

Boks Ekipmanları Nelerdir ve Niçin Kullanılır?

Boks ekipmanları listesinde ilk önce bandaj ve boks eldiveni gelmektedir. Bu iki temel malzeme hakkında detaylı bilgi içeren yazılarımızı geçmiş tarihlerde yayınlamış bulunmaktayız. 

Bu yazımızdaysa bandaj ve eldiven dışında boks yaparken kullanılan ekipmanlar hakkında genel bakış sağlamak düşüncesindeyiz.

Amatör ve Profesyonel Boksta Ekipman Farkları

Dövüşen iki boksöre ait çizim görseli.

Boks müsabakaları amatör ve profesyonel olarak iki farklı şekilde icra edilmektedir. Amatör boks müsabakasına çıkan boksörler, 284 gr – 340,8 gr arası ağırlıkta eldiven kullanmaktadırlar. Profesyonel boks müsabakasına çıkan boksörler ise ağırlığı 170 gr – 283 gr arasında boks eldivenleri kullanmaktadırlar.

Amatör boks yapan boksörler, belirlenen özelliklere sahip şort ve atlet giyerlerken, profesyonel müsabakaya çıkan boksörler sadece şort giymektedirler. 

Amatör ve profesyonel müsabakalara çıkan boksörler kendilerini korumak amacıyla çeşitli ekipmanlar kullanmak zorundadırlar. 

Boks Yaparken Kullanılan Ekipmanlar

boks ekipmanları için kullanılan bir çizim görseli.
  • Bandaj: 

Boksörlerin belli bir güçle attıkları yumruğun sonrasında kendi el ve  el bileklerini koruması için kullanılmaktadır.

  • Eldiven: 

Karşılıklı yumruk atarak dövüşen boksörlerin bandajı sardıktan sonra ileri derece sakatlıkları azami dereceye indirmek ve atılan yumrukların devamlılığını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

  • Dişlik: 

Dişerin kırılmasını ve/veya benzer hasarlara maruz kalınmasına karşı koruma sağlayan plastik bir ekipmandır.

  • Kasık koruyucu (Kogi):

Boksörün bilinçli veya bilinçsiz olarak kural dışı sayılacak alçaktan gelen darbelere karşı korunmasını sağlamaktadır.

  • Başlık (Kask): 

Baş bölgesine doğru gelen güçlü yumruk darbelerinin istenmeyen sağlık sorunlarına karşı koruma sağlaması için darbeyi hafifleten bir ekipmandır.

Antrenmanlarda kullanılabilen ama müsabakalarda kullanılması zorunlu olan bir ekipmandır. Görünüşü itibariyle diğer antrenman ayakkabılardan farklıdır. Düz tabana ve bilek kısmı uzun bir görünüme sahiptir. 

  • Başlık bir diğer adıyla kask, AIBA (Dünya Boks Birliği) tarafından alınan kararla büyükler kategorisi dışında sadece amatör boks yapanların kullanması zorunlu olan bir ekipmandır.

Antrenmanda Boks Ekipmanları

Boksun evrelerine ait bit çizim görseli.

Antrenman yaparken de olsa programın şekline göre bu ekipmanlar kullanılabilmektedir. Maça yakın bir tarihte boksör, dişlik kullanarak nefes alışverişini maç anına uygun ayarlayabilmektedir.

Kasık koruyucu ve kask kullanarak maç anındaki hissiyatı antrenmanlarda hissederek uyum sağlamak için kullanabilmektedir.

Aynı zamanda antrenman dövüşü yaparken olumsuz bir durumun önüne geçmek için de kullanmak daha güvenli bir durum oluşturmaktadır.

Boks branşında herkes tarafından bilinen bir başka ekipman hakkında da bilgi sahibi olmak için “Boksörlerin İp Atlama Nedenleri” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir