Adem Pervan
Adem Pervan

Bandaj Nasıl Sarılır? Boks Yaparken Faydaları Nelerdir? (1)

Adem Pervan

Bandaj Sarmanın Yararları

Daha açılmamış bandaj görseli.

Bandaj, bilinenin aksine boksörün rakibine attığı yumruğum etkisini yumuşatmak için kullanılmamaktadır.

Bu amaçla kullanılan malzeme boks eldivenlerinin kendisi olmaktadır.

Peki, bandajın kullanılma amacı nedir?

Boksu, profesyonel, amatör ve fiziksel aktivite olarak yapan sporcuların kendi el ve bileklerini koruması için kullanılmaktadır. 

Çünkü eller, arka arkaya yumruk atmak için kullanıldığından dolayı ortaya çıkan mikro travmalar neticesinde geçen belli bir sürenin ardından kırılmalara kadar gidebilecek sakatlıklar için narin bir yapıya sahiptir. 

Eller ve el bilekleri, küçük kemiklerden oluşan bir yapıya sahiptir.

Bu sebeple belli kiloya tekabül eden yumrukların gerek bir kişiye gerekse torba gibi darbeyi yumuşatacak nesnelere atılırken korunması gerekmektedir.

Boks eldiveninin ve bandajının yukarıdan çekilmiş görseli.

Bu aşamada devreye bandaj girmektedir. Bandaj, elleri, bilekleri, parmakları ve eklemleri bir bütün halinde tutup, yumruk atış esnasında destek sağlamak için ana malzemeler içerisinde yer almaktadır.

Bandaj sayesinde bir araya getirilen eklemler, yumruğun hedef ile temas etmesiyle ortaya çıkan stresin ellerde daha iyi dağılmasına yardımcı olmaktadır.

Yumruğun hedef ile çarpışmasıyla ellerin ve eklerimlerin dağılması ve birbirlerinden bağımsız hareket etmesi, istenmeyen sonuçları ortaya çıkarabilmektedir.

Bu durumun önüne geçebilmek için antrenman sırasında tembellik yapmadan, bir an önce yumruk atmak için acele etmeden uygun bir teknik ile bandajı gerektiği gibi sarmaya özen göstermek gerekmektedir.

Aksi durumda ortaya çıkabilecek sakatlıklardan biri olan skafoid kırığı gibi olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. 

Boksla özdeşlemiş bu sakatlık ile ilgili detayları “Boksa Özgü Sakatlık; Skafoid Kırığı” başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 🙂

Bandaj Sarmanın Önemi

Boksa yeni başlayanların, teknik bilgilerden sonra kendilerine aktarılanları uygulayabilmek için öğrendikleri ilk konu bandaj sarma tekniğidir.

Bandaj 2,5m’den başlayıp 5m’ye kadar çıkmaktadır. Yeni başlayanlar ve fiziksel aktivite amaçlı yapanlar için 3 m – 3,5 m ideal olmaktadır. 

Bunun yanında profesyonel olarak boks yapan boksörler, dövüş esnasında tek kullanımlık ve maçın sonunda kesilerek çıkarılabilen sargı bezleri üzeri flaster bant ile kapatılarak son bulan sargı işleminin sonunda eldiven takmaktadırlar.

Profesyonel boksta bandaj sarma işleminin detaylarını görebilmek için antrenör Freddie Roach’ın, Miguel Cotto’nun bandajını sardığı videoyu izleyebilirsiniz.:)

Bandaj Nasıl Sarılır?

Profesyonellerin dışında boks yapanlar için bandajın uzunluğuna göre farklı şekilde sarma tekniği kullanılmaktadır.

Antrenman esnasında kan dolaşımının artması ile bandaj sarılması birlikte düşünülüp duruma uygun sıkılıkta sarılması gerekmektedir.

Fazla sıkılarak sarılan bandaj, ortaya çıkaracağı baskıdan dolayı parmak uçlarına doğru morarma oluşturabilecektir.

Bu durumun önüne geçebilmek için bandajın yerinde durmasını sağlayacak ve kan dolaşımını olumsuz etkilemeyecek sıkılıkta olduğuna özen gösterilmelidir.

Bandaj nasıl sarılır sorusuna ait bir görsel.

Sargınızın yerinde durmaya yetecek kadar sıkı olduğundan, ancak dolaşımı kesecek kadar sıkı olmadığından emin olun.

Kaliteli bir bandaj sarma işleminin iki şey sağlaması gerekmektedir. Bunlar;

1- Boksörün ellerini korumaya destek vermelidir ve atılacak yumrukların istenilen güçte atılabileceğine dair güven oluşturmalıdır.

2- Atılan yumruğun eldivenden içeriye doğru gelen darbeyi elin kemiklerinde ve eklemlerinde hissetmesine izin vermeyecek şekilde sarılmalıdır. 

Konumuzun devamı olan bandaj sarma işleminin aşamaları ile ilgili yazımız en kısa sürede 21 BLOG’da sizlerle olacak. 🙂

O zamana kadar boks antrenmanlarında bandaj nasıl sarılır sorusu ile sizleri baş başa bırakalım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir